Sean Klaiber forklarer Neestrup-batalje

I pausen røg Sean Klaiber og Jacob Neestrup i totterne på hinanden, men ifølge Brøndby-profilen er der tale om en misforståelse.



PARKEN (Tipsbladet): Der var tryk på i Parken, hvor FC København trak sig sejrsrigt ud af søndagens derby med cifrene 3-1.

Som altid gik bølgerne undervejs højt, da der både var et rødt kort til FC København og tumult i spillertunnellen, da de to hold gik til pause.

TV-billederne afslørede, at Jacob Neestrup og Sean Klaiber røg i klammeri, og hos Viaplay blev FC København-chefen så spurgt ind til situationen efter slutfløjt.

– Det må du spørge ham (Klaiber) om. Jeg snakker ikke til ham, siger Jacob Neestrup og gentager flere gange, at han ikke snakker til Sean Klaiber.

Tipsbladet og den fremmødte presse fik efterfølgende lov til at få modpartens syn på situation.

– Han råbte som altid. Jeg troede, det var til mig, fordi han kiggede mig i øjnene, men det var til dommeren. Det er min fejl, siger Sean Klaiber og tilføjer:

– Jeg ved ikke, hvad han råbte, fordi jeg ikke forstår dansk. Men han kiggede mig i øjnene og hans hoved var helt rødt og arrigt, så jeg troede, at det var til mig. Det var det ikke, så det er min fejl.

Sean Klaiber og Jacob Neestrup har ikke siden talt sammen og reddet trådene ud, og ifølge Brøndby-profilen er det også nogle af de ting, som er en del af et derby.

– Det er den slags ting, der sker. Jeg kan godt tage det. Jeg kommer videre, ligesom vi alle skal. Det der giver mig smerte, er, at jeg har fejlet overfor alle dem (Brøndby-fans), der er kommet her for at heppe på os. Det giver mig en dårlig fornemmelse, fordi de altid er bag os.

Efter chokstarten, hvor Brøndby var nede 0-2 efter 20 minutter, kom man bedre med, og blev blandt andet hjulpet på vej af et rødt kort til FC København. Et rødt kort Sean Klaiber er glad for, men som han ikke synes, burde være der.

– Dommeren hjalp os, for i mine øjne var det ikke et rødt kort, siger Sean Klaiber og uddyber i stedet Brøndbys problemer.

– Vi giver mål væk gratis. Det er vores problem, og så bliver det svært at score mål, fordi modstanderen så trækker sig tilbage og forsvarer sig. Vi har mange gange bolden og spiller fint, men chancerne udebliver. Vi har nogle uger til at finde ud af, hvad der er galt.

Nu venter en landsholdspause, og her har Brøndby ganske rigtigt tid på træningsbanen til at komme stærkere ud på den anden side.



– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Intet aftryk!

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Mohamed Salah har sagt undskyld

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Storklubber følger FCN-juvel