Sean Klaiber forklarer Neestrup-batalje

I pausen røg Sean Klaiber og Jacob Neestrup i totterne på hinanden, men ifølge Brøndby-profilen er der tale om en misforståelse.



PARKEN (Tipsbladet): Der var tryk på i Parken, hvor FC København trak sig sejrsrigt ud af søndagens derby med cifrene 3-1.

Som altid gik bølgerne undervejs højt, da der både var et rødt kort til FC København og tumult i spillertunnellen, da de to hold gik til pause.

TV-billederne afslørede, at Jacob Neestrup og Sean Klaiber røg i klammeri, og hos Viaplay blev FC København-chefen så spurgt ind til situationen efter slutfløjt.

– Det må du spørge ham (Klaiber) om. Jeg snakker ikke til ham, siger Jacob Neestrup og gentager flere gange, at han ikke snakker til Sean Klaiber.

Tipsbladet og den fremmødte presse fik efterfølgende lov til at få modpartens syn på situation.

– Han råbte som altid. Jeg troede, det var til mig, fordi han kiggede mig i øjnene, men det var til dommeren. Det er min fejl, siger Sean Klaiber og tilføjer:

– Jeg ved ikke, hvad han råbte, fordi jeg ikke forstår dansk. Men han kiggede mig i øjnene og hans hoved var helt rødt og arrigt, så jeg troede, at det var til mig. Det var det ikke, så det er min fejl.

Sean Klaiber og Jacob Neestrup har ikke siden talt sammen og reddet trådene ud, og ifølge Brøndby-profilen er det også nogle af de ting, som er en del af et derby.

– Det er den slags ting, der sker. Jeg kan godt tage det. Jeg kommer videre, ligesom vi alle skal. Det der giver mig smerte, er, at jeg har fejlet overfor alle dem (Brøndby-fans), der er kommet her for at heppe på os. Det giver mig en dårlig fornemmelse, fordi de altid er bag os.

Efter chokstarten, hvor Brøndby var nede 0-2 efter 20 minutter, kom man bedre med, og blev blandt andet hjulpet på vej af et rødt kort til FC København. Et rødt kort Sean Klaiber er glad for, men som han ikke synes, burde være der.

– Dommeren hjalp os, for i mine øjne var det ikke et rødt kort, siger Sean Klaiber og uddyber i stedet Brøndbys problemer.

– Vi giver mål væk gratis. Det er vores problem, og så bliver det svært at score mål, fordi modstanderen så trækker sig tilbage og forsvarer sig. Vi har mange gange bolden og spiller fint, men chancerne udebliver. Vi har nogle uger til at finde ud af, hvad der er galt.

Nu venter en landsholdspause, og her har Brøndby ganske rigtigt tid på træningsbanen til at komme stærkere ud på den anden side.





Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Han er på vej væk fra AGF

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afviser kæmpebud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Jakub Trefil skifter til Danmark

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Londonderby med mål

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’