Sean Klaiber forklarer Neestrup-batalje

I pausen røg Sean Klaiber og Jacob Neestrup i totterne på hinanden, men ifølge Brøndby-profilen er der tale om en misforståelse.



PARKEN (Tipsbladet): Der var tryk på i Parken, hvor FC København trak sig sejrsrigt ud af søndagens derby med cifrene 3-1.

Som altid gik bølgerne undervejs højt, da der både var et rødt kort til FC København og tumult i spillertunnellen, da de to hold gik til pause.

TV-billederne afslørede, at Jacob Neestrup og Sean Klaiber røg i klammeri, og hos Viaplay blev FC København-chefen så spurgt ind til situationen efter slutfløjt.

– Det må du spørge ham (Klaiber) om. Jeg snakker ikke til ham, siger Jacob Neestrup og gentager flere gange, at han ikke snakker til Sean Klaiber.

Tipsbladet og den fremmødte presse fik efterfølgende lov til at få modpartens syn på situation.

– Han råbte som altid. Jeg troede, det var til mig, fordi han kiggede mig i øjnene, men det var til dommeren. Det er min fejl, siger Sean Klaiber og tilføjer:

– Jeg ved ikke, hvad han råbte, fordi jeg ikke forstår dansk. Men han kiggede mig i øjnene og hans hoved var helt rødt og arrigt, så jeg troede, at det var til mig. Det var det ikke, så det er min fejl.

Sean Klaiber og Jacob Neestrup har ikke siden talt sammen og reddet trådene ud, og ifølge Brøndby-profilen er det også nogle af de ting, som er en del af et derby.

– Det er den slags ting, der sker. Jeg kan godt tage det. Jeg kommer videre, ligesom vi alle skal. Det der giver mig smerte, er, at jeg har fejlet overfor alle dem (Brøndby-fans), der er kommet her for at heppe på os. Det giver mig en dårlig fornemmelse, fordi de altid er bag os.

Efter chokstarten, hvor Brøndby var nede 0-2 efter 20 minutter, kom man bedre med, og blev blandt andet hjulpet på vej af et rødt kort til FC København. Et rødt kort Sean Klaiber er glad for, men som han ikke synes, burde være der.

– Dommeren hjalp os, for i mine øjne var det ikke et rødt kort, siger Sean Klaiber og uddyber i stedet Brøndbys problemer.

– Vi giver mål væk gratis. Det er vores problem, og så bliver det svært at score mål, fordi modstanderen så trækker sig tilbage og forsvarer sig. Vi har mange gange bolden og spiller fint, men chancerne udebliver. Vi har nogle uger til at finde ud af, hvad der er galt.

Nu venter en landsholdspause, og her har Brøndby ganske rigtigt tid på træningsbanen til at komme stærkere ud på den anden side.





Glimrende nyt om Chido Obi


Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Aflyser pressemøde i Parken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Superliga-profil får trænerlicens

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Advarer mod at undervurdere Belarus

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Chok i OB – siger op efter seks dage

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Clement Bischoff på tavlen

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

AGF straffet med stor bøde

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsspiller på vej til Danmark?