PARKEN (Tipsbladet): Der var tryk på i Parken, hvor FC København trak sig sejrsrigt ud af søndagens derby med cifrene 3-1.
Som altid gik bølgerne undervejs højt, da der både var et rødt kort til FC København og tumult i spillertunnellen, da de to hold gik til pause.
TV-billederne afslørede, at Jacob Neestrup og Sean Klaiber røg i klammeri, og hos Viaplay blev FC København-chefen så spurgt ind til situationen efter slutfløjt.
– Det må du spørge ham (Klaiber) om. Jeg snakker ikke til ham, siger Jacob Neestrup og gentager flere gange, at han ikke snakker til Sean Klaiber.
Tipsbladet og den fremmødte presse fik efterfølgende lov til at få modpartens syn på situation.
– Han råbte som altid. Jeg troede, det var til mig, fordi han kiggede mig i øjnene, men det var til dommeren. Det er min fejl, siger Sean Klaiber og tilføjer:
– Jeg ved ikke, hvad han råbte, fordi jeg ikke forstår dansk. Men han kiggede mig i øjnene og hans hoved var helt rødt og arrigt, så jeg troede, at det var til mig. Det var det ikke, så det er min fejl.
Sean Klaiber og Jacob Neestrup har ikke siden talt sammen og reddet trådene ud, og ifølge Brøndby-profilen er det også nogle af de ting, som er en del af et derby.
– Det er den slags ting, der sker. Jeg kan godt tage det. Jeg kommer videre, ligesom vi alle skal. Det der giver mig smerte, er, at jeg har fejlet overfor alle dem (Brøndby-fans), der er kommet her for at heppe på os. Det giver mig en dårlig fornemmelse, fordi de altid er bag os.
Efter chokstarten, hvor Brøndby var nede 0-2 efter 20 minutter, kom man bedre med, og blev blandt andet hjulpet på vej af et rødt kort til FC København. Et rødt kort Sean Klaiber er glad for, men som han ikke synes, burde være der.
– Dommeren hjalp os, for i mine øjne var det ikke et rødt kort, siger Sean Klaiber og uddyber i stedet Brøndbys problemer.
– Vi giver mål væk gratis. Det er vores problem, og så bliver det svært at score mål, fordi modstanderen så trækker sig tilbage og forsvarer sig. Vi har mange gange bolden og spiller fint, men chancerne udebliver. Vi har nogle uger til at finde ud af, hvad der er galt.
Nu venter en landsholdspause, og her har Brøndby ganske rigtigt tid på træningsbanen til at komme stærkere ud på den anden side.
LIVE
LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Her begynder næste sæson i Superligaen
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Landstræner håber på Messi
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
– Det er et møghold!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde