Sean Klaiber forklarer Neestrup-batalje

I pausen røg Sean Klaiber og Jacob Neestrup i totterne på hinanden, men ifølge Brøndby-profilen er der tale om en misforståelse.



PARKEN (Tipsbladet): Der var tryk på i Parken, hvor FC København trak sig sejrsrigt ud af søndagens derby med cifrene 3-1.

Som altid gik bølgerne undervejs højt, da der både var et rødt kort til FC København og tumult i spillertunnellen, da de to hold gik til pause.

TV-billederne afslørede, at Jacob Neestrup og Sean Klaiber røg i klammeri, og hos Viaplay blev FC København-chefen så spurgt ind til situationen efter slutfløjt.

– Det må du spørge ham (Klaiber) om. Jeg snakker ikke til ham, siger Jacob Neestrup og gentager flere gange, at han ikke snakker til Sean Klaiber.

Tipsbladet og den fremmødte presse fik efterfølgende lov til at få modpartens syn på situation.

– Han råbte som altid. Jeg troede, det var til mig, fordi han kiggede mig i øjnene, men det var til dommeren. Det er min fejl, siger Sean Klaiber og tilføjer:

– Jeg ved ikke, hvad han råbte, fordi jeg ikke forstår dansk. Men han kiggede mig i øjnene og hans hoved var helt rødt og arrigt, så jeg troede, at det var til mig. Det var det ikke, så det er min fejl.

Sean Klaiber og Jacob Neestrup har ikke siden talt sammen og reddet trådene ud, og ifølge Brøndby-profilen er det også nogle af de ting, som er en del af et derby.

– Det er den slags ting, der sker. Jeg kan godt tage det. Jeg kommer videre, ligesom vi alle skal. Det der giver mig smerte, er, at jeg har fejlet overfor alle dem (Brøndby-fans), der er kommet her for at heppe på os. Det giver mig en dårlig fornemmelse, fordi de altid er bag os.

Efter chokstarten, hvor Brøndby var nede 0-2 efter 20 minutter, kom man bedre med, og blev blandt andet hjulpet på vej af et rødt kort til FC København. Et rødt kort Sean Klaiber er glad for, men som han ikke synes, burde være der.

– Dommeren hjalp os, for i mine øjne var det ikke et rødt kort, siger Sean Klaiber og uddyber i stedet Brøndbys problemer.

– Vi giver mål væk gratis. Det er vores problem, og så bliver det svært at score mål, fordi modstanderen så trækker sig tilbage og forsvarer sig. Vi har mange gange bolden og spiller fint, men chancerne udebliver. Vi har nogle uger til at finde ud af, hvad der er galt.

Nu venter en landsholdspause, og her har Brøndby ganske rigtigt tid på træningsbanen til at komme stærkere ud på den anden side.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Intens deler mellem AGF og Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Inter skuffer stort mod Torino

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Det var vanvittigt brutalt

AGF – FC Midtjylland