Sean Klaiber forklarer Neestrup-batalje

I pausen røg Sean Klaiber og Jacob Neestrup i totterne på hinanden, men ifølge Brøndby-profilen er der tale om en misforståelse.



PARKEN (Tipsbladet): Der var tryk på i Parken, hvor FC København trak sig sejrsrigt ud af søndagens derby med cifrene 3-1.

Som altid gik bølgerne undervejs højt, da der både var et rødt kort til FC København og tumult i spillertunnellen, da de to hold gik til pause.

TV-billederne afslørede, at Jacob Neestrup og Sean Klaiber røg i klammeri, og hos Viaplay blev FC København-chefen så spurgt ind til situationen efter slutfløjt.

– Det må du spørge ham (Klaiber) om. Jeg snakker ikke til ham, siger Jacob Neestrup og gentager flere gange, at han ikke snakker til Sean Klaiber.

Tipsbladet og den fremmødte presse fik efterfølgende lov til at få modpartens syn på situation.

– Han råbte som altid. Jeg troede, det var til mig, fordi han kiggede mig i øjnene, men det var til dommeren. Det er min fejl, siger Sean Klaiber og tilføjer:

– Jeg ved ikke, hvad han råbte, fordi jeg ikke forstår dansk. Men han kiggede mig i øjnene og hans hoved var helt rødt og arrigt, så jeg troede, at det var til mig. Det var det ikke, så det er min fejl.

Sean Klaiber og Jacob Neestrup har ikke siden talt sammen og reddet trådene ud, og ifølge Brøndby-profilen er det også nogle af de ting, som er en del af et derby.

– Det er den slags ting, der sker. Jeg kan godt tage det. Jeg kommer videre, ligesom vi alle skal. Det der giver mig smerte, er, at jeg har fejlet overfor alle dem (Brøndby-fans), der er kommet her for at heppe på os. Det giver mig en dårlig fornemmelse, fordi de altid er bag os.

Efter chokstarten, hvor Brøndby var nede 0-2 efter 20 minutter, kom man bedre med, og blev blandt andet hjulpet på vej af et rødt kort til FC København. Et rødt kort Sean Klaiber er glad for, men som han ikke synes, burde være der.

– Dommeren hjalp os, for i mine øjne var det ikke et rødt kort, siger Sean Klaiber og uddyber i stedet Brøndbys problemer.

– Vi giver mål væk gratis. Det er vores problem, og så bliver det svært at score mål, fordi modstanderen så trækker sig tilbage og forsvarer sig. Vi har mange gange bolden og spiller fint, men chancerne udebliver. Vi har nogle uger til at finde ud af, hvad der er galt.

Nu venter en landsholdspause, og her har Brøndby ganske rigtigt tid på træningsbanen til at komme stærkere ud på den anden side.







LIVE

LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nu reagerer Morten Krogh

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Langer ud efter Peter Sørensen

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Arsenal – Sporting CP

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

22 millioner kroner!

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Blæst fuldstændig omkuld

Den bedste handel i Superligaen!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det