BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby hev sidste sommer en kanin op af hatten i Sean Klaiber, der fra første fløjt viste sig som en værdifuld brik på Jesper Sørensens mandskab.
Denne sæson har været en smule mere hakkende, hvor skader også har sat backen tilbage, men derfor skal der alligevel tages stilling til fremtiden, da kontrakten med Brøndby IF udløber til sommer.
Nu fortæller Sean Klaiber efter spørgsmål fra Tipsbladet, at man har taget hul på fremtidssnakkene.
– Jeg taler med klubben nu, og så må vi se. Jeg taler med dem, og jeg er meget glad for at være her. Jeg føler, at vi er et perfekt match, så jeg føler ikke, at min tid her er forbi. Vi må se, siger han efter torsdagens træning til forskellige medier.
Som bekendt er det lige nu Scott McClachlan, der som midlertidig sportschef, styrer forhandlingerne omkring eventuelle kontraktsituationer, og noget tyder altså på, at han har taget hul på den del.
Daniel Wass fortalte nemlig for nyligt til Tipsbladet, at også han er i dialog omkring sin fremtid i Brøndby.
For at vende tilbage til Sean Klaiber, så har det været et efterår med op- og nedture. Han har været hæmmet af en brækket tå, mens Sebastian Sebulonsen har haft en eksplosiv udvikling på højre wing back, hvor Sean Klaiber dominerede i sidste sæson.
Derfor har Jesper Sørensen også nogle gange gået uden om den tidligere Ajax-spiller, selvom han har været klar.
– Jeg regnede med at vende tilbage til holdet hurtigere, men sådan er det. Sådan er det i fodbold, når dit hold vinder, så er det svært at ændre på situationen. Det er også svært at ændre på trænerens beslutninger, som man bare må acceptere.
Lige nu er al fokus dog på at besejre AGF, som Brøndby har haft det svært mod på det seneste, i dobbeltopgøret i pokalen.
– De gør ikke ondt på mig. Jeg giver ikke noget for dem. De gør bare tingene svært for os, og gør det godt. Der er ikke langt op til dem (i tabellen, red.), men de er bare AGF, siger Sean Klaiber, der også fortæller, at han og Brøndby har fokus på aarhusianernes dødbolde.
Første pokalopgør mellem Brøndby og AGF spilles på søndag, mens returopgøret spilles ugen efter.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE