BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby hev sidste sommer en kanin op af hatten i Sean Klaiber, der fra første fløjt viste sig som en værdifuld brik på Jesper Sørensens mandskab.
Denne sæson har været en smule mere hakkende, hvor skader også har sat backen tilbage, men derfor skal der alligevel tages stilling til fremtiden, da kontrakten med Brøndby IF udløber til sommer.
Nu fortæller Sean Klaiber efter spørgsmål fra Tipsbladet, at man har taget hul på fremtidssnakkene.
– Jeg taler med klubben nu, og så må vi se. Jeg taler med dem, og jeg er meget glad for at være her. Jeg føler, at vi er et perfekt match, så jeg føler ikke, at min tid her er forbi. Vi må se, siger han efter torsdagens træning til forskellige medier.
Som bekendt er det lige nu Scott McClachlan, der som midlertidig sportschef, styrer forhandlingerne omkring eventuelle kontraktsituationer, og noget tyder altså på, at han har taget hul på den del.
Daniel Wass fortalte nemlig for nyligt til Tipsbladet, at også han er i dialog omkring sin fremtid i Brøndby.
For at vende tilbage til Sean Klaiber, så har det været et efterår med op- og nedture. Han har været hæmmet af en brækket tå, mens Sebastian Sebulonsen har haft en eksplosiv udvikling på højre wing back, hvor Sean Klaiber dominerede i sidste sæson.
Derfor har Jesper Sørensen også nogle gange gået uden om den tidligere Ajax-spiller, selvom han har været klar.
– Jeg regnede med at vende tilbage til holdet hurtigere, men sådan er det. Sådan er det i fodbold, når dit hold vinder, så er det svært at ændre på situationen. Det er også svært at ændre på trænerens beslutninger, som man bare må acceptere.
Lige nu er al fokus dog på at besejre AGF, som Brøndby har haft det svært mod på det seneste, i dobbeltopgøret i pokalen.
– De gør ikke ondt på mig. Jeg giver ikke noget for dem. De gør bare tingene svært for os, og gør det godt. Der er ikke langt op til dem (i tabellen, red.), men de er bare AGF, siger Sean Klaiber, der også fortæller, at han og Brøndby har fokus på aarhusianernes dødbolde.
Første pokalopgør mellem Brøndby og AGF spilles på søndag, mens returopgøret spilles ugen efter.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Raser: Det er latterligt!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL