Sean Klaiber i dialog med Brøndby

Sean Klaiber fortæller nu til Tipsbladet og andre medier, at han er i dialog omkring sin fremtid med Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby hev sidste sommer en kanin op af hatten i Sean Klaiber, der fra første fløjt viste sig som en værdifuld brik på Jesper Sørensens mandskab.

Denne sæson har været en smule mere hakkende, hvor skader også har sat backen tilbage, men derfor skal der alligevel tages stilling til fremtiden, da kontrakten med Brøndby IF udløber til sommer.

Nu fortæller Sean Klaiber efter spørgsmål fra Tipsbladet, at man har taget hul på fremtidssnakkene.

– Jeg taler med klubben nu, og så må vi se. Jeg taler med dem, og jeg er meget glad for at være her. Jeg føler, at vi er et perfekt match, så jeg føler ikke, at min tid her er forbi. Vi må se, siger han efter torsdagens træning til forskellige medier.

Som bekendt er det lige nu Scott McClachlan, der som midlertidig sportschef, styrer forhandlingerne omkring eventuelle kontraktsituationer, og noget tyder altså på, at han har taget hul på den del.

Daniel Wass fortalte nemlig for nyligt til Tipsbladet, at også han er i dialog omkring sin fremtid i Brøndby.

For at vende tilbage til Sean Klaiber, så har det været et efterår med op- og nedture. Han har været hæmmet af en brækket tå, mens Sebastian Sebulonsen har haft en eksplosiv udvikling på højre wing back, hvor Sean Klaiber dominerede i sidste sæson.

Derfor har Jesper Sørensen også nogle gange gået uden om den tidligere Ajax-spiller, selvom han har været klar.

– Jeg regnede med at vende tilbage til holdet hurtigere, men sådan er det. Sådan er det i fodbold, når dit hold vinder, så er det svært at ændre på situationen. Det er også svært at ændre på trænerens beslutninger, som man bare må acceptere.

Lige nu er al fokus dog på at besejre AGF, som Brøndby har haft det svært mod på det seneste, i dobbeltopgøret i pokalen.

– De gør ikke ondt på mig. Jeg giver ikke noget for dem. De gør bare tingene svært for os, og gør det godt. Der er ikke langt op til dem (i tabellen, red.), men de er bare AGF, siger Sean Klaiber, der også fortæller, at han og Brøndby har fokus på aarhusianernes dødbolde.

Første pokalopgør mellem Brøndby og AGF spilles på søndag, mens returopgøret spilles ugen efter.





Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt