BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby hev sidste sommer en kanin op af hatten i Sean Klaiber, der fra første fløjt viste sig som en værdifuld brik på Jesper Sørensens mandskab.
Denne sæson har været en smule mere hakkende, hvor skader også har sat backen tilbage, men derfor skal der alligevel tages stilling til fremtiden, da kontrakten med Brøndby IF udløber til sommer.
Nu fortæller Sean Klaiber efter spørgsmål fra Tipsbladet, at man har taget hul på fremtidssnakkene.
– Jeg taler med klubben nu, og så må vi se. Jeg taler med dem, og jeg er meget glad for at være her. Jeg føler, at vi er et perfekt match, så jeg føler ikke, at min tid her er forbi. Vi må se, siger han efter torsdagens træning til forskellige medier.
Som bekendt er det lige nu Scott McClachlan, der som midlertidig sportschef, styrer forhandlingerne omkring eventuelle kontraktsituationer, og noget tyder altså på, at han har taget hul på den del.
Daniel Wass fortalte nemlig for nyligt til Tipsbladet, at også han er i dialog omkring sin fremtid i Brøndby.
For at vende tilbage til Sean Klaiber, så har det været et efterår med op- og nedture. Han har været hæmmet af en brækket tå, mens Sebastian Sebulonsen har haft en eksplosiv udvikling på højre wing back, hvor Sean Klaiber dominerede i sidste sæson.
Derfor har Jesper Sørensen også nogle gange gået uden om den tidligere Ajax-spiller, selvom han har været klar.
– Jeg regnede med at vende tilbage til holdet hurtigere, men sådan er det. Sådan er det i fodbold, når dit hold vinder, så er det svært at ændre på situationen. Det er også svært at ændre på trænerens beslutninger, som man bare må acceptere.
Lige nu er al fokus dog på at besejre AGF, som Brøndby har haft det svært mod på det seneste, i dobbeltopgøret i pokalen.
– De gør ikke ondt på mig. Jeg giver ikke noget for dem. De gør bare tingene svært for os, og gør det godt. Der er ikke langt op til dem (i tabellen, red.), men de er bare AGF, siger Sean Klaiber, der også fortæller, at han og Brøndby har fokus på aarhusianernes dødbolde.
Første pokalopgør mellem Brøndby og AGF spilles på søndag, mens returopgøret spilles ugen efter.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
INTERVIEW