BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby hev sidste sommer en kanin op af hatten i Sean Klaiber, der fra første fløjt viste sig som en værdifuld brik på Jesper Sørensens mandskab.
Denne sæson har været en smule mere hakkende, hvor skader også har sat backen tilbage, men derfor skal der alligevel tages stilling til fremtiden, da kontrakten med Brøndby IF udløber til sommer.
Nu fortæller Sean Klaiber efter spørgsmål fra Tipsbladet, at man har taget hul på fremtidssnakkene.
– Jeg taler med klubben nu, og så må vi se. Jeg taler med dem, og jeg er meget glad for at være her. Jeg føler, at vi er et perfekt match, så jeg føler ikke, at min tid her er forbi. Vi må se, siger han efter torsdagens træning til forskellige medier.
Som bekendt er det lige nu Scott McClachlan, der som midlertidig sportschef, styrer forhandlingerne omkring eventuelle kontraktsituationer, og noget tyder altså på, at han har taget hul på den del.
Daniel Wass fortalte nemlig for nyligt til Tipsbladet, at også han er i dialog omkring sin fremtid i Brøndby.
For at vende tilbage til Sean Klaiber, så har det været et efterår med op- og nedture. Han har været hæmmet af en brækket tå, mens Sebastian Sebulonsen har haft en eksplosiv udvikling på højre wing back, hvor Sean Klaiber dominerede i sidste sæson.
Derfor har Jesper Sørensen også nogle gange gået uden om den tidligere Ajax-spiller, selvom han har været klar.
– Jeg regnede med at vende tilbage til holdet hurtigere, men sådan er det. Sådan er det i fodbold, når dit hold vinder, så er det svært at ændre på situationen. Det er også svært at ændre på trænerens beslutninger, som man bare må acceptere.
Lige nu er al fokus dog på at besejre AGF, som Brøndby har haft det svært mod på det seneste, i dobbeltopgøret i pokalen.
– De gør ikke ondt på mig. Jeg giver ikke noget for dem. De gør bare tingene svært for os, og gør det godt. Der er ikke langt op til dem (i tabellen, red.), men de er bare AGF, siger Sean Klaiber, der også fortæller, at han og Brøndby har fokus på aarhusianernes dødbolde.
Første pokalopgør mellem Brøndby og AGF spilles på søndag, mens returopgøret spilles ugen efter.
LIVE
TransferLIVE: Afviser Liverpool
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Han afløser Mourinho
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK henter svensk talent
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE