BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys førsteholdstrup har været hærget af sygdom i denne uge, men en af dem, der er gået fri, er Sean Klaiber.
Og det smitter tilsyneladende af på humøret.
Højrebacken er i strålende humør, da han stiller op og møder Tipsbladet samt resten af den fremmødte presse efter en regnfuld dag på træningsbanen fredag.
– Det er selvfølgelig ikke fedt for dem, der er syge. For mig har det været en normal træningsuge, og jeg gør, hvad jeg kan for at forberede mig på kampen, siger han med smil.
Brøndby har indført nogle særlige forholdsregler for at undgå smittespredning, og det har Sean Klaiber forståelse for, selvom han ikke er bange for at give hånd og des lignende i øjeblikket. Så hvordan undgår han at holde sig syg? Hvad er den 30-årige veterans hemmelighed?
– Jeg går meget i sauna og tager forskellige vitaminer og så videre. Og maden… Jeg spiser godt. Min kone laver helt fantastisk mad til mig! Jeg ved det ikke. Jeg kan også godt blive syg – jeg var det sidste år – men ikke lige nu, fortæller Sean Klaiber og uddyber:
– Vil I vide, hvad jeg fik at spise i går? I går fik jeg en dejlig pasta pesto med kylling, og så lavede hun noget brød med burrata på. Det var den bedste ret. Og lidt salat på siden. Det var nice!
– Stampod er så hollandsk! Hvis man spiser det, bliver man ikke syg, siger man. Jeg er ikke så vild med hollandsk mad, men i Holland spiser vi det. Min kone elsker det, og jeg hader det,
Selvom han er fra Holland, er hollandsk mad ikke ligefrem Sean Klaibers kop te. Og det er dansk mad sådan set heller ikke.
– Det, der er med dansk mad, er, at der svinekød i, og jeg spiser ikke svinekød, så måske er det årsagen (til al sygdommen i øjeblikket, red.), griner Klaiber.

‘Jeg vil ikke kalde det spild af tid, men…’
Der er også andre gode grunde til, at Sean Klaiber er i godt humør i øjeblikket. Navnligt at han er skadesfri og endelig får lov til at spille favoritpladsen som højre back efter et bøvlet efterår.
– Jeg spillede andre pladser og gjorde, hvad jeg kunne for at hjælpe holdet i efteråret, og jeg havde også et par skader. Så for mit vedkommende har de seneste seks måneder… Jeg vil ikke kalde det et spild af tid, men jeg følte mig ikke tilfreds med, hvad jeg leverede på banen. Nu er jeg tilbage og tilbage i min egen position, og det er så godt!
– Jeg kan ikke gå frem og i boksen hver gang, men jeg kan spille fodbold, som jeg vil spille det, siger Klaiber.
Har det været en stor ændring at gå fra wingback til normal back?
– Ja, selvfølgelig. Som wingback kan man altid angribe, fordi man har tre forsvarsspillere tilbage. Nu med fire er man en “rigtig” forsvarsspiller, så man skal være mere forsigtig. Man er en-mod-en mod kanten.
– Men på bolden gør jeg stadig, hvad jeg kan. Nogle gange går jeg ind på midtbanen eller højt i banen. Træneren giver mig meget frihed her, og det kan hjælpe holdet, mener jeg,
Og så glæder han sig også over de takter, Brøndby har vist til at starte foråret. For eksempel med det første mål i sidste uges sejr over Viborg FF.
– Det var et holdmål. Bolden kom fra Patrick Pentz til mig, og jeg spillede den så videre til Yuito Suzuki. Alt var så flydende. Der kan man se, at hvis vi spiller på vores topniveau, får den her liga et fantastisk hold at se på i os.
– Vi kan spille rigtig, rigtig god fodbold, siger han.
Og uden mad og drikke duer helten som bekendt ikke, så succesen inden for kridtstregerne har Sean Klaibers kone med sikkerhed en aktie i.
Brøndby IF skal i aktion igen søndag, når de gæster Vejle Boldklub.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Superliga-profil skadet
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
MEDIE