Sean Klaibers hemmelighed? ‘Helt fantastisk’

Sean Klaiber spiser rigtig, rigtig godt, hvis han selv skal sige det.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys førsteholdstrup har været hærget af sygdom i denne uge, men en af dem, der er gået fri, er Sean Klaiber.

Og det smitter tilsyneladende af på humøret.

Højrebacken er i strålende humør, da han stiller op og møder Tipsbladet samt resten af den fremmødte presse efter en regnfuld dag på træningsbanen fredag. 

– Det er selvfølgelig ikke fedt for dem, der er syge. For mig har det været en normal træningsuge, og jeg gør, hvad jeg kan for at forberede mig på kampen, siger han med smil. 

Brøndby har indført nogle særlige forholdsregler for at undgå smittespredning, og det har Sean Klaiber forståelse for, selvom han ikke er bange for at give hånd og des lignende i øjeblikket. Så hvordan undgår han at holde sig syg? Hvad er den 30-årige veterans hemmelighed?  

– Jeg går meget i sauna og tager forskellige vitaminer og så videre. Og maden… Jeg spiser godt. Min kone laver helt fantastisk mad til mig! Jeg ved det ikke. Jeg kan også godt blive syg – jeg var det sidste år – men ikke lige nu, fortæller Sean Klaiber og uddyber: 

– Vil I vide, hvad jeg fik at spise i går? I går fik jeg en dejlig pasta pesto  med kylling, og så lavede hun noget brød med burrata på. Det var den bedste ret. Og lidt salat på siden. Det var nice! 

– Stampod er så hollandsk! Hvis man spiser det, bliver man ikke syg, siger man. Jeg er ikke så vild med hollandsk mad, men i Holland spiser vi det. Min kone elsker det, og jeg hader det,  

Selvom han er fra Holland, er hollandsk mad ikke ligefrem Sean Klaibers kop te. Og det er dansk mad sådan set heller ikke.

– Det, der er med dansk mad, er, at der svinekød i, og jeg spiser ikke svinekød, så måske er det årsagen (til al sygdommen i øjeblikket, red.), griner Klaiber.  

‘Jeg vil ikke kalde det spild af tid, men…’
Der er også andre gode grunde til, at Sean Klaiber er i godt humør i øjeblikket. Navnligt at han er skadesfri og endelig får lov til at spille favoritpladsen som højre back efter et bøvlet efterår. 

– Jeg spillede andre pladser og gjorde, hvad jeg kunne for at hjælpe holdet i efteråret, og jeg havde også et par skader. Så for mit vedkommende har de seneste seks måneder… Jeg vil ikke kalde det et spild af tid, men jeg følte mig ikke tilfreds med, hvad jeg leverede på banen. Nu er jeg tilbage og tilbage i min egen position, og det er så godt! 

– Jeg kan ikke gå frem og i boksen hver gang, men jeg kan spille fodbold, som jeg vil spille det, siger Klaiber. 

Har det været en stor ændring at gå fra wingback til normal back?

– Ja, selvfølgelig. Som wingback kan man altid angribe, fordi man har tre forsvarsspillere tilbage. Nu med fire er man en “rigtig” forsvarsspiller, så man skal være mere forsigtig. Man er en-mod-en mod kanten.

– Men på bolden gør jeg stadig, hvad jeg kan. Nogle gange går jeg ind på midtbanen eller højt i banen. Træneren giver mig meget frihed her, og det kan hjælpe holdet, mener jeg, 

Og så glæder han sig også over de takter, Brøndby har vist til at starte foråret. For eksempel med det første mål i sidste uges sejr over Viborg FF. 

– Det var et holdmål. Bolden kom fra Patrick Pentz til mig, og jeg spillede den så videre til Yuito Suzuki. Alt var så flydende. Der kan man se, at hvis vi spiller på vores topniveau, får den her liga et fantastisk hold at se på i os. 

– Vi kan spille rigtig, rigtig god fodbold, siger han. 

Og uden mad og drikke duer helten som bekendt ikke, så succesen inden for kridtstregerne har Sean Klaibers kone med sikkerhed en aktie i.  

Brøndby IF skal i aktion igen søndag, når de gæster Vejle Boldklub.






Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Her er AGF’s Champions League-modstander

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Denne klub drømmer om Højbjerg

De lurer på Kjærgaard

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge