BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys førsteholdstrup har været hærget af sygdom i denne uge, men en af dem, der er gået fri, er Sean Klaiber.
Og det smitter tilsyneladende af på humøret.
Højrebacken er i strålende humør, da han stiller op og møder Tipsbladet samt resten af den fremmødte presse efter en regnfuld dag på træningsbanen fredag.
– Det er selvfølgelig ikke fedt for dem, der er syge. For mig har det været en normal træningsuge, og jeg gør, hvad jeg kan for at forberede mig på kampen, siger han med smil.
Brøndby har indført nogle særlige forholdsregler for at undgå smittespredning, og det har Sean Klaiber forståelse for, selvom han ikke er bange for at give hånd og des lignende i øjeblikket. Så hvordan undgår han at holde sig syg? Hvad er den 30-årige veterans hemmelighed?
– Jeg går meget i sauna og tager forskellige vitaminer og så videre. Og maden… Jeg spiser godt. Min kone laver helt fantastisk mad til mig! Jeg ved det ikke. Jeg kan også godt blive syg – jeg var det sidste år – men ikke lige nu, fortæller Sean Klaiber og uddyber:
– Vil I vide, hvad jeg fik at spise i går? I går fik jeg en dejlig pasta pesto med kylling, og så lavede hun noget brød med burrata på. Det var den bedste ret. Og lidt salat på siden. Det var nice!
– Stampod er så hollandsk! Hvis man spiser det, bliver man ikke syg, siger man. Jeg er ikke så vild med hollandsk mad, men i Holland spiser vi det. Min kone elsker det, og jeg hader det,
Selvom han er fra Holland, er hollandsk mad ikke ligefrem Sean Klaibers kop te. Og det er dansk mad sådan set heller ikke.
– Det, der er med dansk mad, er, at der svinekød i, og jeg spiser ikke svinekød, så måske er det årsagen (til al sygdommen i øjeblikket, red.), griner Klaiber.

‘Jeg vil ikke kalde det spild af tid, men…’
Der er også andre gode grunde til, at Sean Klaiber er i godt humør i øjeblikket. Navnligt at han er skadesfri og endelig får lov til at spille favoritpladsen som højre back efter et bøvlet efterår.
– Jeg spillede andre pladser og gjorde, hvad jeg kunne for at hjælpe holdet i efteråret, og jeg havde også et par skader. Så for mit vedkommende har de seneste seks måneder… Jeg vil ikke kalde det et spild af tid, men jeg følte mig ikke tilfreds med, hvad jeg leverede på banen. Nu er jeg tilbage og tilbage i min egen position, og det er så godt!
– Jeg kan ikke gå frem og i boksen hver gang, men jeg kan spille fodbold, som jeg vil spille det, siger Klaiber.
Har det været en stor ændring at gå fra wingback til normal back?
– Ja, selvfølgelig. Som wingback kan man altid angribe, fordi man har tre forsvarsspillere tilbage. Nu med fire er man en “rigtig” forsvarsspiller, så man skal være mere forsigtig. Man er en-mod-en mod kanten.
– Men på bolden gør jeg stadig, hvad jeg kan. Nogle gange går jeg ind på midtbanen eller højt i banen. Træneren giver mig meget frihed her, og det kan hjælpe holdet, mener jeg,
Og så glæder han sig også over de takter, Brøndby har vist til at starte foråret. For eksempel med det første mål i sidste uges sejr over Viborg FF.
– Det var et holdmål. Bolden kom fra Patrick Pentz til mig, og jeg spillede den så videre til Yuito Suzuki. Alt var så flydende. Der kan man se, at hvis vi spiller på vores topniveau, får den her liga et fantastisk hold at se på i os.
– Vi kan spille rigtig, rigtig god fodbold, siger han.
Og uden mad og drikke duer helten som bekendt ikke, så succesen inden for kridtstregerne har Sean Klaibers kone med sikkerhed en aktie i.
Brøndby IF skal i aktion igen søndag, når de gæster Vejle Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Optur før FC København-brag
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset