BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys førsteholdstrup har været hærget af sygdom i denne uge, men en af dem, der er gået fri, er Sean Klaiber.
Og det smitter tilsyneladende af på humøret.
Højrebacken er i strålende humør, da han stiller op og møder Tipsbladet samt resten af den fremmødte presse efter en regnfuld dag på træningsbanen fredag.
– Det er selvfølgelig ikke fedt for dem, der er syge. For mig har det været en normal træningsuge, og jeg gør, hvad jeg kan for at forberede mig på kampen, siger han med smil.
Brøndby har indført nogle særlige forholdsregler for at undgå smittespredning, og det har Sean Klaiber forståelse for, selvom han ikke er bange for at give hånd og des lignende i øjeblikket. Så hvordan undgår han at holde sig syg? Hvad er den 30-årige veterans hemmelighed?
– Jeg går meget i sauna og tager forskellige vitaminer og så videre. Og maden… Jeg spiser godt. Min kone laver helt fantastisk mad til mig! Jeg ved det ikke. Jeg kan også godt blive syg – jeg var det sidste år – men ikke lige nu, fortæller Sean Klaiber og uddyber:
– Vil I vide, hvad jeg fik at spise i går? I går fik jeg en dejlig pasta pesto med kylling, og så lavede hun noget brød med burrata på. Det var den bedste ret. Og lidt salat på siden. Det var nice!
– Stampod er så hollandsk! Hvis man spiser det, bliver man ikke syg, siger man. Jeg er ikke så vild med hollandsk mad, men i Holland spiser vi det. Min kone elsker det, og jeg hader det,
Selvom han er fra Holland, er hollandsk mad ikke ligefrem Sean Klaibers kop te. Og det er dansk mad sådan set heller ikke.
– Det, der er med dansk mad, er, at der svinekød i, og jeg spiser ikke svinekød, så måske er det årsagen (til al sygdommen i øjeblikket, red.), griner Klaiber.

‘Jeg vil ikke kalde det spild af tid, men…’
Der er også andre gode grunde til, at Sean Klaiber er i godt humør i øjeblikket. Navnligt at han er skadesfri og endelig får lov til at spille favoritpladsen som højre back efter et bøvlet efterår.
– Jeg spillede andre pladser og gjorde, hvad jeg kunne for at hjælpe holdet i efteråret, og jeg havde også et par skader. Så for mit vedkommende har de seneste seks måneder… Jeg vil ikke kalde det et spild af tid, men jeg følte mig ikke tilfreds med, hvad jeg leverede på banen. Nu er jeg tilbage og tilbage i min egen position, og det er så godt!
– Jeg kan ikke gå frem og i boksen hver gang, men jeg kan spille fodbold, som jeg vil spille det, siger Klaiber.
Har det været en stor ændring at gå fra wingback til normal back?
– Ja, selvfølgelig. Som wingback kan man altid angribe, fordi man har tre forsvarsspillere tilbage. Nu med fire er man en “rigtig” forsvarsspiller, så man skal være mere forsigtig. Man er en-mod-en mod kanten.
– Men på bolden gør jeg stadig, hvad jeg kan. Nogle gange går jeg ind på midtbanen eller højt i banen. Træneren giver mig meget frihed her, og det kan hjælpe holdet, mener jeg,
Og så glæder han sig også over de takter, Brøndby har vist til at starte foråret. For eksempel med det første mål i sidste uges sejr over Viborg FF.
– Det var et holdmål. Bolden kom fra Patrick Pentz til mig, og jeg spillede den så videre til Yuito Suzuki. Alt var så flydende. Der kan man se, at hvis vi spiller på vores topniveau, får den her liga et fantastisk hold at se på i os.
– Vi kan spille rigtig, rigtig god fodbold, siger han.
Og uden mad og drikke duer helten som bekendt ikke, så succesen inden for kridtstregerne har Sean Klaibers kone med sikkerhed en aktie i.
Brøndby IF skal i aktion igen søndag, når de gæster Vejle Boldklub.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
EKSKLUSIVT