BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys førsteholdstrup har været hærget af sygdom i denne uge, men en af dem, der er gået fri, er Sean Klaiber.
Og det smitter tilsyneladende af på humøret.
Højrebacken er i strålende humør, da han stiller op og møder Tipsbladet samt resten af den fremmødte presse efter en regnfuld dag på træningsbanen fredag.
– Det er selvfølgelig ikke fedt for dem, der er syge. For mig har det været en normal træningsuge, og jeg gør, hvad jeg kan for at forberede mig på kampen, siger han med smil.
Brøndby har indført nogle særlige forholdsregler for at undgå smittespredning, og det har Sean Klaiber forståelse for, selvom han ikke er bange for at give hånd og des lignende i øjeblikket. Så hvordan undgår han at holde sig syg? Hvad er den 30-årige veterans hemmelighed?
– Jeg går meget i sauna og tager forskellige vitaminer og så videre. Og maden… Jeg spiser godt. Min kone laver helt fantastisk mad til mig! Jeg ved det ikke. Jeg kan også godt blive syg – jeg var det sidste år – men ikke lige nu, fortæller Sean Klaiber og uddyber:
– Vil I vide, hvad jeg fik at spise i går? I går fik jeg en dejlig pasta pesto med kylling, og så lavede hun noget brød med burrata på. Det var den bedste ret. Og lidt salat på siden. Det var nice!
– Stampod er så hollandsk! Hvis man spiser det, bliver man ikke syg, siger man. Jeg er ikke så vild med hollandsk mad, men i Holland spiser vi det. Min kone elsker det, og jeg hader det,
Selvom han er fra Holland, er hollandsk mad ikke ligefrem Sean Klaibers kop te. Og det er dansk mad sådan set heller ikke.
– Det, der er med dansk mad, er, at der svinekød i, og jeg spiser ikke svinekød, så måske er det årsagen (til al sygdommen i øjeblikket, red.), griner Klaiber.

‘Jeg vil ikke kalde det spild af tid, men…’
Der er også andre gode grunde til, at Sean Klaiber er i godt humør i øjeblikket. Navnligt at han er skadesfri og endelig får lov til at spille favoritpladsen som højre back efter et bøvlet efterår.
– Jeg spillede andre pladser og gjorde, hvad jeg kunne for at hjælpe holdet i efteråret, og jeg havde også et par skader. Så for mit vedkommende har de seneste seks måneder… Jeg vil ikke kalde det et spild af tid, men jeg følte mig ikke tilfreds med, hvad jeg leverede på banen. Nu er jeg tilbage og tilbage i min egen position, og det er så godt!
– Jeg kan ikke gå frem og i boksen hver gang, men jeg kan spille fodbold, som jeg vil spille det, siger Klaiber.
Har det været en stor ændring at gå fra wingback til normal back?
– Ja, selvfølgelig. Som wingback kan man altid angribe, fordi man har tre forsvarsspillere tilbage. Nu med fire er man en “rigtig” forsvarsspiller, så man skal være mere forsigtig. Man er en-mod-en mod kanten.
– Men på bolden gør jeg stadig, hvad jeg kan. Nogle gange går jeg ind på midtbanen eller højt i banen. Træneren giver mig meget frihed her, og det kan hjælpe holdet, mener jeg,
Og så glæder han sig også over de takter, Brøndby har vist til at starte foråret. For eksempel med det første mål i sidste uges sejr over Viborg FF.
– Det var et holdmål. Bolden kom fra Patrick Pentz til mig, og jeg spillede den så videre til Yuito Suzuki. Alt var så flydende. Der kan man se, at hvis vi spiller på vores topniveau, får den her liga et fantastisk hold at se på i os.
– Vi kan spille rigtig, rigtig god fodbold, siger han.
Og uden mad og drikke duer helten som bekendt ikke, så succesen inden for kridtstregerne har Sean Klaibers kone med sikkerhed en aktie i.
Brøndby IF skal i aktion igen søndag, når de gæster Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
Brøndby-fans sender åbent brev
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW