Sean Klaibers hemmelighed? ‘Helt fantastisk’

Sean Klaiber spiser rigtig, rigtig godt, hvis han selv skal sige det.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndbys førsteholdstrup har været hærget af sygdom i denne uge, men en af dem, der er gået fri, er Sean Klaiber.

Og det smitter tilsyneladende af på humøret.

Højrebacken er i strålende humør, da han stiller op og møder Tipsbladet samt resten af den fremmødte presse efter en regnfuld dag på træningsbanen fredag. 

– Det er selvfølgelig ikke fedt for dem, der er syge. For mig har det været en normal træningsuge, og jeg gør, hvad jeg kan for at forberede mig på kampen, siger han med smil. 

Brøndby har indført nogle særlige forholdsregler for at undgå smittespredning, og det har Sean Klaiber forståelse for, selvom han ikke er bange for at give hånd og des lignende i øjeblikket. Så hvordan undgår han at holde sig syg? Hvad er den 30-årige veterans hemmelighed?  

– Jeg går meget i sauna og tager forskellige vitaminer og så videre. Og maden… Jeg spiser godt. Min kone laver helt fantastisk mad til mig! Jeg ved det ikke. Jeg kan også godt blive syg – jeg var det sidste år – men ikke lige nu, fortæller Sean Klaiber og uddyber: 

– Vil I vide, hvad jeg fik at spise i går? I går fik jeg en dejlig pasta pesto  med kylling, og så lavede hun noget brød med burrata på. Det var den bedste ret. Og lidt salat på siden. Det var nice! 

– Stampod er så hollandsk! Hvis man spiser det, bliver man ikke syg, siger man. Jeg er ikke så vild med hollandsk mad, men i Holland spiser vi det. Min kone elsker det, og jeg hader det,  

Selvom han er fra Holland, er hollandsk mad ikke ligefrem Sean Klaibers kop te. Og det er dansk mad sådan set heller ikke.

– Det, der er med dansk mad, er, at der svinekød i, og jeg spiser ikke svinekød, så måske er det årsagen (til al sygdommen i øjeblikket, red.), griner Klaiber.  

‘Jeg vil ikke kalde det spild af tid, men…’
Der er også andre gode grunde til, at Sean Klaiber er i godt humør i øjeblikket. Navnligt at han er skadesfri og endelig får lov til at spille favoritpladsen som højre back efter et bøvlet efterår. 

– Jeg spillede andre pladser og gjorde, hvad jeg kunne for at hjælpe holdet i efteråret, og jeg havde også et par skader. Så for mit vedkommende har de seneste seks måneder… Jeg vil ikke kalde det et spild af tid, men jeg følte mig ikke tilfreds med, hvad jeg leverede på banen. Nu er jeg tilbage og tilbage i min egen position, og det er så godt! 

– Jeg kan ikke gå frem og i boksen hver gang, men jeg kan spille fodbold, som jeg vil spille det, siger Klaiber. 

Har det været en stor ændring at gå fra wingback til normal back?

– Ja, selvfølgelig. Som wingback kan man altid angribe, fordi man har tre forsvarsspillere tilbage. Nu med fire er man en “rigtig” forsvarsspiller, så man skal være mere forsigtig. Man er en-mod-en mod kanten.

– Men på bolden gør jeg stadig, hvad jeg kan. Nogle gange går jeg ind på midtbanen eller højt i banen. Træneren giver mig meget frihed her, og det kan hjælpe holdet, mener jeg, 

Og så glæder han sig også over de takter, Brøndby har vist til at starte foråret. For eksempel med det første mål i sidste uges sejr over Viborg FF. 

– Det var et holdmål. Bolden kom fra Patrick Pentz til mig, og jeg spillede den så videre til Yuito Suzuki. Alt var så flydende. Der kan man se, at hvis vi spiller på vores topniveau, får den her liga et fantastisk hold at se på i os. 

– Vi kan spille rigtig, rigtig god fodbold, siger han. 

Og uden mad og drikke duer helten som bekendt ikke, så succesen inden for kridtstregerne har Sean Klaibers kone med sikkerhed en aktie i.  

Brøndby IF skal i aktion igen søndag, når de gæster Vejle Boldklub.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kevin Diks skriver historie

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Han stiller ultimative krav

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Voldsom udmelding om Froholdt

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!