Det danske fodboldlandshold kan med en sejr over Israel tirsdag aften i Parken tage et enormt skridt mod næste års VM-slutrunde i Qatar.
Faktisk vil Danmark være så godt som sikker på at indløse billet til slutrunden, hvis det lykkes at vinde tirsdagens topkamp, siger landstræner Kasper Hjulmand.
– Lige nu er det en altafgørende kamp, for hvis vi vinder den, så skal de andre hold vinde tre kampe mere end os på fire kampe, og vi har også en kanon målscore.
– Så vi kan tage et kæmpe skridt med en sejr, for så stiller vi os foran mållinjen uden dog at gå ind over den. Med en sejr kan vi komme helt frem til mållinjen og kigge på VM-billetten, siger Kasper Hjulmand.
Vinder Danmark, vil afstanden ned til gruppens nummer to være på syv eller otte point, alt efter tirsdagens øvrige resultater.
I de sidste fire spillerunder skal Danmark blandt andet møde upåagtede Moldova og Færøerne.
Og selv om spændingen næsten kan forsvinde med en dansk sejr, er der absolut ingen grund til at trække kvalifikationen i langdrag, siger Kasper Hjulmand.
– Vi vil kvalificere os så hurtigt som muligt. Man ved aldrig, hvordan det kan ende, hvis man har en eller to afgørende kampe til sidst. Vi skal til slutrunden, det er vores eneste fokus, og jo før jo bedre, siger landstræneren.
Han medgiver dog også, at uafgjort mod Israel isoleret set er et fint resultat for Danmark efter at have indledt kvalifikationen med lutter sejre og en målscore på 17-0.
– Uafgjort er bestemt ikke noget dårligt resultat, men vi går altid på banen i Parken for at vinde kampen, for vi kan træde helt op på mållinjen og kan kigge på VM. Hvis vi står bagefter og har spillet rigtig godt, men kun fået et point, så er det ingen katastrofe, siger Kasper Hjulmand.
Midtbanespilleren Thomas Delaney vil gerne have booket billetten til Qatar hurtigst muligt.
– Nu har jeg prøvet to gange, at vi kvalificerede os i sidste øjeblik. Det behøver vi ikke vente på, siger han.
Kun gruppevinderen kvalificerer sig direkte til VM. Nummer to i gruppen bliver en del af et playoffsystem, hvor 12 hold kæmper om tre VM-billetter.
Topopgøret mellem Danmark og Israel begynder klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
