Hvis det danske fodboldlandshold vinder mandagens Nations League-kamp over Østrig, vil landsholdet være tæt på at indløse en stor sidegevinst.
En sejr over Østrig vil bringe Danmark meget tæt på at være blandt de ti topseedede nationer, når der i oktober skal trækkes lod til den forestående EM-kvalifikation frem mod slutrunden i 2024.
Seedningslagene baseres på den samlede stilling på tværs af Nations League-grupperne, og formår Danmark at komme op på ni point i gruppespillet, ser det meget lyst ud.
Den viden har Kasper Hjulmand også i baghovedet inden opgøret mod Østrig, selv om hans mandskab ikke matematisk kan sikre topseedningen med en sejr.
– Vi skal huske, at der er en sideeffekt af at vinde over Østrig, så vi allerede er på ni point og i en rigtig god position.
– I så fald vil det også betyde, at vi vil kunne bruge de sidste to Nations League-kampe i september mere hensigtsmæssigt i forhold til at blive klar til VM, siger Kasper Hjulmand.
Der er også andre sidegevinster ved at slå Østrig. I så fald vil Danmark tage endnu et skridt mod gruppesejren i Nations League, og den er værdifuld.
Foruden en stor økonomisk gevinst scorer gruppevinderen også en plads i Nations Leagues Final 4-stævne, hvor der kæmpes om turneringstitlen.
Gruppevinderen havner også i en EM-kvalifikationsgruppe med fem hold i stedet for seks hold og slipper på den måde for et dobbeltopgør mod et på papiret svagt hold.
Sidst men ikke mindst garanterer en gruppesejr også, at Danmark er sikret playoffkampe om en EM-billet, såfremt Kasper Hjulmand og co. kikser i den normale EM-kvalifikation, hvor der er to direkte EM-pladser på spil i hver gruppe.
Mandagens udsolgte opgør mellem Danmark og Østrig i Parken begynder klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
OPTAKT
Frankrig – Senegal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
