Nyt nederlag: OB isolerer Lyngby endnu mere

Lyngby er stadig uden sejr i Superligaen efter at have tabt 1-3 fredag aften til et bedre OB-mandskab.



En første halvleg med tydelig klasseforskel gjorde udslaget, da OB slog Lyngby hjemme med 3-1 i Superligaen.

Resultatet betyder, at OB rykker op på sjettepladsen, mens Lyngby forbliver på rækkens sidsteplads med hele ni point op til AaB på 11.-pladsen. Aalborgenserne har endda en kamp i hånden.

Lyngby havde perioder i anden halvleg med gode sekvenser med bolden, men OB's kontraspil med raketterne Yankuba Minteh og Franco Tongya var for stor en mundfuld for forsvaret.

Det var dog et mål fra et ganske etableret spil, da førnævnte Minteh efter blot to minutter sendte et indlæg i panden på OB-stopper Bjørn Paulsen, som kunne heade bolden ind til 1-0.

Blot seks minutter senere var den gal igen, da Minteh fandt midtbanespilleren Alasana Manneh, som udenfor feltet tørt sparkede bolden i nettet.

Lyngby-spillerne virkede rystede, og OB fik i flere sekvenser kontramuligheder, som gæsterne dog fik reddet, inden det var for sent.

Meget kunne sjællænderne dog ikke gøre, da OB's Tongya kort før pausen blev sendt i dybden af kreatøren Mads Frøkjær. Alene med målmanden scorede han sikkert til 3-0.

Efter pausen kom Lyngby ud med et helt andet udtryk. Holdet var i langt højere grad spildominerende, og i perioder var der ganske enkelt belejring af værternes straffesparksfelt.

Det kom gæsterne til gode efter en times spil, da angriberen Frederik Gytkjær opsnappede bolden i feltet og resolut sparkede bolden i mål til en 3-1-reducering.

Generelt fik OB ikke fulgt op på sin flotte første halvleg. Lyngby havde bolden klart mest i anden halvleg, men gæsterne fik for lidt ud af anstrengelserne, selv om OB i slutfasen fik udvist midtbanemanden Armin Gigovic.

Dermed endte kampen ganske fortjent 3-1 til OB.

/ritzau/





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM