En første halvleg med tydelig klasseforskel gjorde udslaget, da OB slog Lyngby hjemme med 3-1 i Superligaen.
Resultatet betyder, at OB rykker op på sjettepladsen, mens Lyngby forbliver på rækkens sidsteplads med hele ni point op til AaB på 11.-pladsen. Aalborgenserne har endda en kamp i hånden.
Lyngby havde perioder i anden halvleg med gode sekvenser med bolden, men OB's kontraspil med raketterne Yankuba Minteh og Franco Tongya var for stor en mundfuld for forsvaret.
Det var dog et mål fra et ganske etableret spil, da førnævnte Minteh efter blot to minutter sendte et indlæg i panden på OB-stopper Bjørn Paulsen, som kunne heade bolden ind til 1-0.
Blot seks minutter senere var den gal igen, da Minteh fandt midtbanespilleren Alasana Manneh, som udenfor feltet tørt sparkede bolden i nettet.
Lyngby-spillerne virkede rystede, og OB fik i flere sekvenser kontramuligheder, som gæsterne dog fik reddet, inden det var for sent.
Meget kunne sjællænderne dog ikke gøre, da OB's Tongya kort før pausen blev sendt i dybden af kreatøren Mads Frøkjær. Alene med målmanden scorede han sikkert til 3-0.
Efter pausen kom Lyngby ud med et helt andet udtryk. Holdet var i langt højere grad spildominerende, og i perioder var der ganske enkelt belejring af værternes straffesparksfelt.
Det kom gæsterne til gode efter en times spil, da angriberen Frederik Gytkjær opsnappede bolden i feltet og resolut sparkede bolden i mål til en 3-1-reducering.
Generelt fik OB ikke fulgt op på sin flotte første halvleg. Lyngby havde bolden klart mest i anden halvleg, men gæsterne fik for lidt ud af anstrengelserne, selv om OB i slutfasen fik udvist midtbanemanden Armin Gigovic.
Dermed endte kampen ganske fortjent 3-1 til OB.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop