Med imponerende og historiske seks superligasejre på stribe så Randers FC ud til at have kurs mod en stensikker plads i top-6, men siden er gassen gået en smule af ballonen.
Randrusianernes efterfølgende fem ligakampe har således ikke budt på en eneste sejr, så spørgsmålet er, om der er en dybere forklaring på stimerne.
Det mener midtbaneprofilen Vito Hammershøy-Mistrati ikke.
– Det er klart tilfældigheder, at det er endt sådan. Vi var heldige og havde marginalerne på vores side i nogle af de kampe, vi vandt i slutningen af efteråret, og det har vi ikke oplevet her i foråret. I sidste ende går det nok lige op, men vores præstationer i foråret har været lige så gode hvis ikke bedre end i efteråret.
– Vi har spillet nogle gode kampe, som vi bare ikke har fået tippet over til vores fordel, og i Superligaen er det så tæt, så det er ofte helt små ting, der afgør det, siger Vito Hammershøy-Mistrati.
Han bakkes op af cheftræner Thomas Thomasberg.
– Jeg tror, det er mest tilfældigheder, men jeg vil sige, at med vores nuværende udfordringer i form af skader hæfter jeg mig mere ved, at vi fik et point med fra en kamp mod et hold, der spiller med om medaljer og mesterskabet, siger han efter torsdagens 0-0-kamp ude mod Brøndby.
Randers er på en øjeblikkelig femteplads med tre point ned til både OB og Sønderjyske, der ligger henholdsvis nummer seks og syv.
Da der blot resterer tre kampe af grundspillet, har Randers trods sejrstørken gode kort på hånden i forhold til endelig at snige sig med i det fine selskab. Thomas Thomasberg vil dog ikke sælge top-6-skindet, før bjørnen er skudt.
– Hvert eneste point er ekstremt vigtigt, og det her mod Brøndby var lidt en bonus med tanke på vores udfordringer inden kampen. Det var et vanvittigt vigtigt point, og med vores gode målscore ligner det, at OB og Sønderjyske skal lave fire point mere end os i de sidste tre kampe.
– Det ser godt ud, men vi har fuldt fokus på at vinde vores næste kampe og selv afgøre det, pointerer cheftræneren.
Han kan nu rette fokus mod formstærke Lyngby, der gæster Cepheus Park på søndag.
Lykkes det Randers at slutte i top-6, vil det være første gang, siden superligastrukturen blev ændret i 2016.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
