De forventer et stort underskud i dette regnskabsår, og det har fået Brøndby IF til at kigge på muligheden for at spare.
Klubben har netop meldt ud på sin hjemmeside, at man for at spare siger farvel til seks medarbjedere i organisationen.
Administrerende direktør Ole Palmå siger:
– Når vi i dette regnskabsår ser på en forventning om et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, har vi selvfølgelig en opgave i at sikre, at Brøndby står stærkest muligt rustet. Derfor har vi brugt noget tid på at gennemgå vores omkostningsstruktur, da vi ligesom andre brancher oplever en tid med stigende omkostningspres. Vi arbejder målrettet med at digitalisere mange af vores interne processer, samtidig med at vi har øget investeringerne i spillertruppen. Altsammen for at sikre, at vi skal indfri vores sportslige og kommercielle ambitioner.
– På den baggrund har vi, ud fra et strategisk ønske om at skabe en robust platform og struktur for vores organisation, truffet den svære beslutning, at tage afsked med seks dygtige kollegaer på tværs af vores organisation. Lønsomhed er en nøglefaktor, og vi opererer i et marked, der er mere konkurrencepræget end nogensinde, og hvis vi ikke tilpasser måden vi arbejder på, så når vi ikke de mål, vi har sat os. Vi har derfor kigget vores struktur igennem som klub, og vi kan se, at der nogle muligheder for os ved at arbejde på nye måder. Dette indebærer strategiske valg om, hvor vi skal lægge vores fokus for at få mest muligt ud af de ressourcer, vi har.
– I en tid, hvor digitalisering spiller en stadigt større rolle på alle niveauer af organisationen, har vi de seneste måneder tilføjet kompetencer, der kan sikre, at vi står endnu stærkere digitalt. Med en dybere integration af dataanalyse, brand marketing og digital fan & partner engagement har vi i dag kompetencer ombord, der kan hjælpe os med at udnytte de mange muligheder, vi ser i markedet, samtidig med at det giver os større mulighed for at servicere vores fans bedre.
Brøndby IF kom ud af seneste regnskabsår med et minus på 104,2 millioner kroner før skat – det regnskabsår var dog en periode på 18 måneder. Og så forventes der altså endnu et stort minus i indeværende regnskabsår, hvilket blandt andet skyldes, at man tror på, at der skal investeres for på sigt at tjene penge.
– Brøndby er en klub med dybe rødder, og vi skal fortsætte med at vokse og udvikle os. Det er vores ansvar – både som ledelse og som en del af Brøndby-familien. Med den nye struktur og nye tilføjelser, vi har fået til teamet, bliver samarbejde mellem sportslige, kommercielle og digitale afdelinger central for vejen frem for os. Vores organisationsstruktur skal kunne modstå fremtidens udfordringer og samtidig være fleksibel nok til at tilpasse sig nye muligheder og krav i markedet, fortæller Ole Palmå.
De blå-gule møder på søndag Sønderjyske i Superligaen.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TIPSBLADET SPECIAL