Seks medarbejdere fyret i Brøndby IF

Brøndby IF skal spare penge, og derfor har klubben valgt at sige farvel til seks medarbejdere.



De forventer et stort underskud i dette regnskabsår, og det har fået Brøndby IF til at kigge på muligheden for at spare.

Klubben har netop meldt ud på sin hjemmeside, at man for at spare siger farvel til seks medarbjedere i organisationen.

Administrerende direktør Ole Palmå siger:

– Når vi i dette regnskabsår ser på en forventning om et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, har vi selvfølgelig en opgave i at sikre, at Brøndby står stærkest muligt rustet. Derfor har vi brugt noget tid på at gennemgå vores omkostningsstruktur, da vi ligesom andre brancher oplever en tid med stigende omkostningspres. Vi arbejder målrettet med at digitalisere mange af vores interne processer, samtidig med at vi har øget investeringerne i spillertruppen. Altsammen for at sikre, at vi skal indfri vores sportslige og kommercielle ambitioner.

– På den baggrund har vi, ud fra et strategisk ønske om at skabe en robust platform og struktur for vores organisation, truffet den svære beslutning, at tage afsked med seks dygtige kollegaer på tværs af vores organisation. Lønsomhed er en nøglefaktor, og vi opererer i et marked, der er mere konkurrencepræget end nogensinde, og hvis vi ikke tilpasser måden vi arbejder på, så når vi ikke de mål, vi har sat os. Vi har derfor kigget vores struktur igennem som klub, og vi kan se, at der nogle muligheder for os ved at arbejde på nye måder. Dette indebærer strategiske valg om, hvor vi skal lægge vores fokus for at få mest muligt ud af de ressourcer, vi har.

– I en tid, hvor digitalisering spiller en stadigt større rolle på alle niveauer af organisationen, har vi de seneste måneder tilføjet kompetencer, der kan sikre, at vi står endnu stærkere digitalt. Med en dybere integration af dataanalyse, brand marketing og digital fan & partner engagement har vi i dag kompetencer ombord, der kan hjælpe os med at udnytte de mange muligheder, vi ser i markedet, samtidig med at det giver os større mulighed for at servicere vores fans bedre.

Brøndby IF kom ud af seneste regnskabsår med et minus på 104,2 millioner kroner før skat – det regnskabsår var dog en periode på 18 måneder. Og så forventes der altså endnu et stort minus i indeværende regnskabsår, hvilket blandt andet skyldes, at man tror på, at der skal investeres for på sigt at tjene penge.

– Brøndby er en klub med dybe rødder, og vi skal fortsætte med at vokse og udvikle os. Det er vores ansvar – både som ledelse og som en del af Brøndby-familien. Med den nye struktur og nye tilføjelser, vi har fået til teamet, bliver samarbejde mellem sportslige, kommercielle og digitale afdelinger central for vejen frem for os. Vores organisationsstruktur skal kunne modstå fremtidens udfordringer og samtidig være fleksibel nok til at tilpasse sig nye muligheder og krav i markedet, fortæller Ole Palmå.

De blå-gule møder på søndag Sønderjyske i Superligaen.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Færdig? Manchester City har udset afløser

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Håber på FC København-exit

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant