De forventer et stort underskud i dette regnskabsår, og det har fået Brøndby IF til at kigge på muligheden for at spare.
Klubben har netop meldt ud på sin hjemmeside, at man for at spare siger farvel til seks medarbjedere i organisationen.
Administrerende direktør Ole Palmå siger:
– Når vi i dette regnskabsår ser på en forventning om et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, har vi selvfølgelig en opgave i at sikre, at Brøndby står stærkest muligt rustet. Derfor har vi brugt noget tid på at gennemgå vores omkostningsstruktur, da vi ligesom andre brancher oplever en tid med stigende omkostningspres. Vi arbejder målrettet med at digitalisere mange af vores interne processer, samtidig med at vi har øget investeringerne i spillertruppen. Altsammen for at sikre, at vi skal indfri vores sportslige og kommercielle ambitioner.
– På den baggrund har vi, ud fra et strategisk ønske om at skabe en robust platform og struktur for vores organisation, truffet den svære beslutning, at tage afsked med seks dygtige kollegaer på tværs af vores organisation. Lønsomhed er en nøglefaktor, og vi opererer i et marked, der er mere konkurrencepræget end nogensinde, og hvis vi ikke tilpasser måden vi arbejder på, så når vi ikke de mål, vi har sat os. Vi har derfor kigget vores struktur igennem som klub, og vi kan se, at der nogle muligheder for os ved at arbejde på nye måder. Dette indebærer strategiske valg om, hvor vi skal lægge vores fokus for at få mest muligt ud af de ressourcer, vi har.
– I en tid, hvor digitalisering spiller en stadigt større rolle på alle niveauer af organisationen, har vi de seneste måneder tilføjet kompetencer, der kan sikre, at vi står endnu stærkere digitalt. Med en dybere integration af dataanalyse, brand marketing og digital fan & partner engagement har vi i dag kompetencer ombord, der kan hjælpe os med at udnytte de mange muligheder, vi ser i markedet, samtidig med at det giver os større mulighed for at servicere vores fans bedre.
Brøndby IF kom ud af seneste regnskabsår med et minus på 104,2 millioner kroner før skat – det regnskabsår var dog en periode på 18 måneder. Og så forventes der altså endnu et stort minus i indeværende regnskabsår, hvilket blandt andet skyldes, at man tror på, at der skal investeres for på sigt at tjene penge.
– Brøndby er en klub med dybe rødder, og vi skal fortsætte med at vokse og udvikle os. Det er vores ansvar – både som ledelse og som en del af Brøndby-familien. Med den nye struktur og nye tilføjelser, vi har fået til teamet, bliver samarbejde mellem sportslige, kommercielle og digitale afdelinger central for vejen frem for os. Vores organisationsstruktur skal kunne modstå fremtidens udfordringer og samtidig være fleksibel nok til at tilpasse sig nye muligheder og krav i markedet, fortæller Ole Palmå.
De blå-gule møder på søndag Sønderjyske i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub