De forventer et stort underskud i dette regnskabsår, og det har fået Brøndby IF til at kigge på muligheden for at spare.
Klubben har netop meldt ud på sin hjemmeside, at man for at spare siger farvel til seks medarbjedere i organisationen.
Administrerende direktør Ole Palmå siger:
– Når vi i dette regnskabsår ser på en forventning om et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, har vi selvfølgelig en opgave i at sikre, at Brøndby står stærkest muligt rustet. Derfor har vi brugt noget tid på at gennemgå vores omkostningsstruktur, da vi ligesom andre brancher oplever en tid med stigende omkostningspres. Vi arbejder målrettet med at digitalisere mange af vores interne processer, samtidig med at vi har øget investeringerne i spillertruppen. Altsammen for at sikre, at vi skal indfri vores sportslige og kommercielle ambitioner.
– På den baggrund har vi, ud fra et strategisk ønske om at skabe en robust platform og struktur for vores organisation, truffet den svære beslutning, at tage afsked med seks dygtige kollegaer på tværs af vores organisation. Lønsomhed er en nøglefaktor, og vi opererer i et marked, der er mere konkurrencepræget end nogensinde, og hvis vi ikke tilpasser måden vi arbejder på, så når vi ikke de mål, vi har sat os. Vi har derfor kigget vores struktur igennem som klub, og vi kan se, at der nogle muligheder for os ved at arbejde på nye måder. Dette indebærer strategiske valg om, hvor vi skal lægge vores fokus for at få mest muligt ud af de ressourcer, vi har.
– I en tid, hvor digitalisering spiller en stadigt større rolle på alle niveauer af organisationen, har vi de seneste måneder tilføjet kompetencer, der kan sikre, at vi står endnu stærkere digitalt. Med en dybere integration af dataanalyse, brand marketing og digital fan & partner engagement har vi i dag kompetencer ombord, der kan hjælpe os med at udnytte de mange muligheder, vi ser i markedet, samtidig med at det giver os større mulighed for at servicere vores fans bedre.
Brøndby IF kom ud af seneste regnskabsår med et minus på 104,2 millioner kroner før skat – det regnskabsår var dog en periode på 18 måneder. Og så forventes der altså endnu et stort minus i indeværende regnskabsår, hvilket blandt andet skyldes, at man tror på, at der skal investeres for på sigt at tjene penge.
– Brøndby er en klub med dybe rødder, og vi skal fortsætte med at vokse og udvikle os. Det er vores ansvar – både som ledelse og som en del af Brøndby-familien. Med den nye struktur og nye tilføjelser, vi har fået til teamet, bliver samarbejde mellem sportslige, kommercielle og digitale afdelinger central for vejen frem for os. Vores organisationsstruktur skal kunne modstå fremtidens udfordringer og samtidig være fleksibel nok til at tilpasse sig nye muligheder og krav i markedet, fortæller Ole Palmå.
De blå-gule møder på søndag Sønderjyske i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER