Seks medarbejdere fyret i Brøndby IF

Brøndby IF skal spare penge, og derfor har klubben valgt at sige farvel til seks medarbejdere.



De forventer et stort underskud i dette regnskabsår, og det har fået Brøndby IF til at kigge på muligheden for at spare.

Klubben har netop meldt ud på sin hjemmeside, at man for at spare siger farvel til seks medarbjedere i organisationen.

Administrerende direktør Ole Palmå siger:

– Når vi i dette regnskabsår ser på en forventning om et underskud på mellem 60 og 100 millioner kroner, har vi selvfølgelig en opgave i at sikre, at Brøndby står stærkest muligt rustet. Derfor har vi brugt noget tid på at gennemgå vores omkostningsstruktur, da vi ligesom andre brancher oplever en tid med stigende omkostningspres. Vi arbejder målrettet med at digitalisere mange af vores interne processer, samtidig med at vi har øget investeringerne i spillertruppen. Altsammen for at sikre, at vi skal indfri vores sportslige og kommercielle ambitioner.

– På den baggrund har vi, ud fra et strategisk ønske om at skabe en robust platform og struktur for vores organisation, truffet den svære beslutning, at tage afsked med seks dygtige kollegaer på tværs af vores organisation. Lønsomhed er en nøglefaktor, og vi opererer i et marked, der er mere konkurrencepræget end nogensinde, og hvis vi ikke tilpasser måden vi arbejder på, så når vi ikke de mål, vi har sat os. Vi har derfor kigget vores struktur igennem som klub, og vi kan se, at der nogle muligheder for os ved at arbejde på nye måder. Dette indebærer strategiske valg om, hvor vi skal lægge vores fokus for at få mest muligt ud af de ressourcer, vi har.

– I en tid, hvor digitalisering spiller en stadigt større rolle på alle niveauer af organisationen, har vi de seneste måneder tilføjet kompetencer, der kan sikre, at vi står endnu stærkere digitalt. Med en dybere integration af dataanalyse, brand marketing og digital fan & partner engagement har vi i dag kompetencer ombord, der kan hjælpe os med at udnytte de mange muligheder, vi ser i markedet, samtidig med at det giver os større mulighed for at servicere vores fans bedre.

Brøndby IF kom ud af seneste regnskabsår med et minus på 104,2 millioner kroner før skat – det regnskabsår var dog en periode på 18 måneder. Og så forventes der altså endnu et stort minus i indeværende regnskabsår, hvilket blandt andet skyldes, at man tror på, at der skal investeres for på sigt at tjene penge.

– Brøndby er en klub med dybe rødder, og vi skal fortsætte med at vokse og udvikle os. Det er vores ansvar – både som ledelse og som en del af Brøndby-familien. Med den nye struktur og nye tilføjelser, vi har fået til teamet, bliver samarbejde mellem sportslige, kommercielle og digitale afdelinger central for vejen frem for os. Vores organisationsstruktur skal kunne modstå fremtidens udfordringer og samtidig være fleksibel nok til at tilpasse sig nye muligheder og krav i markedet, fortæller Ole Palmå.

De blå-gule møder på søndag Sønderjyske i Superligaen.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer