Selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment (PSE), har netop sendt en selskabsmeddelelse ud, hvor det fremgår, at man nedjusterer forventningerne til årets resultat.
Hvor man tidligere forventede et minus på mellem 250 til 200 millioner kroner før skat, har man nu nedjusteret til mellem 310 og 280 millioner kroner i underskud for 2020.
Det er med andre ord blodrøde tal, man regner med at skulle fremvise, når man i foråret offentliggør sit regnskab for det igangværende år.
Nedjusteringen kommer bare et par uger før offentliggørelsen af delårsrapporten fra 3. kvartal, og det viser altså, at PSE er særdeles hårdt ramt af coronakrisen.
Lukningen af Lalandia i foråret gjorde ondt på økonomien i selskabet, og det gør også ondt, at man ikke kan lukke tilskuere ind på stadion.
– Med den seneste udmelding fra regeringen kan vi ikke forvente, at vi kan byde vores fans indenfor i Parken foreløbig. Det er en trist og alvorlig udvikling for fodbolden i Danmark og vi mener heller ikke, at der er evidens for nødvendigheden af en så restriktiv tilgang. Vi har tværtimod bevist, at vi kan have op mod 8.000 tilskuere under sundhedsforsvarlige forhold. Jeg vil opfordre regeringen til at gentænke beslutningen og vise vilje til imødekommenhed, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard i selskabsmeddelelsen.
Nedjusteringen skyldes, at man forventer, at coronarestriktionerne også i fjerde kvartal vil påvirke både Lalandia og FCK’s forretninger. Det er dog behæftet med usikkerhed, fremgår det af meddelelsen.
Det er bare godt tre uger siden, at Parken Sport & Entertainment måtte nedjustere årets forventninger med 65 millioner kroner, da man ikke formåede at spille sig i Europa League-gruppespillet.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
