Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus

Parken Sport & Entertainment forventer et kæmpe millionunderskud i 2020.



Selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment (PSE), har netop sendt en selskabsmeddelelse ud, hvor det fremgår, at man nedjusterer forventningerne til årets resultat.

Hvor man tidligere forventede et minus på mellem 250 til 200 millioner kroner før skat, har man nu nedjusteret til mellem 310 og 280 millioner kroner i underskud for 2020. 

Det er med andre ord blodrøde tal, man regner med at skulle fremvise, når man i foråret offentliggør sit regnskab for det igangværende år.

Nedjusteringen kommer bare et par uger før offentliggørelsen af delårsrapporten fra 3. kvartal, og det viser altså, at PSE er særdeles hårdt ramt af coronakrisen.

Lukningen af Lalandia i foråret gjorde ondt på økonomien i selskabet, og det gør også ondt, at man ikke kan lukke tilskuere ind på stadion. 

– Med den seneste udmelding fra regeringen kan vi ikke forvente, at vi kan byde vores fans indenfor i Parken foreløbig. Det er en trist og alvorlig udvikling for fodbolden i Danmark og vi mener heller ikke, at der er evidens for nødvendigheden af en så restriktiv tilgang. Vi har tværtimod bevist, at vi kan have op mod 8.000 tilskuere under sundhedsforsvarlige forhold. Jeg vil opfordre regeringen til at gentænke beslutningen og vise vilje til imødekommenhed, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard i selskabsmeddelelsen.

Nedjusteringen skyldes, at man forventer, at coronarestriktionerne også i fjerde kvartal vil påvirke både Lalandia og FCK’s forretninger. Det er dog behæftet med usikkerhed, fremgår det af meddelelsen.

Det er bare godt tre uger siden, at Parken Sport & Entertainment måtte nedjustere årets forventninger med 65 millioner kroner, da man ikke formåede at spille sig i Europa League-gruppespillet.





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

PSG – Arsenal