Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus

Parken Sport & Entertainment forventer et kæmpe millionunderskud i 2020.



Selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment (PSE), har netop sendt en selskabsmeddelelse ud, hvor det fremgår, at man nedjusterer forventningerne til årets resultat.

Hvor man tidligere forventede et minus på mellem 250 til 200 millioner kroner før skat, har man nu nedjusteret til mellem 310 og 280 millioner kroner i underskud for 2020. 

Det er med andre ord blodrøde tal, man regner med at skulle fremvise, når man i foråret offentliggør sit regnskab for det igangværende år.

Nedjusteringen kommer bare et par uger før offentliggørelsen af delårsrapporten fra 3. kvartal, og det viser altså, at PSE er særdeles hårdt ramt af coronakrisen.

Lukningen af Lalandia i foråret gjorde ondt på økonomien i selskabet, og det gør også ondt, at man ikke kan lukke tilskuere ind på stadion. 

– Med den seneste udmelding fra regeringen kan vi ikke forvente, at vi kan byde vores fans indenfor i Parken foreløbig. Det er en trist og alvorlig udvikling for fodbolden i Danmark og vi mener heller ikke, at der er evidens for nødvendigheden af en så restriktiv tilgang. Vi har tværtimod bevist, at vi kan have op mod 8.000 tilskuere under sundhedsforsvarlige forhold. Jeg vil opfordre regeringen til at gentænke beslutningen og vise vilje til imødekommenhed, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard i selskabsmeddelelsen.

Nedjusteringen skyldes, at man forventer, at coronarestriktionerne også i fjerde kvartal vil påvirke både Lalandia og FCK’s forretninger. Det er dog behæftet med usikkerhed, fremgår det af meddelelsen.

Det er bare godt tre uger siden, at Parken Sport & Entertainment måtte nedjustere årets forventninger med 65 millioner kroner, da man ikke formåede at spille sig i Europa League-gruppespillet.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

LIVE: Danmark – Ukraine

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage