Selskabet bag FCK nedjusterer: Forventer nu omkring 300 mio. i minus

Parken Sport & Entertainment forventer et kæmpe millionunderskud i 2020.



Selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment (PSE), har netop sendt en selskabsmeddelelse ud, hvor det fremgår, at man nedjusterer forventningerne til årets resultat.

Hvor man tidligere forventede et minus på mellem 250 til 200 millioner kroner før skat, har man nu nedjusteret til mellem 310 og 280 millioner kroner i underskud for 2020. 

Det er med andre ord blodrøde tal, man regner med at skulle fremvise, når man i foråret offentliggør sit regnskab for det igangværende år.

Nedjusteringen kommer bare et par uger før offentliggørelsen af delårsrapporten fra 3. kvartal, og det viser altså, at PSE er særdeles hårdt ramt af coronakrisen.

Lukningen af Lalandia i foråret gjorde ondt på økonomien i selskabet, og det gør også ondt, at man ikke kan lukke tilskuere ind på stadion. 

– Med den seneste udmelding fra regeringen kan vi ikke forvente, at vi kan byde vores fans indenfor i Parken foreløbig. Det er en trist og alvorlig udvikling for fodbolden i Danmark og vi mener heller ikke, at der er evidens for nødvendigheden af en så restriktiv tilgang. Vi har tværtimod bevist, at vi kan have op mod 8.000 tilskuere under sundhedsforsvarlige forhold. Jeg vil opfordre regeringen til at gentænke beslutningen og vise vilje til imødekommenhed, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard i selskabsmeddelelsen.

Nedjusteringen skyldes, at man forventer, at coronarestriktionerne også i fjerde kvartal vil påvirke både Lalandia og FCK’s forretninger. Det er dog behæftet med usikkerhed, fremgår det af meddelelsen.

Det er bare godt tre uger siden, at Parken Sport & Entertainment måtte nedjustere årets forventninger med 65 millioner kroner, da man ikke formåede at spille sig i Europa League-gruppespillet.






Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Liverpool – Brentford