Vejle Boldklub har fået en skrækkelig sæsonstart med nul point i løbet af sæsonens otte første Superliga-kampe.
Og efter søndagens smertelige 5-0-nederlag til Viborg FF på hjemmebane gav Henrik Tønder et interview til DR Sporten, hvor Vejle-direktøren blev spurgt, om cheftræner Ivan Prelec er fyringstruet.
– I en situation, hvor resultaterne ikke er der, er det jo naivt at tro, at der er nogen, der ikke er fyringstruet. Selvfølgelig er han det. Ligeså vel som jeg kan være fyringstruet i forhold til situationen, lød svaret her fra Henrik Tønder.
I interviewet gjorde Tønder det endvidere klart, at Vejle Boldklub 'indtil videre' fortsat bakker op om Ivan Prelec.
Overfor Viaplay erkendte Henrik Tønder, at der selvfølgelig godt kan sættes spørgsmålstegn ved Ivan Prelec.
– Det er helt naturligt, at der er spørgsmålstegn ved det. Det er jo en træner, der har været her i to-et-halvt år og har leveret et suverænt godt stykke arbejde, og vi bakker ham op, lød svaret her fra Vejle-direktøren, der hefter blev spurgt, hvor længe opbakningen til kroaten kan fortsætte:
– Den fortsætter, indtil den ikke er der længere. Så enkelt er det. Og det gælder alle for alle trænere. Sådan har det altid været i Vejle Boldklub. Så på den måde kan du sige, at lige nu bruger vi alle vores kræfter på at se, om vi kan vende det her, i samarbejde med staben, truppen og alle mulige andre, der er involveret i klubben. Det er der, vores primære fokus ligger.
Henrik Tønder kan sagtens forstå, hvis Vejles fans sætter spørgsmålstegn ved cheftræneren.
– Absolut. Det forstår jeg. Jeg tror, at de sætter spørgsmålstegn ved, om vi alle er den rigtige mand på den position, vi er er i. Og det er fair, når det går, som det går. For lige nu leverer vi ikke godt nok, lød svaret her fra Henrik Tønder.
Vejles næste kamp er ude mod Sønderjyske på søndag.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER