– Selvfølgelig er han fyringstruet

I et interview med DR Sporten gør Vejle Boldklub-direktør Henrik Tønder det klart, at cheftræner Ivan Prelec er fyringstruet, selvom klubben 'indtil videre' stadig bakker op om kroaten.



Vejle Boldklub har fået en skrækkelig sæsonstart med nul point i løbet af sæsonens otte første Superliga-kampe. 

Og efter søndagens smertelige 5-0-nederlag til Viborg FF på hjemmebane gav Henrik Tønder et interview til DR Sporten, hvor Vejle-direktøren blev spurgt, om cheftræner Ivan Prelec er fyringstruet. 

 – I en situation, hvor resultaterne ikke er der, er det jo naivt at tro, at der er nogen, der ikke er fyringstruet. Selvfølgelig er han det. Ligeså vel som jeg kan være fyringstruet i forhold til situationen, lød svaret her fra Henrik Tønder. 

I interviewet gjorde Tønder det endvidere klart, at Vejle Boldklub 'indtil videre' fortsat bakker op om Ivan Prelec. 

Overfor Viaplay erkendte Henrik Tønder, at der selvfølgelig godt kan sættes spørgsmålstegn ved Ivan Prelec. 

– Det er helt naturligt, at der er spørgsmålstegn ved det. Det er jo en træner, der har været her i to-et-halvt år og har leveret et suverænt godt stykke arbejde, og vi bakker ham op, lød svaret her fra Vejle-direktøren, der hefter blev spurgt, hvor længe opbakningen til kroaten kan fortsætte: 

– Den fortsætter, indtil den ikke er der længere. Så enkelt er det. Og det gælder alle for alle trænere. Sådan har det altid været i Vejle Boldklub. Så på den måde kan du sige, at lige nu bruger vi alle vores kræfter på at se, om vi kan vende det her, i samarbejde med staben, truppen og alle mulige andre, der er involveret i klubben. Det er der, vores primære fokus ligger. 

Henrik Tønder kan sagtens forstå, hvis Vejles fans sætter spørgsmålstegn ved cheftræneren. 

– Absolut. Det forstår jeg. Jeg tror, at de sætter spørgsmålstegn ved, om vi alle er den rigtige mand på den position, vi er er i. Og det er fair, når det går, som det går. For lige nu leverer vi ikke godt nok, lød svaret her fra Henrik Tønder. 

Vejles næste kamp er ude mod Sønderjyske på søndag. 



Hård straf til Mohamed Salah?

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Nu drømmer de stort i AGF

Voldsom Franculino-spådom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Kæmpe triumf for Frank

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Spanske medier i ekstase

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her er Efterårets Hold i Superligaen

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Han kommer til at have mareridt i nat

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

AGF kriger sejren hjem

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM smed point i kæmpe drama

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’