Der var på forhånd lagt op til en dramatisk affære, da Brøndby IF tog imod OB søndag aften i Superligaen. Begge hold har fået en svær start, og kunne ikke bruge andet end sejren i fjerde runde. Værterne dominerede længe, men var ikke skarpe nok, og blev snydt af gæsterne til allersidst.
Hjemmeholdet åbnede som lyn og torden, og efter bare et minut burde Simon Makienok have skabt jubel på Brøndby Stadion. Helt fri i feltet afsluttede angriberen dog på Mads Toppel, som flot afværgede. Brøndby pressede dog på, og efter syv minutters spil, måtte gæsterne give efter.
En flot lang aflevering blev opfanget af Alexander Szymanowski, der lagde bolden ind i feltet til en fri Elba Rashani, der sikkert scorede i det lange hjørne. Brøndby havde flere gode muligheder for at øge føringen frem mod pausen, hvor OB ikke kom frem til meget. Trods mange chancer formåede værterne dog ikke at lukke kampen, og måtte arbejde for at sejre i anden halvleg.
Her var det på ny Brøndby, som startede bedst, men som halvlegen gik, kom OB bedre med i kampen. Især Rasmus Falk og Emil Larsen skabte farlige situationer offensivt, men det var fortsat hjemmeholdet, som dominerede. Halvlegens helt store jubelbrøl opstod dog med tyve minutter igen, da svenske Johan Elmander gjorde comeback på Brøndby Stadion i Superligaen.
OB pressede på for udligningen i de døende minutter, og det var tæt på at give pote med fire minutter tilbage. Rasmus Falk brød igennem i feltet, og afsluttede mod det lange hjørne. Brøndby-keeper Lucas Hradecky kom dog flot ned, og på returen undgik værterne lige akkurat to OB-spillere, der ellers stod i kø for at udligne.
OB skulle dog få udbytte i to minutters tillægstid, da Daniel Høegh dukkede op tæt under mål og headede udligningen i nettet til stor skuffelse for de mange tilskuere på Brøndby Stadion.
En remis blev resultatet af en kamp, hvor værterne vil ærgre sig over de mange brændte chancer.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
