Helsingørs problemer i kampen for at rykke op i Superligaen synes uden ende.
Efter fire nederlag i træk i oprykningsræset kom nordsjællænderne ud for endnu en slem skuffelse med et bittert 1-2-nederlag til Lyngby.
Alt tydede ellers på, at Helsingør skulle indkassere et tiltrængt point, inden Lyngbys Emil Nielsen skabte jubel blandt hjemmepublikum med et sejrsmål syv minutter inde i dommerens tillægstid.
Helsingør, der startede oprykningsspillet med et komfortabelt forspring i toppen, er nu uden for de to oprykningspladser.
Her troner Lyngby og Horsens, der begge har 53 point – to mere end Helsingør og tre mere end den sidste oprykningskandidat, Hvidovre.
Den modgang, som Helsingør har oplevet de seneste uger, fortsatte i kampens indledning. Efter 19 minutters spil var det nemlig gæsterne, der hjalp Lyngby i spidsen af opgøret.
Et indlæg fra venstre endte midt foran Helsingørs mål, hvor Nicklas Mouritsen hårdt presset kom til at skovle bolden ind bag sin egen målmand.
Gæsterne lod sig dog ikke slå ud af modgangen og kom bedre og bedre med i kampen, som minutterne gik.
Holdet havde så småt tiltvunget sig overtaget efter pausen, da kampen måtte afbrydes i omkring ti minutter, mens Lyngby-keeper Frederik Ibsen blev syet for en flænge ved det ene øje.
Ibsen havde dårligt nok nået at sunde sig over den hårdhændede behandling, før han måtte hente bolden ud af nettet.
Helsingørs topscorer, Tonni Adamsen, tog chancen fra kanten af feltet og scorede med et fladt skud.
Herefter pegede alt i retning af pointdeling, indtil Emil Nielsen blev spillet fri i venstre side af straffesparksfeltet og scorede det, der kan vise sig som et uhyre vigtigt mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
