For andet år i streg er Manchester City i FA Cup-finalen efter en semifinalesejr på 1-0 over Chelsea på Wembley i London.
City kom fra en hård kamp i midtugen mod Real Madrid, hvor holdet røg ud af Champions League-kvartfinalen. Lørdag så City-spillerne også trætte ud i perioder og uden den friskhed i spillet, som holdet ellers normalt er kendt for.
Semifinalen mod Chelsea var dog stadig en tæt affære, og City fik bragt kampen over på egne styrker specielt i den sidste halve time. Her fik City sat de offensive spillere langt mere i scene og trykket Chelsea tilbage, da Bernardo Silva scorede sejrsmålet.
Manchester City booker dermed billet til FA Cup-finalen 25. maj. Modstanderen findes søndag, når Manchester United på Wembley møder Championship-klubben Coventry.
Bliver modstanderen Manchester United, vil det være en gentagelse af sidste års FA Cup-finale, hvor City slog Manchester-rivalen med 2-1.
Opgøret lørdag aften startede vanen tro med et Manchester City-hold mest på bolden, mens Chelsea stod længere tilbage og lukrerede på omstillinger.
Netop en Chelsea-kontra burde havde resulteret i et føringsmål efter en halv time, da angriberen Nicolas Jackson fik en friløber.
Jackson driblede forbi Stefan Ortega i City-målet, men senegaleseren formåede ikke at afslutte. I stedet løb det hele ud i sandet med en fejlaflevering af Jackson, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.
Kampbilledet fortsatte efter pausen, hvor Chelsea var farligst med holdets direkte spil op mod hurtige Nicolas Jackson. City havde bolden mest, men havde svært ved for alvor at true Djordje Petrovic i Chelsea-målet.
City virkede til at ville undgå en omgang forlænget spilletid og pressede Chelsea langt tilbage i slutfasen i jagten på et føringsmål.
Det gav pote for City, for efter 84 minutter bragte portugisiske Bernardo Silva holdet på 1-0. Bolden endte for fødderne af Silva i Chelsea-feltet, og efter en afretning fra Chelsea-backen Marc Cucurella fik portugiseren bolden i nettet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa