For andet år i streg er Manchester City i FA Cup-finalen efter en semifinalesejr på 1-0 over Chelsea på Wembley i London.
City kom fra en hård kamp i midtugen mod Real Madrid, hvor holdet røg ud af Champions League-kvartfinalen. Lørdag så City-spillerne også trætte ud i perioder og uden den friskhed i spillet, som holdet ellers normalt er kendt for.
Semifinalen mod Chelsea var dog stadig en tæt affære, og City fik bragt kampen over på egne styrker specielt i den sidste halve time. Her fik City sat de offensive spillere langt mere i scene og trykket Chelsea tilbage, da Bernardo Silva scorede sejrsmålet.
Manchester City booker dermed billet til FA Cup-finalen 25. maj. Modstanderen findes søndag, når Manchester United på Wembley møder Championship-klubben Coventry.
Bliver modstanderen Manchester United, vil det være en gentagelse af sidste års FA Cup-finale, hvor City slog Manchester-rivalen med 2-1.
Opgøret lørdag aften startede vanen tro med et Manchester City-hold mest på bolden, mens Chelsea stod længere tilbage og lukrerede på omstillinger.
Netop en Chelsea-kontra burde havde resulteret i et føringsmål efter en halv time, da angriberen Nicolas Jackson fik en friløber.
Jackson driblede forbi Stefan Ortega i City-målet, men senegaleseren formåede ikke at afslutte. I stedet løb det hele ud i sandet med en fejlaflevering af Jackson, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.
Kampbilledet fortsatte efter pausen, hvor Chelsea var farligst med holdets direkte spil op mod hurtige Nicolas Jackson. City havde bolden mest, men havde svært ved for alvor at true Djordje Petrovic i Chelsea-målet.
City virkede til at ville undgå en omgang forlænget spilletid og pressede Chelsea langt tilbage i slutfasen i jagten på et føringsmål.
Det gav pote for City, for efter 84 minutter bragte portugisiske Bernardo Silva holdet på 1-0. Bolden endte for fødderne af Silva i Chelsea-feltet, og efter en afretning fra Chelsea-backen Marc Cucurella fik portugiseren bolden i nettet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT