Manchester City klar til FA Cup-finalen

Manchester City er for andet år i træk i FA Cup-finalen efter en sen semifinalesejr på 1-0 over Chelsea.



For andet år i streg er Manchester City i FA Cup-finalen efter en semifinalesejr på 1-0 over Chelsea på Wembley i London.

City kom fra en hård kamp i midtugen mod Real Madrid, hvor holdet røg ud af Champions League-kvartfinalen. Lørdag så City-spillerne også trætte ud i perioder og uden den friskhed i spillet, som holdet ellers normalt er kendt for.

Semifinalen mod Chelsea var dog stadig en tæt affære, og City fik bragt kampen over på egne styrker specielt i den sidste halve time. Her fik City sat de offensive spillere langt mere i scene og trykket Chelsea tilbage, da Bernardo Silva scorede sejrsmålet.

Manchester City booker dermed billet til FA Cup-finalen 25. maj. Modstanderen findes søndag, når Manchester United på Wembley møder Championship-klubben Coventry.

Bliver modstanderen Manchester United, vil det være en gentagelse af sidste års FA Cup-finale, hvor City slog Manchester-rivalen med 2-1.

Opgøret lørdag aften startede vanen tro med et Manchester City-hold mest på bolden, mens Chelsea stod længere tilbage og lukrerede på omstillinger.

Netop en Chelsea-kontra burde havde resulteret i et føringsmål efter en halv time, da angriberen Nicolas Jackson fik en friløber.

Jackson driblede forbi Stefan Ortega i City-målet, men senegaleseren formåede ikke at afslutte. I stedet løb det hele ud i sandet med en fejlaflevering af Jackson, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.

Kampbilledet fortsatte efter pausen, hvor Chelsea var farligst med holdets direkte spil op mod hurtige Nicolas Jackson. City havde bolden mest, men havde svært ved for alvor at true Djordje Petrovic i Chelsea-målet.

City virkede til at ville undgå en omgang forlænget spilletid og pressede Chelsea langt tilbage i slutfasen i jagten på et føringsmål.

Det gav pote for City, for efter 84 minutter bragte portugisiske Bernardo Silva holdet på 1-0. Bolden endte for fødderne af Silva i Chelsea-feltet, og efter en afretning fra Chelsea-backen Marc Cucurella fik portugiseren bolden i nettet.

/ritzau/



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem