For andet år i streg er Manchester City i FA Cup-finalen efter en semifinalesejr på 1-0 over Chelsea på Wembley i London.
City kom fra en hård kamp i midtugen mod Real Madrid, hvor holdet røg ud af Champions League-kvartfinalen. Lørdag så City-spillerne også trætte ud i perioder og uden den friskhed i spillet, som holdet ellers normalt er kendt for.
Semifinalen mod Chelsea var dog stadig en tæt affære, og City fik bragt kampen over på egne styrker specielt i den sidste halve time. Her fik City sat de offensive spillere langt mere i scene og trykket Chelsea tilbage, da Bernardo Silva scorede sejrsmålet.
Manchester City booker dermed billet til FA Cup-finalen 25. maj. Modstanderen findes søndag, når Manchester United på Wembley møder Championship-klubben Coventry.
Bliver modstanderen Manchester United, vil det være en gentagelse af sidste års FA Cup-finale, hvor City slog Manchester-rivalen med 2-1.
Opgøret lørdag aften startede vanen tro med et Manchester City-hold mest på bolden, mens Chelsea stod længere tilbage og lukrerede på omstillinger.
Netop en Chelsea-kontra burde havde resulteret i et føringsmål efter en halv time, da angriberen Nicolas Jackson fik en friløber.
Jackson driblede forbi Stefan Ortega i City-målet, men senegaleseren formåede ikke at afslutte. I stedet løb det hele ud i sandet med en fejlaflevering af Jackson, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.
Kampbilledet fortsatte efter pausen, hvor Chelsea var farligst med holdets direkte spil op mod hurtige Nicolas Jackson. City havde bolden mest, men havde svært ved for alvor at true Djordje Petrovic i Chelsea-målet.
City virkede til at ville undgå en omgang forlænget spilletid og pressede Chelsea langt tilbage i slutfasen i jagten på et føringsmål.
Det gav pote for City, for efter 84 minutter bragte portugisiske Bernardo Silva holdet på 1-0. Bolden endte for fødderne af Silva i Chelsea-feltet, og efter en afretning fra Chelsea-backen Marc Cucurella fik portugiseren bolden i nettet.
/ritzau/
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
GOG buldrer forbi bundhold
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT