Sen scoring sikrer Silkeborg 2-2 mod belgiere

Silkeborg førte 1-0, men kom bagud 1-2 sent, inden det lykkedes at få 2-2 i europæisk kamp mod Gent.



Pokalvinderne fra Silkeborg var igennem hele følelsesregisteret, da holdet torsdag aften spillede 2-2 mod belgiske Gent i den første af to kampe i tredje kvalifikationsrunde til Conference League.

Silkeborg var foran efter en times spil, men smed føringen på et selvmål og kom siden bagud 1-2 i tillægstiden, inden det alligevel lykkedes at få uafgjort.

Tonni Adamsen blev den store helt med to mål for Silkeborg.

Dermed er det åbent inden returkampen i Belgien om en uge, omend hjemmeholdet er favorit.

Gent tog fat i initiativet mod Silkeborg, der ellers ofte har meget boldbesiddelse på hjemmebane, men belgierne skabte ikke meget over 90 minutter.

Silkeborg viste samtidig, at holdet også mestrer at spille på omstillinger, og det gav et par store chancer før pausen.

Størst var friløberen til Tonni Adamsen på Anders Klynges fine aflevering i dybden, men Adamsen afsluttede lige på den fremadstormende keeper midtvejs i halvlegen.

Senere var Adamsen tæt på med et krøllet skud fra kanten af feltet, men bolden strøg over fjerneste målhjørne.

Kort inde i kampen var også Oliver Sonne igennem, og dommeren blev kaldt ud for at vurdere, om han blev fældet ulovligt af Gents målmand, men efter et VAR-gennemsyn undlod han at pege på straffesparkpletten.

Det gjorde dommeren derimod kort efter pausen for en forseelse mod Younes Bakiz, der forsøgte at bryde igennem. Adamsen blev sat til at sparke og bragte sikkert Silkeborg foran.

I den anden ende havde Gent ikke haft et forsøg inden for rammen før pausen. Den tidligere Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen fik en mulighed kort før udløbet, men skuddet blev blokeret.

Der skulle et bizart selvmål til for, at udeholdet ramte Silkeborgs mål. På et harmløst indlæg ville den portugisiske forsvarer Pedro Ganchas sparke bolden væk ved kanten af feltet, men han ramte den skævt, så bolden tog en bue og sejlede ind bag Nicolai Larsen til 1-1.

Gent virkede fint tilfreds med uafgjort, men kom alligevel på vinderkurs med Max Deans hovedstødsmål i det 93. minut.

Dommeren lagde yderligere et par minutter til, og efter et hjørnespark lykkedes det for Adamsen at udligne med en flugter.

Nu venter en spændende returkamp, hvor den samlede vinder i den afgørende playoffrunde skal møde enten serbiske FK Partizan eller schweiziske FC Lugano.

/ritzau/






‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Smider Salah-bombe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Det var vanvittigt brutalt

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Sender stikpille til FC København-flop

Sprudler i MLS



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer