Pokalvinderne fra Silkeborg var igennem hele følelsesregisteret, da holdet torsdag aften spillede 2-2 mod belgiske Gent i den første af to kampe i tredje kvalifikationsrunde til Conference League.
Silkeborg var foran efter en times spil, men smed føringen på et selvmål og kom siden bagud 1-2 i tillægstiden, inden det alligevel lykkedes at få uafgjort.
Tonni Adamsen blev den store helt med to mål for Silkeborg.
Dermed er det åbent inden returkampen i Belgien om en uge, omend hjemmeholdet er favorit.
Gent tog fat i initiativet mod Silkeborg, der ellers ofte har meget boldbesiddelse på hjemmebane, men belgierne skabte ikke meget over 90 minutter.
Silkeborg viste samtidig, at holdet også mestrer at spille på omstillinger, og det gav et par store chancer før pausen.
Størst var friløberen til Tonni Adamsen på Anders Klynges fine aflevering i dybden, men Adamsen afsluttede lige på den fremadstormende keeper midtvejs i halvlegen.
Senere var Adamsen tæt på med et krøllet skud fra kanten af feltet, men bolden strøg over fjerneste målhjørne.
Kort inde i kampen var også Oliver Sonne igennem, og dommeren blev kaldt ud for at vurdere, om han blev fældet ulovligt af Gents målmand, men efter et VAR-gennemsyn undlod han at pege på straffesparkpletten.
Det gjorde dommeren derimod kort efter pausen for en forseelse mod Younes Bakiz, der forsøgte at bryde igennem. Adamsen blev sat til at sparke og bragte sikkert Silkeborg foran.
I den anden ende havde Gent ikke haft et forsøg inden for rammen før pausen. Den tidligere Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen fik en mulighed kort før udløbet, men skuddet blev blokeret.
Der skulle et bizart selvmål til for, at udeholdet ramte Silkeborgs mål. På et harmløst indlæg ville den portugisiske forsvarer Pedro Ganchas sparke bolden væk ved kanten af feltet, men han ramte den skævt, så bolden tog en bue og sejlede ind bag Nicolai Larsen til 1-1.
Gent virkede fint tilfreds med uafgjort, men kom alligevel på vinderkurs med Max Deans hovedstødsmål i det 93. minut.
Dommeren lagde yderligere et par minutter til, og efter et hjørnespark lykkedes det for Adamsen at udligne med en flugter.
Nu venter en spændende returkamp, hvor den samlede vinder i den afgørende playoffrunde skal møde enten serbiske FK Partizan eller schweiziske FC Lugano.
/ritzau/
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bo Henriksen fyret
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG