For første gang i forårssæsonen har AaB vundet en superligakamp, og holdet er igen sprællevende i kampen om en plads i top-6.
De forløsende tre point blev sikret til allersidst i hjemmekampen mod Sønderjyske, da opgøret blev vundet med 1-0 på et straffesparkmål i tillægstiden.
Nordmanden Iver Fossum stod bag fuldtræfferen. På sidelinjen kunne AaB’s spanske cheftræner, Marti Cifuentes, juble over sin første sejr i spidsen for den nordjyske klub, der var gået fra banen uden sejr i forårets første seks kampe.
Dermed ryger AaB op på ottendepladsen i Superligaens, mens Sønderjyske dumper ud af top-6 og ned på syvendepladsen på grund af en dårligere målscore end OB.
Efter AaB’s sene sejrsmål fik Sønderjyskes cheftræner Glen Riddersholm det røde kort.
Dermed var han ikke vidne til, at AaB-målmand Jacob Rinne diskede op med en pragtredning, der forhindrede en udligning af Bård Finne.
Forud for den dramatiske afslutning var det et noget mere roligt opgør.
Både AaB og Sønderjyske var forsigtige i deres opspil og tog ikke store chancer i det opbyggende spil.
Derfor var der heller ikke mange store chancer i starten af opgøret. Nordjydernes største kunne meget vel have været et straffespark, som blev dømt, da Sønderjyske-keeper Lawrence Thomas slog ud efter bolden og ramte angriber Tom van Weert i hovedet.
Men ved et VAR-tjek blev der dømt offside på indlægget, og straffesparket blev annulleret.
Den tidligere AaB-angriber Anders K. Jacobsen var tæt på at bringe gæsterne foran med 10 minutter tilbage af første halvleg, da han sparkede lige på keeper Jacob Rinne på klos hold efter et langt indkast.
På den anden side af pausen fik AaB den største chance i åbent spil.
Offensivspilleren Kasper Kusk drev forbi Lawrence Thomas, men AaB’erens høje, tværgående aflevering gav Tom van Weert en for skarp vinkel til et frit mål, og hollænderen sendte bolden i sidenettet.
Det lugtede af en pointløsning, men til sidst trådte VAR til og gav hjemmeholdet den kampafgørende mulighed fra pletten.
I første omgang blev der ikke dømt noget, da en uopmærksom Jeppe Simonsen svingede sit ben op i hovedet af Frederik Børsting, men via videobillederne fik AaB straffespark og sikrede på den vis sejren over en direkte top-6-rival.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
