For første gang i forårssæsonen har AaB vundet en superligakamp, og holdet er igen sprællevende i kampen om en plads i top-6.
De forløsende tre point blev sikret til allersidst i hjemmekampen mod Sønderjyske, da opgøret blev vundet med 1-0 på et straffesparkmål i tillægstiden.
Nordmanden Iver Fossum stod bag fuldtræfferen. På sidelinjen kunne AaB’s spanske cheftræner, Marti Cifuentes, juble over sin første sejr i spidsen for den nordjyske klub, der var gået fra banen uden sejr i forårets første seks kampe.
Dermed ryger AaB op på ottendepladsen i Superligaens, mens Sønderjyske dumper ud af top-6 og ned på syvendepladsen på grund af en dårligere målscore end OB.
Efter AaB’s sene sejrsmål fik Sønderjyskes cheftræner Glen Riddersholm det røde kort.
Dermed var han ikke vidne til, at AaB-målmand Jacob Rinne diskede op med en pragtredning, der forhindrede en udligning af Bård Finne.
Forud for den dramatiske afslutning var det et noget mere roligt opgør.
Både AaB og Sønderjyske var forsigtige i deres opspil og tog ikke store chancer i det opbyggende spil.
Derfor var der heller ikke mange store chancer i starten af opgøret. Nordjydernes største kunne meget vel have været et straffespark, som blev dømt, da Sønderjyske-keeper Lawrence Thomas slog ud efter bolden og ramte angriber Tom van Weert i hovedet.
Men ved et VAR-tjek blev der dømt offside på indlægget, og straffesparket blev annulleret.
Den tidligere AaB-angriber Anders K. Jacobsen var tæt på at bringe gæsterne foran med 10 minutter tilbage af første halvleg, da han sparkede lige på keeper Jacob Rinne på klos hold efter et langt indkast.
På den anden side af pausen fik AaB den største chance i åbent spil.
Offensivspilleren Kasper Kusk drev forbi Lawrence Thomas, men AaB’erens høje, tværgående aflevering gav Tom van Weert en for skarp vinkel til et frit mål, og hollænderen sendte bolden i sidenettet.
Det lugtede af en pointløsning, men til sidst trådte VAR til og gav hjemmeholdet den kampafgørende mulighed fra pletten.
I første omgang blev der ikke dømt noget, da en uopmærksom Jeppe Simonsen svingede sit ben op i hovedet af Frederik Børsting, men via videobillederne fik AaB straffespark og sikrede på den vis sejren over en direkte top-6-rival.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Messi moses af spansk mur
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TRANSFER
Snød FC København for keeper
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
