For første gang i forårssæsonen har AaB vundet en superligakamp, og holdet er igen sprællevende i kampen om en plads i top-6.
De forløsende tre point blev sikret til allersidst i hjemmekampen mod Sønderjyske, da opgøret blev vundet med 1-0 på et straffesparkmål i tillægstiden.
Nordmanden Iver Fossum stod bag fuldtræfferen. På sidelinjen kunne AaB’s spanske cheftræner, Marti Cifuentes, juble over sin første sejr i spidsen for den nordjyske klub, der var gået fra banen uden sejr i forårets første seks kampe.
Dermed ryger AaB op på ottendepladsen i Superligaens, mens Sønderjyske dumper ud af top-6 og ned på syvendepladsen på grund af en dårligere målscore end OB.
Efter AaB’s sene sejrsmål fik Sønderjyskes cheftræner Glen Riddersholm det røde kort.
Dermed var han ikke vidne til, at AaB-målmand Jacob Rinne diskede op med en pragtredning, der forhindrede en udligning af Bård Finne.
Forud for den dramatiske afslutning var det et noget mere roligt opgør.
Både AaB og Sønderjyske var forsigtige i deres opspil og tog ikke store chancer i det opbyggende spil.
Derfor var der heller ikke mange store chancer i starten af opgøret. Nordjydernes største kunne meget vel have været et straffespark, som blev dømt, da Sønderjyske-keeper Lawrence Thomas slog ud efter bolden og ramte angriber Tom van Weert i hovedet.
Men ved et VAR-tjek blev der dømt offside på indlægget, og straffesparket blev annulleret.
Den tidligere AaB-angriber Anders K. Jacobsen var tæt på at bringe gæsterne foran med 10 minutter tilbage af første halvleg, da han sparkede lige på keeper Jacob Rinne på klos hold efter et langt indkast.
På den anden side af pausen fik AaB den største chance i åbent spil.
Offensivspilleren Kasper Kusk drev forbi Lawrence Thomas, men AaB’erens høje, tværgående aflevering gav Tom van Weert en for skarp vinkel til et frit mål, og hollænderen sendte bolden i sidenettet.
Det lugtede af en pointløsning, men til sidst trådte VAR til og gav hjemmeholdet den kampafgørende mulighed fra pletten.
I første omgang blev der ikke dømt noget, da en uopmærksom Jeppe Simonsen svingede sit ben op i hovedet af Frederik Børsting, men via videobillederne fik AaB straffespark og sikrede på den vis sejren over en direkte top-6-rival.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
