Det så længe ud til, at det skulle ende i en pointdeling mellem FC Barcelona og Celta Vigo, men i overtiden sikrede Robert Lewandowski catalonierne tre point på udebane, da han udnyttede et straffespark og sikrede 2-1-sejren.
Lewandowski brændte ellers i første omgang sparket, men Celta Vigo-keeper Vicente Guaita havde forladt stregen før tid. Det gav polakken chancen på ny, og denne gang svigtede han ikke.
Med sejren hænger Barcelona med det yderste af neglene på i topkampen og er på tredjepladsen syv point efter førerholdet Real Madrid.
Celta Vigo er på en 17.-plads lige akkurat over nedrykningsstregen, hvor der er tre point ned til Cadiz, der er øverste hold under stregen.
Andreas Christensen var igen at finde på Barcelonas centrale midtbane lørdag aften. Det var tredje kamp i træk, at danskeren var blevet placeret på den defensive midtbane for catalonierne.
Opgøret begyndte livligt i begge ender, hvor to gode målmandspræstationer forhindrede tidlige scoringer.
Som første halvleg skred frem, indtog Barcelona den styrende rolle og satte sig på boldbesiddelsen. Catalonierne viste dog flere gange sårbarhed på omstillinger, men Celta Vigo udnyttede ikke mulighederne.
Lige inden pausen kom gæsterne i front, da Robert Lewandowski modtog bolden på kanten af feltet og klinisk sparkede den i nettet.
Knap var de to mandskaber kommet ud fra omklædningsrummene efter pausen, før hjemmeholdets Iago Aspas med en afrettet afslutning bragte balance i regnskabet.
Det spillemæssige overtag, som Barcelona havde i slutningen af første halvleg, var væk, og Celta Vigo var i flere omgange lige så tæt på at komme foran, som gæsterne.
Spillet bølgede frem og tilbage, men begge mandskaber manglede skarphed i de afgørende sekvenser.
I dommerens tillægstid blev Barcelonas Lamine Yamal nedlagt i feltet, hvorefter Lewandowski i andet forsøg afgjorde affæren.
Tidligere lørdag bankede Atlético Madrid på hjemmebane Las Palmas med hele 5-0. Hovedstadsklubben er på fjerdepladsen tre point efter Barcelona.
/ritzau/
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Liverpool ydmyget
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Lyngby går alene i front