Det så længe ud til, at det skulle ende i en pointdeling mellem FC Barcelona og Celta Vigo, men i overtiden sikrede Robert Lewandowski catalonierne tre point på udebane, da han udnyttede et straffespark og sikrede 2-1-sejren.
Lewandowski brændte ellers i første omgang sparket, men Celta Vigo-keeper Vicente Guaita havde forladt stregen før tid. Det gav polakken chancen på ny, og denne gang svigtede han ikke.
Med sejren hænger Barcelona med det yderste af neglene på i topkampen og er på tredjepladsen syv point efter førerholdet Real Madrid.
Celta Vigo er på en 17.-plads lige akkurat over nedrykningsstregen, hvor der er tre point ned til Cadiz, der er øverste hold under stregen.
Andreas Christensen var igen at finde på Barcelonas centrale midtbane lørdag aften. Det var tredje kamp i træk, at danskeren var blevet placeret på den defensive midtbane for catalonierne.
Opgøret begyndte livligt i begge ender, hvor to gode målmandspræstationer forhindrede tidlige scoringer.
Som første halvleg skred frem, indtog Barcelona den styrende rolle og satte sig på boldbesiddelsen. Catalonierne viste dog flere gange sårbarhed på omstillinger, men Celta Vigo udnyttede ikke mulighederne.
Lige inden pausen kom gæsterne i front, da Robert Lewandowski modtog bolden på kanten af feltet og klinisk sparkede den i nettet.
Knap var de to mandskaber kommet ud fra omklædningsrummene efter pausen, før hjemmeholdets Iago Aspas med en afrettet afslutning bragte balance i regnskabet.
Det spillemæssige overtag, som Barcelona havde i slutningen af første halvleg, var væk, og Celta Vigo var i flere omgange lige så tæt på at komme foran, som gæsterne.
Spillet bølgede frem og tilbage, men begge mandskaber manglede skarphed i de afgørende sekvenser.
I dommerens tillægstid blev Barcelonas Lamine Yamal nedlagt i feltet, hvorefter Lewandowski i andet forsøg afgjorde affæren.
Tidligere lørdag bankede Atlético Madrid på hjemmebane Las Palmas med hele 5-0. Hovedstadsklubben er på fjerdepladsen tre point efter Barcelona.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Supercomputer: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE