Sen straffesparkscoring sikrer Barcelona tre point

Polske Robert Lewandowski sikrede Barcelona tre point, da han i overtiden scorede til 2-1 ude mod Celta Vigo.



Det så længe ud til, at det skulle ende i en pointdeling mellem FC Barcelona og Celta Vigo, men i overtiden sikrede Robert Lewandowski catalonierne tre point på udebane, da han udnyttede et straffespark og sikrede 2-1-sejren.

Lewandowski brændte ellers i første omgang sparket, men Celta Vigo-keeper Vicente Guaita havde forladt stregen før tid. Det gav polakken chancen på ny, og denne gang svigtede han ikke.

Med sejren hænger Barcelona med det yderste af neglene på i topkampen og er på tredjepladsen syv point efter førerholdet Real Madrid.

Celta Vigo er på en 17.-plads lige akkurat over nedrykningsstregen, hvor der er tre point ned til Cadiz, der er øverste hold under stregen.

Andreas Christensen var igen at finde på Barcelonas centrale midtbane lørdag aften. Det var tredje kamp i træk, at danskeren var blevet placeret på den defensive midtbane for catalonierne.

Opgøret begyndte livligt i begge ender, hvor to gode målmandspræstationer forhindrede tidlige scoringer.

Som første halvleg skred frem, indtog Barcelona den styrende rolle og satte sig på boldbesiddelsen. Catalonierne viste dog flere gange sårbarhed på omstillinger, men Celta Vigo udnyttede ikke mulighederne.

Lige inden pausen kom gæsterne i front, da Robert Lewandowski modtog bolden på kanten af feltet og klinisk sparkede den i nettet.

Knap var de to mandskaber kommet ud fra omklædningsrummene efter pausen, før hjemmeholdets Iago Aspas med en afrettet afslutning bragte balance i regnskabet.

Det spillemæssige overtag, som Barcelona havde i slutningen af første halvleg, var væk, og Celta Vigo var i flere omgange lige så tæt på at komme foran, som gæsterne.

Spillet bølgede frem og tilbage, men begge mandskaber manglede skarphed i de afgørende sekvenser.

I dommerens tillægstid blev Barcelonas Lamine Yamal nedlagt i feltet, hvorefter Lewandowski i andet forsøg afgjorde affæren.

Tidligere lørdag bankede Atlético Madrid på hjemmebane Las Palmas med hele 5-0. Hovedstadsklubben er på fjerdepladsen tre point efter Barcelona.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her kan du se Mexico mod Sydafrika



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte