Tottenham dummer sig: Mister skridt i CL-jagten

Tottenham lå længe til at snuppe en vigtig udesejr, men Newcastle sled sig til et point med en sen scoring.



Det så længe ud til, at Tottenham skulle rejse fra Newcastle med tre point, men hjemmeholdet fik udbytte af en flot kamp med en udligning til 2-2 fem minutter før tid.

Dermed kom Tottenham ikke på omgangshøjde med Chelsea i kampen om den vigtige fjerdeplads, som udløser sidste billet til næste sæsons Champions League.

Bedømt på antallet af chancer var det fuldt fortjent, at Steve Bruces tropper fik point med hjem, men kampen viste også, hvorfor holdet kun scorer et enkelt mål i snit per kamp.

Ofte kommer holdet ikke til mange chancer. Det var ikke tilfældet søndag, men til gengæld var skarpheden bestemt ikke imponerende.

Joelinton sendte ellers holdet i front efter 28 minutter, da han straffede en fejl i Tottenhams opspil.

Tottenham har dog en af Europas skarpeste angribere i Harry Kane. Fem minutter senere havde han sparket to mål i kassen, og så var alt vendt på hovedet.

Det slog ikke hjemmeholdet ud. Spillet var ganske fint, det offensive udtryk bedre end længe, men afslutningerne manglede ofte kvalitet.

Harry Kane var et par gange tæt på at fuldbyrde hattricket i anden halvleg, men henholdsvis Newcastle-keeper Martin Dúbravka og ydersiden af stolpen stod i vejen.

I stedet lykkedes det hjemmeholdet at slå kapital af den gode indsats.

Fem minutter før tid dumpede bolden ned foran Joseph Willock tæt på mål, og via undersiden af overliggeren sørgede han for et tiltrængt point til Newcastle i overlevelseskampen.

Newcastle er placeret på pladsen lige over nedrykningsstregen med tre point ned til Fulham, som indtager den øverste af de tre nedrykningspladser.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen