Det så længe ud til, at Tottenham skulle rejse fra Newcastle med tre point, men hjemmeholdet fik udbytte af en flot kamp med en udligning til 2-2 fem minutter før tid.
Dermed kom Tottenham ikke på omgangshøjde med Chelsea i kampen om den vigtige fjerdeplads, som udløser sidste billet til næste sæsons Champions League.
Bedømt på antallet af chancer var det fuldt fortjent, at Steve Bruces tropper fik point med hjem, men kampen viste også, hvorfor holdet kun scorer et enkelt mål i snit per kamp.
Ofte kommer holdet ikke til mange chancer. Det var ikke tilfældet søndag, men til gengæld var skarpheden bestemt ikke imponerende.
Joelinton sendte ellers holdet i front efter 28 minutter, da han straffede en fejl i Tottenhams opspil.
Tottenham har dog en af Europas skarpeste angribere i Harry Kane. Fem minutter senere havde han sparket to mål i kassen, og så var alt vendt på hovedet.
Det slog ikke hjemmeholdet ud. Spillet var ganske fint, det offensive udtryk bedre end længe, men afslutningerne manglede ofte kvalitet.
Harry Kane var et par gange tæt på at fuldbyrde hattricket i anden halvleg, men henholdsvis Newcastle-keeper Martin Dúbravka og ydersiden af stolpen stod i vejen.
I stedet lykkedes det hjemmeholdet at slå kapital af den gode indsats.
Fem minutter før tid dumpede bolden ned foran Joseph Willock tæt på mål, og via undersiden af overliggeren sørgede han for et tiltrængt point til Newcastle i overlevelseskampen.
Newcastle er placeret på pladsen lige over nedrykningsstregen med tre point ned til Fulham, som indtager den øverste af de tre nedrykningspladser.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
