Tottenham dummer sig: Mister skridt i CL-jagten

Tottenham lå længe til at snuppe en vigtig udesejr, men Newcastle sled sig til et point med en sen scoring.



Det så længe ud til, at Tottenham skulle rejse fra Newcastle med tre point, men hjemmeholdet fik udbytte af en flot kamp med en udligning til 2-2 fem minutter før tid.

Dermed kom Tottenham ikke på omgangshøjde med Chelsea i kampen om den vigtige fjerdeplads, som udløser sidste billet til næste sæsons Champions League.

Bedømt på antallet af chancer var det fuldt fortjent, at Steve Bruces tropper fik point med hjem, men kampen viste også, hvorfor holdet kun scorer et enkelt mål i snit per kamp.

Ofte kommer holdet ikke til mange chancer. Det var ikke tilfældet søndag, men til gengæld var skarpheden bestemt ikke imponerende.

Joelinton sendte ellers holdet i front efter 28 minutter, da han straffede en fejl i Tottenhams opspil.

Tottenham har dog en af Europas skarpeste angribere i Harry Kane. Fem minutter senere havde han sparket to mål i kassen, og så var alt vendt på hovedet.

Det slog ikke hjemmeholdet ud. Spillet var ganske fint, det offensive udtryk bedre end længe, men afslutningerne manglede ofte kvalitet.

Harry Kane var et par gange tæt på at fuldbyrde hattricket i anden halvleg, men henholdsvis Newcastle-keeper Martin Dúbravka og ydersiden af stolpen stod i vejen.

I stedet lykkedes det hjemmeholdet at slå kapital af den gode indsats.

Fem minutter før tid dumpede bolden ned foran Joseph Willock tæt på mål, og via undersiden af overliggeren sørgede han for et tiltrængt point til Newcastle i overlevelseskampen.

Newcastle er placeret på pladsen lige over nedrykningsstregen med tre point ned til Fulham, som indtager den øverste af de tre nedrykningspladser.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FCM knuser hjerter i Aarhus

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

FC Fredericia – OB

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Bayern München laver vildt comeback

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller