Sendte en lynhurtig hilsen til Bundgaard

Mathias Greve og Filip Bundgaard har en fælles fortid i Randers, og den ældste af de to var da også hurtig til at byde sin tidligere holdkammerat velkommen i Brøndby.



PORTUGAL (Tipsbladet): Vi spoler tiden tilbage til den 19. maj 2021. Mathias Greve og en purung Filip Bundgaard løber rundt på banen for Randers FC, der taber 2-1 til et FC Nordsjælland-hold med Kamaldeen Sulemane på toppen.

Klip frem til i dag, og de var atter holdkammerater i en fodboldkamp – denne gang bare for Brøndby. Genforeningen blev en realitet, da Brøndby smed adskillige millioner i Randers’ retning på deadlineday og købte Filip Bundgaard. Dét er Mathias Greve glad for, og han var da også hurtig til at sende Bundgaard en besked, så snart skiftet blev officielt. Det fortæller han efter mandagens derby-sejr, hvor Bundgaard fik sin uofficielle debut for klubben.

– Jeg startede med at skrive en besked til ham, da det blev officielt, da vi kender hinanden lidt fra tidligere. Han nåede lige op og snuse lidt til det. Han er jo stadig ung, men han var meget, meget ung, da jeg var i Randers i sin tid. Man kunne allerede se der, at det var en spiller, som Randers havde stor tro på og med rette, har det så vist sig.

Hvad skrev du til ham?

– Velkommen til, og jeg glæder mig til at være holdkammerat med dig igen. At både han og Brøndby skal være glade for, at han er her nu, lyder det med et smil fra Mathias Greve. Interviewet kan ses i afspilleren over artiklen. 

Man forstår, at Greve glæder sig over igen at være holdkammerater med Bundgaard. Den 19-årige offensivspiller gjorde en fin figur mod FC København, og hans skarpe venstreben kom også til udtryk, da han servede bolden i panden på Rasmus Lauritsen, der scorede kampens første mål. 

En dejlig hårdtarbejdende jyde
Kevin Mensah kender også Bundgaard særdeles godt af at have spillet mod ham adskillige gange. Han tror dog, at Bundgaard skal vænne sig lidt til, hvor hårdt det er at spille i Brøndby kontra Randers.

– Han ser skarp ud. Det er aldrig de bedste betingelser, når han kom herned i lørdags og ikke rigtig har haft en fuld træning med holdet. Vi kender ham fra Superligaen, så vi ved, han er en kvalitetsspiller. Det er en spiller, vi skal passe lidt på. Han er kun 19 år og købt for et stort beløb.

– Han er en dejlig hårdtarbejde jyde, som ved, hvad der skal til. Der er ikke så meget hurlumhej med ham.

Hvad sagde I til ham inden kampen? 

– Ud og spil – vi skal nok hjælpe. Der er noget med den her måde, vi presser på. Jeg tror, han føler, han kom til at løbe lidt – specielt i første halvleg. Så finder han ud af, hvor intensivt, det er, at spille herude, forklarer Kevin Mensah. 

Det havde været oplagt at tale med Filip Bundgaard om den første Brøndby-kamp, men han var ikke blandt de aktører, som blev sendt ud til interviews.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Brøndby IF – Viborg FF

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vild spådom om FC Midtjylland

United overvejer disse fem managers

Sønderjyske – AGF

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Markant transfermelding om Højlund



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Liverpool – Tottenham

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

OB – FC København

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Peter Kjær: Her er min bekymring

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

AaB-krisen fortsætter

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Ekspert i svime over FC Midtjylland

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Barcelona – Sevilla

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr