For første gang i omkring halvandet år ligger Manchester City i spidsen for Premier League. City overtog førstepladsen fra Leicester med en hjemmesejr på 2-0 over Aston Villa.
Den bragte City på 38 point for 18 kampe, mens Leicester har samme antal point for 19 opgør. Manchester United kan dog senere onsdag aften komme på 40 point med en sejr ude mod Fulham.
I et hektisk opgør blev Citys tålmodighed sat på prøve, og føringen lod vente på sig i 78 minutter.
City angreb ivrigt i hele første halvleg, og mange gange var der optræk til chancer, men der var ikke mange af dem, man vil kategorisere som store af slagsen.
Der var dog en i indledningen tæt inde under mål, som burde have givet mål efter et hjørnespark.
Aston Villa forsvarede sig forbilledligt og fik oftest blokeret skuddene fra City. Selv havde Birmingham-holdet sporadiske angreb, der var ved at blive farlige.
Noget overraskende har Aston Villa faktisk været blandt de bedste udehold i sæsonen med sine fem sejre i otte udekampe inden denne, og blot fem mål var lukket ind i de kampe. Set i det lys var udviklingen ikke så forbløffende.
Knap ti minutter efter pausen burde João Cancelo dog have bragt City foran. Han fik bolden serveret af Kevin De Bruyne, trak ind i feltet og afsluttede på overliggeren.
Kort efter misbrugte Ilkay Gündogan skammeligt efter et indlæg fra venstre, og han fik en chance mere få minutter senere.
Villa fik dog også mere plads til at køre kontra den anden vej, og det gav også farlige situationer. Pludselig var det en åben slagudveksling.
Men City var dog stadig mest pågående, og 12 minutter før tid gav det endelig scoring. Efter et Villa-boldtab endte bolden hos Bernardo Silva, der fra straffesparksfeltets bue sendte bolden i hjørnet til 1-0.
Aston Villa-spillerne appellerede for offside, men fik ikke medhold.
I det 90. minut kom Ilkay Gündogan så endelig på tavlen, da han udnyttede et straffespark, som var blevet dømt for hånd på bolden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TOPNYHED
