For første gang i omkring halvandet år ligger Manchester City i spidsen for Premier League. City overtog førstepladsen fra Leicester med en hjemmesejr på 2-0 over Aston Villa.
Den bragte City på 38 point for 18 kampe, mens Leicester har samme antal point for 19 opgør. Manchester United kan dog senere onsdag aften komme på 40 point med en sejr ude mod Fulham.
I et hektisk opgør blev Citys tålmodighed sat på prøve, og føringen lod vente på sig i 78 minutter.
City angreb ivrigt i hele første halvleg, og mange gange var der optræk til chancer, men der var ikke mange af dem, man vil kategorisere som store af slagsen.
Der var dog en i indledningen tæt inde under mål, som burde have givet mål efter et hjørnespark.
Aston Villa forsvarede sig forbilledligt og fik oftest blokeret skuddene fra City. Selv havde Birmingham-holdet sporadiske angreb, der var ved at blive farlige.
Noget overraskende har Aston Villa faktisk været blandt de bedste udehold i sæsonen med sine fem sejre i otte udekampe inden denne, og blot fem mål var lukket ind i de kampe. Set i det lys var udviklingen ikke så forbløffende.
Knap ti minutter efter pausen burde João Cancelo dog have bragt City foran. Han fik bolden serveret af Kevin De Bruyne, trak ind i feltet og afsluttede på overliggeren.
Kort efter misbrugte Ilkay Gündogan skammeligt efter et indlæg fra venstre, og han fik en chance mere få minutter senere.
Villa fik dog også mere plads til at køre kontra den anden vej, og det gav også farlige situationer. Pludselig var det en åben slagudveksling.
Men City var dog stadig mest pågående, og 12 minutter før tid gav det endelig scoring. Efter et Villa-boldtab endte bolden hos Bernardo Silva, der fra straffesparksfeltets bue sendte bolden i hjørnet til 1-0.
Aston Villa-spillerne appellerede for offside, men fik ikke medhold.
I det 90. minut kom Ilkay Gündogan så endelig på tavlen, da han udnyttede et straffespark, som var blevet dømt for hånd på bolden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
