Asbjørn Sennels er ikke længere noget alternativ på Brøndbys venstre back. Det blev slået fast onsdag, da Tom Køhlert fortalte Sennels, at han ikke længere har nogen fremtid i klubben.
– Først og fremmest blev jeg meget skuffet, men omvendt er der flere ting, som gør, at det er det rette tidspunkt for mig at komme videre på, siger Asbjørn Sennels til forza.dk.
Tom Køhlert sagde i går til forza.dk, at Asbjørn Sennels skal være fast mand i den klub, han skal spille i, og det kan venstre backen godt spinde en lille ende over.
– Jeg er da glad for at han er ærlig. Og så er det jo rart, at Tom Køhlert har så meget sympati for mig, at han mener, at jeg skal være fast mand, der hvor jeg skal spille, siger Asbjørn Sennels.
Den 28-årige venstre back har gennem længere tid, haft det svært på pladsen og måtte i efterårssæsonen kæmpe med både Joseph Elanga og Adam Eckersley. Nu er begge spillere væk fra holdet, men alligevel bliver Sennels forbigået til en plads i startopstillingen. Første gang i træningskampene på Gran Canaria i sidste uge.
– Da tænkte jeg egentlig ikke specielt over det. Jeg var selv småskadet og kunne ikke spille så meget, og jeg kan godt se, at Thomas (Rasmussen, red.) har kvaliteter, som kan bruges på en backplads, siger Asbjørn Sennels.
Nu vil den vragede venstre back forsøge at se om efter en ny klub, selv om, der kun er en uge tilbage at handle i.
– Det er ikke optimalt, at det ligger så sent i transfervinduet, men jeg må se, hvad der sker. Der ligger ikke nogen konkrete tilbud lige nu, men jeg er åben over for flere muligheder, siger Asbjørn Sennels, der er parat til at flytte fra Nordsjælland, hvis tilbudet er det rigtige.
På trods af, at Asbjørn Sennels aldrig var René Meulensteens foretrukne på backpladsen endte det med, at det alligevel var den tidligere Viborgspiller, som fik mest spilletid på pladsen.
– Jeg har kæmpet for min plads, selv om jeg har haft flere ting mod mig, og alligevel har jeg fået en del spilletid. Derfor føler jeg også, at jeg kan forlade Brøndby med oprejst pande og forsøger at se positivt på det hele, siger Asbjørn Sennels.
Asbjørn Sennels fik debut for Brøndby i februar 2004 og har indtil videre spillet 110 førsteholdskampe.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Vild stime – men afviser guldsnak
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
I svime over Oscar Schwartau
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Drømmer om VM 2026 med Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl