Sennels: Jeg er meget skuffet

Asbjørn Sennels fik selv først onsdag beskeden om, at han ikke længere indgår i Brøndbys planer, men venstre backen forsøger at se positivt på den nye situation.



Asbjørn Sennels er ikke længere noget alternativ på Brøndbys venstre back. Det blev slået fast onsdag, da Tom Køhlert fortalte Sennels, at han ikke længere har nogen fremtid i klubben.

– Først og fremmest blev jeg meget skuffet, men omvendt er der flere ting, som gør, at det er det rette tidspunkt for mig at komme videre på, siger Asbjørn Sennels til forza.dk.

Tom Køhlert sagde i går til forza.dk, at Asbjørn Sennels skal være fast mand i den klub, han skal spille i, og det kan venstre backen godt spinde en lille ende over.

– Jeg er da glad for at han er ærlig. Og så er det jo rart, at Tom Køhlert har så meget sympati for mig, at han mener, at jeg skal være fast mand, der hvor jeg skal spille, siger Asbjørn Sennels.

Den 28-årige venstre back har gennem længere tid, haft det svært på pladsen og måtte i efterårssæsonen kæmpe med både Joseph Elanga og Adam Eckersley. Nu er begge spillere væk fra holdet, men alligevel bliver Sennels forbigået til en plads i startopstillingen. Første gang i træningskampene på Gran Canaria i sidste uge.

– Da tænkte jeg egentlig ikke specielt over det. Jeg var selv småskadet og kunne ikke spille så meget, og jeg kan godt se, at Thomas (Rasmussen, red.) har kvaliteter, som kan bruges på en backplads, siger Asbjørn Sennels.

Nu vil den vragede venstre back forsøge at se om efter en ny klub, selv om, der kun er en uge tilbage at handle i.

– Det er ikke optimalt, at det ligger så sent i transfervinduet, men jeg må se, hvad der sker. Der ligger ikke nogen konkrete tilbud lige nu, men jeg er åben over for flere muligheder, siger Asbjørn Sennels, der er parat til at flytte fra Nordsjælland, hvis tilbudet er det rigtige.

På trods af, at Asbjørn Sennels aldrig var René Meulensteens foretrukne på backpladsen endte det med, at det alligevel var den tidligere Viborgspiller, som fik mest spilletid på pladsen.

– Jeg har kæmpet for min plads, selv om jeg har haft flere ting mod mig, og alligevel har jeg fået en del spilletid. Derfor føler jeg også, at jeg kan forlade Brøndby med oprejst pande og forsøger at se positivt på det hele, siger Asbjørn Sennels.

Asbjørn Sennels fik debut for Brøndby i februar 2004 og har indtil videre spillet 110 førsteholdskampe.











Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Køber sig ind i dansk klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Trist Kvistgaarden-melding

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Peger på mulig gave til FCK

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris