Sennels: Jeg er meget skuffet

Asbjørn Sennels fik selv først onsdag beskeden om, at han ikke længere indgår i Brøndbys planer, men venstre backen forsøger at se positivt på den nye situation.



Asbjørn Sennels er ikke længere noget alternativ på Brøndbys venstre back. Det blev slået fast onsdag, da Tom Køhlert fortalte Sennels, at han ikke længere har nogen fremtid i klubben.

– Først og fremmest blev jeg meget skuffet, men omvendt er der flere ting, som gør, at det er det rette tidspunkt for mig at komme videre på, siger Asbjørn Sennels til forza.dk.

Tom Køhlert sagde i går til forza.dk, at Asbjørn Sennels skal være fast mand i den klub, han skal spille i, og det kan venstre backen godt spinde en lille ende over.

– Jeg er da glad for at han er ærlig. Og så er det jo rart, at Tom Køhlert har så meget sympati for mig, at han mener, at jeg skal være fast mand, der hvor jeg skal spille, siger Asbjørn Sennels.

Den 28-årige venstre back har gennem længere tid, haft det svært på pladsen og måtte i efterårssæsonen kæmpe med både Joseph Elanga og Adam Eckersley. Nu er begge spillere væk fra holdet, men alligevel bliver Sennels forbigået til en plads i startopstillingen. Første gang i træningskampene på Gran Canaria i sidste uge.

– Da tænkte jeg egentlig ikke specielt over det. Jeg var selv småskadet og kunne ikke spille så meget, og jeg kan godt se, at Thomas (Rasmussen, red.) har kvaliteter, som kan bruges på en backplads, siger Asbjørn Sennels.

Nu vil den vragede venstre back forsøge at se om efter en ny klub, selv om, der kun er en uge tilbage at handle i.

– Det er ikke optimalt, at det ligger så sent i transfervinduet, men jeg må se, hvad der sker. Der ligger ikke nogen konkrete tilbud lige nu, men jeg er åben over for flere muligheder, siger Asbjørn Sennels, der er parat til at flytte fra Nordsjælland, hvis tilbudet er det rigtige.

På trods af, at Asbjørn Sennels aldrig var René Meulensteens foretrukne på backpladsen endte det med, at det alligevel var den tidligere Viborgspiller, som fik mest spilletid på pladsen.

– Jeg har kæmpet for min plads, selv om jeg har haft flere ting mod mig, og alligevel har jeg fået en del spilletid. Derfor føler jeg også, at jeg kan forlade Brøndby med oprejst pande og forsøger at se positivt på det hele, siger Asbjørn Sennels.

Asbjørn Sennels fik debut for Brøndby i februar 2004 og har indtil videre spillet 110 førsteholdskampe.












Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Barcelona i kæmpesejr

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF smider sejren i de døende sekunder

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

United overvejer disse fem managers

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Markant transfermelding om Højlund

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter