Girona bygger eventyr på andres overskudslager

Girona er denne sæsons sensation i La Liga. Med en sejr i topkampen mod Barcelona søndag, er Girona førerhold.



Når FC Barcelona søndag klokken 21 tager imod Girona, er der ikke blot tale om et lokalopgør i Catalonien, men også en topkamp mellem nummer tre og to.

Sensationen Girona kan efter 12 sejre og kun et nederlag i de første 15 runder endda overhale førerholdet, Real Madrid, og stryge alene i spidsen for ligaen med en sejr over Barcelona, der er fire point bag Girona.

Et budget tilhørende den nederste halvdel af ligaen understreger Gironas præstation, men selv om armene er over hovedet i klubben for tiden, så forbliver fødderne plantet i jorden, slår klubdirektør Ignasi Mas-Bagá fast.

– Sæsonmålet var at undgå nedrykning. Det har det været, lige siden vi ankom (ledelsen siden 2015, red.), siger han til nyhedsbureauet AP.

– At føre rækken er som en drøm for os. Men vi tænker ikke for meget på det. Vores fokus er at skabe stabilitet på den lange bane.

Spillerne, som har bragt holdet til tops, er ikke dyre indkøb eller store navne. Det er i høj grad spillere, som er eller har været tilovers i andre klubber, og som så er blevet lejet eller købt af den lille catalanske klub.

Daley Blind, Yangel Herrera og målmand Paulo Gazzaniga er eksempler på det sidste, Eric García og Pablo Torre fra Barcelona samt Manchester Citys Yan Couto eksempler på det første.

I spidsen for holdet står den tidligere Rayo Vallecano-spiller Michel som holdets træner. Og det er bestemt ikke pindsvinefodbold, han har bragt holdet til tops med.

Bolden bliver sat på spil hurtigt, og det har givet pote. Girona er La Ligas mest scorende hold sammen med Real Madrid med 34 mål.

Man kan dog ikke nævne Girona uden også at nævne netop Manchester City.

I 2017 rykkede Girona op i La Liga for første gang i 87 år. Samme sommer blev klubben købt af City Football Group, det Abu Dhabi-baserede selskab, som også ejer Manchester City samt en række andre klubber.

Franske Troyes er en af de klubber, og herfra har man i denne sæson lejet det brasilianske talent Savio, som har været et stort aktiv i offensiven.

– At være en del af City Football Group giver os mulighed for at udveksle viden og lede efter potentielle spillere, som kan komme på lejeaftaler, siger Ignasi Mas-Bagá.

– Det tillader os at have et mere globalt udsyn, men vi vil altid have for øje, at klubben drives lokalt fra Girona.

Det blev til en flot tiendeplads i første sæson i 2017/18, men sæsonen efter måtte man retur til den næstbedste række.

I 2022 kom man op igen og præsterede atter en flot tiendeplads i første sæson. Og intet tyder på, at nedrykning i sæson to denne gang kommer på tale.

Aktuelt virker europæisk fodbold mere sandsynligt, og her opstår så en problematik i forhold til netop ejerskabet.

To hold med samme ejer må ifølge Uefas regler ikke deltage i europæisk fodbold, hvor de kan komme til at møde hinanden. Altså må Girona og Manchester City ikke spille Champions League samtidig. På papiret.

For problematikken er ikke ny. RB Leipzig og Red Bull Salzburg, som begge har energidrikmastodonten Red Bull i ryggen, mødtes i Europa League i 2018.

Her kunne man bevise, at der, i hvert fald på papiret, ikke var tale om samme ejer. Det kan City Football Group nok også nå at sikre, hvis det bliver aktuelt.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Topscorer færdig

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Medie med dyster Dorgu-melding

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Stort medie fremhæver FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

– Jeg var stiktosset

Her er prisen på Skov Olsen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– De lignede lort!