Girona bygger eventyr på andres overskudslager

Girona er denne sæsons sensation i La Liga. Med en sejr i topkampen mod Barcelona søndag, er Girona førerhold.



Når FC Barcelona søndag klokken 21 tager imod Girona, er der ikke blot tale om et lokalopgør i Catalonien, men også en topkamp mellem nummer tre og to.

Sensationen Girona kan efter 12 sejre og kun et nederlag i de første 15 runder endda overhale førerholdet, Real Madrid, og stryge alene i spidsen for ligaen med en sejr over Barcelona, der er fire point bag Girona.

Et budget tilhørende den nederste halvdel af ligaen understreger Gironas præstation, men selv om armene er over hovedet i klubben for tiden, så forbliver fødderne plantet i jorden, slår klubdirektør Ignasi Mas-Bagá fast.

– Sæsonmålet var at undgå nedrykning. Det har det været, lige siden vi ankom (ledelsen siden 2015, red.), siger han til nyhedsbureauet AP.

– At føre rækken er som en drøm for os. Men vi tænker ikke for meget på det. Vores fokus er at skabe stabilitet på den lange bane.

Spillerne, som har bragt holdet til tops, er ikke dyre indkøb eller store navne. Det er i høj grad spillere, som er eller har været tilovers i andre klubber, og som så er blevet lejet eller købt af den lille catalanske klub.

Daley Blind, Yangel Herrera og målmand Paulo Gazzaniga er eksempler på det sidste, Eric García og Pablo Torre fra Barcelona samt Manchester Citys Yan Couto eksempler på det første.

I spidsen for holdet står den tidligere Rayo Vallecano-spiller Michel som holdets træner. Og det er bestemt ikke pindsvinefodbold, han har bragt holdet til tops med.

Bolden bliver sat på spil hurtigt, og det har givet pote. Girona er La Ligas mest scorende hold sammen med Real Madrid med 34 mål.

Man kan dog ikke nævne Girona uden også at nævne netop Manchester City.

I 2017 rykkede Girona op i La Liga for første gang i 87 år. Samme sommer blev klubben købt af City Football Group, det Abu Dhabi-baserede selskab, som også ejer Manchester City samt en række andre klubber.

Franske Troyes er en af de klubber, og herfra har man i denne sæson lejet det brasilianske talent Savio, som har været et stort aktiv i offensiven.

– At være en del af City Football Group giver os mulighed for at udveksle viden og lede efter potentielle spillere, som kan komme på lejeaftaler, siger Ignasi Mas-Bagá.

– Det tillader os at have et mere globalt udsyn, men vi vil altid have for øje, at klubben drives lokalt fra Girona.

Det blev til en flot tiendeplads i første sæson i 2017/18, men sæsonen efter måtte man retur til den næstbedste række.

I 2022 kom man op igen og præsterede atter en flot tiendeplads i første sæson. Og intet tyder på, at nedrykning i sæson to denne gang kommer på tale.

Aktuelt virker europæisk fodbold mere sandsynligt, og her opstår så en problematik i forhold til netop ejerskabet.

To hold med samme ejer må ifølge Uefas regler ikke deltage i europæisk fodbold, hvor de kan komme til at møde hinanden. Altså må Girona og Manchester City ikke spille Champions League samtidig. På papiret.

For problematikken er ikke ny. RB Leipzig og Red Bull Salzburg, som begge har energidrikmastodonten Red Bull i ryggen, mødtes i Europa League i 2018.

Her kunne man bevise, at der, i hvert fald på papiret, ikke var tale om samme ejer. Det kan City Football Group nok også nå at sikre, hvis det bliver aktuelt.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

‘Det former ens karakter’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

‘Han snakker ikke om andet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– Han ender i Premier League

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Tottenham under stregen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Randers FC – FC København

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Silkeborg IF – OB

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Sønderjyske – Viborg FF

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano