Riveros-mål giver Brøndby godt udgangspunkt

Brøndby indledte jagten på Conference League-gruppespillet med 1-1 på udebane mod polske Pogon Szczecin.



Det er helt åbent i dobbeltopgøret mellem Brøndby og Pogon Szczecin, efter at de to hold torsdag for første gang stod over for hinanden.

På polakkernes hjemmebane endte det 1-1 i den første kamp i anden runde af kvalifikationen til gruppespillet i Conference League.

Blas Riveros bragte Brøndby foran i første halvleg, og i kampens slutning fik Pogon Szczecin udlignet til slutresultatet. Returopgøret spilles i Brøndby næste torsdag.

Polakkerne startede torsdagens kamp passivt og overlod initiativet til Brøndby. Det gav pote for det danske udehold.

Med lidt over et kvarter til pausen modtog Simon Hedlund bolden i højre side af feltet. Svenskeren sendte den på tværs, og en smule tilfældigt endte den ved Blas Riveros, der på kort afstand hamrede kuglen op i nettaget.

Det var et noget mere ambitiøst hjemmebanehold, der kom ud til anden halvleg. Pogon Szczecin satte sig hurtigt på spillet og fik presset Brøndby langt tilbage på banen.

I lang tid blev det dog aldrig for alvor farligt foran Mads Hermansens mål. Men til sidst måtte den danske keeper og Brøndby give fortabt.

I 85. minut blev der udlignet. Luka Zahovic fik bolden på kanten af feltet, og efter et træk sparkede sloveneren den køligt ind.

1-1-målet var ikke nok for Pogon Szczecin, der blev ved med at presse Brøndby. Men de danske gæster holdte altså stand og kan trods den sene udligning ikke være helt utilfredse med, at det endte uafgjort.

Den samlede vinder af dobbeltopgøret skal møde enten Basel eller nordirske Crusaders i kvalifikationens tredje runde. Basel tog ikke overraskende sejren i den første kamp mellem de to hold. Den schweiziske storklub vandt 2-0.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Sønderjyske sælger profil

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Frankrig – Marokko

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Stor profil ude af Frankrig-brag

Norges kronprins rejser til USA