Riveros-mål giver Brøndby godt udgangspunkt

Brøndby indledte jagten på Conference League-gruppespillet med 1-1 på udebane mod polske Pogon Szczecin.



Det er helt åbent i dobbeltopgøret mellem Brøndby og Pogon Szczecin, efter at de to hold torsdag for første gang stod over for hinanden.

På polakkernes hjemmebane endte det 1-1 i den første kamp i anden runde af kvalifikationen til gruppespillet i Conference League.

Blas Riveros bragte Brøndby foran i første halvleg, og i kampens slutning fik Pogon Szczecin udlignet til slutresultatet. Returopgøret spilles i Brøndby næste torsdag.

Polakkerne startede torsdagens kamp passivt og overlod initiativet til Brøndby. Det gav pote for det danske udehold.

Med lidt over et kvarter til pausen modtog Simon Hedlund bolden i højre side af feltet. Svenskeren sendte den på tværs, og en smule tilfældigt endte den ved Blas Riveros, der på kort afstand hamrede kuglen op i nettaget.

Det var et noget mere ambitiøst hjemmebanehold, der kom ud til anden halvleg. Pogon Szczecin satte sig hurtigt på spillet og fik presset Brøndby langt tilbage på banen.

I lang tid blev det dog aldrig for alvor farligt foran Mads Hermansens mål. Men til sidst måtte den danske keeper og Brøndby give fortabt.

I 85. minut blev der udlignet. Luka Zahovic fik bolden på kanten af feltet, og efter et træk sparkede sloveneren den køligt ind.

1-1-målet var ikke nok for Pogon Szczecin, der blev ved med at presse Brøndby. Men de danske gæster holdte altså stand og kan trods den sene udligning ikke være helt utilfredse med, at det endte uafgjort.

Den samlede vinder af dobbeltopgøret skal møde enten Basel eller nordirske Crusaders i kvalifikationens tredje runde. Basel tog ikke overraskende sejren i den første kamp mellem de to hold. Den schweiziske storklub vandt 2-0.

/ritzau/






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Åbner for flere Brøndby-salg

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!