Riveros-mål giver Brøndby godt udgangspunkt

Brøndby indledte jagten på Conference League-gruppespillet med 1-1 på udebane mod polske Pogon Szczecin.



Det er helt åbent i dobbeltopgøret mellem Brøndby og Pogon Szczecin, efter at de to hold torsdag for første gang stod over for hinanden.

På polakkernes hjemmebane endte det 1-1 i den første kamp i anden runde af kvalifikationen til gruppespillet i Conference League.

Blas Riveros bragte Brøndby foran i første halvleg, og i kampens slutning fik Pogon Szczecin udlignet til slutresultatet. Returopgøret spilles i Brøndby næste torsdag.

Polakkerne startede torsdagens kamp passivt og overlod initiativet til Brøndby. Det gav pote for det danske udehold.

Med lidt over et kvarter til pausen modtog Simon Hedlund bolden i højre side af feltet. Svenskeren sendte den på tværs, og en smule tilfældigt endte den ved Blas Riveros, der på kort afstand hamrede kuglen op i nettaget.

Det var et noget mere ambitiøst hjemmebanehold, der kom ud til anden halvleg. Pogon Szczecin satte sig hurtigt på spillet og fik presset Brøndby langt tilbage på banen.

I lang tid blev det dog aldrig for alvor farligt foran Mads Hermansens mål. Men til sidst måtte den danske keeper og Brøndby give fortabt.

I 85. minut blev der udlignet. Luka Zahovic fik bolden på kanten af feltet, og efter et træk sparkede sloveneren den køligt ind.

1-1-målet var ikke nok for Pogon Szczecin, der blev ved med at presse Brøndby. Men de danske gæster holdte altså stand og kan trods den sene udligning ikke være helt utilfredse med, at det endte uafgjort.

Den samlede vinder af dobbeltopgøret skal møde enten Basel eller nordirske Crusaders i kvalifikationens tredje runde. Basel tog ikke overraskende sejren i den første kamp mellem de to hold. Den schweiziske storklub vandt 2-0.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FC København – Lyngby BK

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge