Carit Falch: Nederlag giver en sur-sød fornemmelse

Forsvarsspilleren Mads Greve føler, at Vejle var det bedste hold i mandagens 0-1-nederlag til Sønderjyske.



Vejle led mandag efter bittert nederlag i Superligaen, da holdet tabte med 0-1 ude til Sønderjyske efter en sen scoring.

Gæsterne kom, især i starten af kampen, til flere gode muligheder, og forsvarsprofilen Mads Greve mener da også, at Vejle havde fortjent mere.

– Jeg er mega irriteret og frustreret over at have tabt. Jeg synes, vi leverede en rigtig god indsats og var det bedste hold, men vi fik ikke udnyttet alle de chancer, vi skabte, især i første halvleg, siger Greve.

– Vi burde have ført med to i pausen, da vi var meget dominerende på bolden og pressede dem godt.

– Det gør det endnu mere frustrerende, at de fik scoret på nærmest den eneste chance, de havde, og at vi nu står med nul point efter to kampe.

Vejles nye cheftræner Carit Falch ærgrede sig efter kampen, men føler trods alt, at spillet i mandagens kamp var langt bedre end i 0-2-nederlaget til Randers i premieren.

– Det giver en sur-sød fornemmelse, for vi har virkelig rykket os på mange områder, og vi var det bedste fodboldhold i en udekamp mod Sønderjyske og skabte alle de chancer, der skal til for at vinde.

– Vi mangler den sidste kvalitet, og der skal vi tage fat i os selv. Der er så mange parametre, hvor vi kan være tilfredse, men det kan ikke nytte noget, at vi ikke har højere kvalitet, når vi når til afslutningsmulighederne, siger Falch.

Sønderjyske har over sommeren skiftet ud på cheftrænerposten, hvor tyske Michael Boris er kommet til.

Holdets anfører Marc Dal Hende føler ikke, at fire point efter to kampe uden at lukke mål ind kunne være meget bedre med en ny træner ved roret.

– Vi ved, at der kommer en masse af disse kampe i Superligaen, som bliver meget tætte, og som sagtens kan ende uafgjort, hvilket vi også har set med tydelighed i denne runde, så når man kan tage disse sejre, rykker det virkelig.

– Der er meget stor forskel på at komme fra land med fire eller to point efter to kampe. Man kan ikke forvente meget mere end det efter to svære kampe, og i denne tætte Superliga betyder resultater som disse alt, siger venstrebacken.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FIFA åbner sag mod Spanien



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Superliga-ekspert i svime over FCK

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Real Madrid – Bayern

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF