Carit Falch: Nederlag giver en sur-sød fornemmelse

Forsvarsspilleren Mads Greve føler, at Vejle var det bedste hold i mandagens 0-1-nederlag til Sønderjyske.



Vejle led mandag efter bittert nederlag i Superligaen, da holdet tabte med 0-1 ude til Sønderjyske efter en sen scoring.

Gæsterne kom, især i starten af kampen, til flere gode muligheder, og forsvarsprofilen Mads Greve mener da også, at Vejle havde fortjent mere.

– Jeg er mega irriteret og frustreret over at have tabt. Jeg synes, vi leverede en rigtig god indsats og var det bedste hold, men vi fik ikke udnyttet alle de chancer, vi skabte, især i første halvleg, siger Greve.

– Vi burde have ført med to i pausen, da vi var meget dominerende på bolden og pressede dem godt.

– Det gør det endnu mere frustrerende, at de fik scoret på nærmest den eneste chance, de havde, og at vi nu står med nul point efter to kampe.

Vejles nye cheftræner Carit Falch ærgrede sig efter kampen, men føler trods alt, at spillet i mandagens kamp var langt bedre end i 0-2-nederlaget til Randers i premieren.

– Det giver en sur-sød fornemmelse, for vi har virkelig rykket os på mange områder, og vi var det bedste fodboldhold i en udekamp mod Sønderjyske og skabte alle de chancer, der skal til for at vinde.

– Vi mangler den sidste kvalitet, og der skal vi tage fat i os selv. Der er så mange parametre, hvor vi kan være tilfredse, men det kan ikke nytte noget, at vi ikke har højere kvalitet, når vi når til afslutningsmulighederne, siger Falch.

Sønderjyske har over sommeren skiftet ud på cheftrænerposten, hvor tyske Michael Boris er kommet til.

Holdets anfører Marc Dal Hende føler ikke, at fire point efter to kampe uden at lukke mål ind kunne være meget bedre med en ny træner ved roret.

– Vi ved, at der kommer en masse af disse kampe i Superligaen, som bliver meget tætte, og som sagtens kan ende uafgjort, hvilket vi også har set med tydelighed i denne runde, så når man kan tage disse sejre, rykker det virkelig.

– Der er meget stor forskel på at komme fra land med fire eller to point efter to kampe. Man kan ikke forvente meget mere end det efter to svære kampe, og i denne tætte Superliga betyder resultater som disse alt, siger venstrebacken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Liverpool – Fulham

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Det er en katastrofe for Brøndby

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård kritik af FCM-profil

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Mathias Zanka går viralt

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Har været uenig med Steve Cooper

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool