Carit Falch: Nederlag giver en sur-sød fornemmelse

Forsvarsspilleren Mads Greve føler, at Vejle var det bedste hold i mandagens 0-1-nederlag til Sønderjyske.



Vejle led mandag efter bittert nederlag i Superligaen, da holdet tabte med 0-1 ude til Sønderjyske efter en sen scoring.

Gæsterne kom, især i starten af kampen, til flere gode muligheder, og forsvarsprofilen Mads Greve mener da også, at Vejle havde fortjent mere.

– Jeg er mega irriteret og frustreret over at have tabt. Jeg synes, vi leverede en rigtig god indsats og var det bedste hold, men vi fik ikke udnyttet alle de chancer, vi skabte, især i første halvleg, siger Greve.

– Vi burde have ført med to i pausen, da vi var meget dominerende på bolden og pressede dem godt.

– Det gør det endnu mere frustrerende, at de fik scoret på nærmest den eneste chance, de havde, og at vi nu står med nul point efter to kampe.

Vejles nye cheftræner Carit Falch ærgrede sig efter kampen, men føler trods alt, at spillet i mandagens kamp var langt bedre end i 0-2-nederlaget til Randers i premieren.

– Det giver en sur-sød fornemmelse, for vi har virkelig rykket os på mange områder, og vi var det bedste fodboldhold i en udekamp mod Sønderjyske og skabte alle de chancer, der skal til for at vinde.

– Vi mangler den sidste kvalitet, og der skal vi tage fat i os selv. Der er så mange parametre, hvor vi kan være tilfredse, men det kan ikke nytte noget, at vi ikke har højere kvalitet, når vi når til afslutningsmulighederne, siger Falch.

Sønderjyske har over sommeren skiftet ud på cheftrænerposten, hvor tyske Michael Boris er kommet til.

Holdets anfører Marc Dal Hende føler ikke, at fire point efter to kampe uden at lukke mål ind kunne være meget bedre med en ny træner ved roret.

– Vi ved, at der kommer en masse af disse kampe i Superligaen, som bliver meget tætte, og som sagtens kan ende uafgjort, hvilket vi også har set med tydelighed i denne runde, så når man kan tage disse sejre, rykker det virkelig.

– Der er meget stor forskel på at komme fra land med fire eller to point efter to kampe. Man kan ikke forvente meget mere end det efter to svære kampe, og i denne tætte Superliga betyder resultater som disse alt, siger venstrebacken.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding