Vejle led mandag efter bittert nederlag i Superligaen, da holdet tabte med 0-1 ude til Sønderjyske efter en sen scoring.
Gæsterne kom, især i starten af kampen, til flere gode muligheder, og forsvarsprofilen Mads Greve mener da også, at Vejle havde fortjent mere.
– Jeg er mega irriteret og frustreret over at have tabt. Jeg synes, vi leverede en rigtig god indsats og var det bedste hold, men vi fik ikke udnyttet alle de chancer, vi skabte, især i første halvleg, siger Greve.
– Vi burde have ført med to i pausen, da vi var meget dominerende på bolden og pressede dem godt.
– Det gør det endnu mere frustrerende, at de fik scoret på nærmest den eneste chance, de havde, og at vi nu står med nul point efter to kampe.
Vejles nye cheftræner Carit Falch ærgrede sig efter kampen, men føler trods alt, at spillet i mandagens kamp var langt bedre end i 0-2-nederlaget til Randers i premieren.
– Det giver en sur-sød fornemmelse, for vi har virkelig rykket os på mange områder, og vi var det bedste fodboldhold i en udekamp mod Sønderjyske og skabte alle de chancer, der skal til for at vinde.
– Vi mangler den sidste kvalitet, og der skal vi tage fat i os selv. Der er så mange parametre, hvor vi kan være tilfredse, men det kan ikke nytte noget, at vi ikke har højere kvalitet, når vi når til afslutningsmulighederne, siger Falch.
Sønderjyske har over sommeren skiftet ud på cheftrænerposten, hvor tyske Michael Boris er kommet til.
Holdets anfører Marc Dal Hende føler ikke, at fire point efter to kampe uden at lukke mål ind kunne være meget bedre med en ny træner ved roret.
– Vi ved, at der kommer en masse af disse kampe i Superligaen, som bliver meget tætte, og som sagtens kan ende uafgjort, hvilket vi også har set med tydelighed i denne runde, så når man kan tage disse sejre, rykker det virkelig.
– Der er meget stor forskel på at komme fra land med fire eller to point efter to kampe. Man kan ikke forvente meget mere end det efter to svære kampe, og i denne tætte Superliga betyder resultater som disse alt, siger venstrebacken.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Panama – England
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
