Vejle led mandag efter bittert nederlag i Superligaen, da holdet tabte med 0-1 ude til Sønderjyske efter en sen scoring.
Gæsterne kom, især i starten af kampen, til flere gode muligheder, og forsvarsprofilen Mads Greve mener da også, at Vejle havde fortjent mere.
– Jeg er mega irriteret og frustreret over at have tabt. Jeg synes, vi leverede en rigtig god indsats og var det bedste hold, men vi fik ikke udnyttet alle de chancer, vi skabte, især i første halvleg, siger Greve.
– Vi burde have ført med to i pausen, da vi var meget dominerende på bolden og pressede dem godt.
– Det gør det endnu mere frustrerende, at de fik scoret på nærmest den eneste chance, de havde, og at vi nu står med nul point efter to kampe.
Vejles nye cheftræner Carit Falch ærgrede sig efter kampen, men føler trods alt, at spillet i mandagens kamp var langt bedre end i 0-2-nederlaget til Randers i premieren.
– Det giver en sur-sød fornemmelse, for vi har virkelig rykket os på mange områder, og vi var det bedste fodboldhold i en udekamp mod Sønderjyske og skabte alle de chancer, der skal til for at vinde.
– Vi mangler den sidste kvalitet, og der skal vi tage fat i os selv. Der er så mange parametre, hvor vi kan være tilfredse, men det kan ikke nytte noget, at vi ikke har højere kvalitet, når vi når til afslutningsmulighederne, siger Falch.
Sønderjyske har over sommeren skiftet ud på cheftrænerposten, hvor tyske Michael Boris er kommet til.
Holdets anfører Marc Dal Hende føler ikke, at fire point efter to kampe uden at lukke mål ind kunne være meget bedre med en ny træner ved roret.
– Vi ved, at der kommer en masse af disse kampe i Superligaen, som bliver meget tætte, og som sagtens kan ende uafgjort, hvilket vi også har set med tydelighed i denne runde, så når man kan tage disse sejre, rykker det virkelig.
– Der er meget stor forskel på at komme fra land med fire eller to point efter to kampe. Man kan ikke forvente meget mere end det efter to svære kampe, og i denne tætte Superliga betyder resultater som disse alt, siger venstrebacken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
AVIS
