OB og SønderjyskE spillede søndag eftermiddag 1-1 efter to sene scoringer.
Holdene havde en halvleg hver, hvor de dominerede som følge af en ganske kraftig vind. Chancerne blev dog først rigtig store efter pausen.
Først til sidst fandt holdene skarpheden, og dermed er Sønderjyske fortsat nummer et i Superligaen, hvor OB er nummer otte.
På et vindblæst stadion drog hjemmeholdet straks fordel af en massiv medvind, og Sønderjyske blev presset helt i bund.
Men som det har været udfordringen hele sæsonen kneb det med at kreere chancer for det fynske mandskab.
I stedet sluttede Sønderjyske halvlegen bedre af efter et langt spilstop, hvor Jeppe Simonsen måtte udgå med en hovedskade.
Tempoet blev skruet i vejret efter pausen, og i begge ender af banen var der flere afslutninger, der oftere blev skabt af tilfældigheder eller omstillinger end godt spil.
Særligt Sønderjyske, der var meget direkte i spillet, var dygtige til at få afsluttet sine angreb, og målmand Oliver Christensen viste flere gange, hvorfor han for nylig spillede for det danske landshold.
Syv minutter før tid så kampen ud til at finde sin afgørelse, da Jens Jakob Thomasen udnyttede et uopmærksomt Sønderjyske-forsvar og sparkede bolden i mål efter et hjørnespark.
Til sidst satsede Sønderjyske-cheftræner Glen Riddersholm hele butikken i forsøget på at fremtvinge en udligning.
Det lykkedes, da Sønderjyskes Stefan Gartenmann i overtiden sendte bolden ind på en glidende Jeppe Tverskov, der endte med at rette bolden ind i eget mål uden chance for målmand Oliver Christensen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Arsenal-træner er rasende
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
