OB og SønderjyskE spillede søndag eftermiddag 1-1 efter to sene scoringer.
Holdene havde en halvleg hver, hvor de dominerede som følge af en ganske kraftig vind. Chancerne blev dog først rigtig store efter pausen.
Først til sidst fandt holdene skarpheden, og dermed er Sønderjyske fortsat nummer et i Superligaen, hvor OB er nummer otte.
På et vindblæst stadion drog hjemmeholdet straks fordel af en massiv medvind, og Sønderjyske blev presset helt i bund.
Men som det har været udfordringen hele sæsonen kneb det med at kreere chancer for det fynske mandskab.
I stedet sluttede Sønderjyske halvlegen bedre af efter et langt spilstop, hvor Jeppe Simonsen måtte udgå med en hovedskade.
Tempoet blev skruet i vejret efter pausen, og i begge ender af banen var der flere afslutninger, der oftere blev skabt af tilfældigheder eller omstillinger end godt spil.
Særligt Sønderjyske, der var meget direkte i spillet, var dygtige til at få afsluttet sine angreb, og målmand Oliver Christensen viste flere gange, hvorfor han for nylig spillede for det danske landshold.
Syv minutter før tid så kampen ud til at finde sin afgørelse, da Jens Jakob Thomasen udnyttede et uopmærksomt Sønderjyske-forsvar og sparkede bolden i mål efter et hjørnespark.
Til sidst satsede Sønderjyske-cheftræner Glen Riddersholm hele butikken i forsøget på at fremtvinge en udligning.
Det lykkedes, da Sønderjyskes Stefan Gartenmann i overtiden sendte bolden ind på en glidende Jeppe Tverskov, der endte med at rette bolden ind i eget mål uden chance for målmand Oliver Christensen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
