Dramatik i Odense: Sent selvmål redder SønderjyskE

Efter en lige kamp mellem OB og Sønderjyske endte holdene med at dele pointene efter to sene scoringer.



OB og SønderjyskE spillede søndag eftermiddag 1-1 efter to sene scoringer.

Holdene havde en halvleg hver, hvor de dominerede som følge af en ganske kraftig vind. Chancerne blev dog først rigtig store efter pausen.

Først til sidst fandt holdene skarpheden, og dermed er Sønderjyske fortsat nummer et i Superligaen, hvor OB er nummer otte.

På et vindblæst stadion drog hjemmeholdet straks fordel af en massiv medvind, og Sønderjyske blev presset helt i bund.

Men som det har været udfordringen hele sæsonen kneb det med at kreere chancer for det fynske mandskab.

I stedet sluttede Sønderjyske halvlegen bedre af efter et langt spilstop, hvor Jeppe Simonsen måtte udgå med en hovedskade.

Tempoet blev skruet i vejret efter pausen, og i begge ender af banen var der flere afslutninger, der oftere blev skabt af tilfældigheder eller omstillinger end godt spil.

Særligt Sønderjyske, der var meget direkte i spillet, var dygtige til at få afsluttet sine angreb, og målmand Oliver Christensen viste flere gange, hvorfor han for nylig spillede for det danske landshold.

Syv minutter før tid så kampen ud til at finde sin afgørelse, da Jens Jakob Thomasen udnyttede et uopmærksomt Sønderjyske-forsvar og sparkede bolden i mål efter et hjørnespark.

Til sidst satsede Sønderjyske-cheftræner Glen Riddersholm hele butikken i forsøget på at fremtvinge en udligning.

Det lykkedes, da Sønderjyskes Stefan Gartenmann i overtiden sendte bolden ind på en glidende Jeppe Tverskov, der endte med at rette bolden ind i eget mål uden chance for målmand Oliver Christensen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK