Sergi Roberto bedste venner med Superliga-spiller

Med en fortid i FC Barcelona kan den nye Lyngby BK-spiller Marc Muniesa bryste sig af en ret prominent vennekreds.



Lyngby BK har gang i deres helt egen version af Football Manager.

Denne sommer har man blandt andet tilknyttet Marc Muniesa, der har været 11 år i FC Barcelona. Gylfi Sigurdsson, der har været en kæmpestjerne i Premier League, og så er legendesønnen Andri Gudjohnsen med en fortid på akademierne i FC Barcelona og Real Madrid også at finde på træningsbanerne i Kongens Lyngby.

Og med så potente cv'er har nogle af dem naturligvis også en stjernespækket vennekreds. Det gælder ikke mindst Marc Muniesa, der har spillet sammen med Lionel Messi, Xavi og Andrés Iniesta.

Det er selvsagt dem holdkammeraterne i Lyngby BK helst vil høre historier om. Selv taler Marc Muniesa dog mest med Sergi Roberto.

– Jeg kom til Barcelona som 10-årig, og han kom dertil som 14-årig. Vi er fra samme årgang og spillede sammen, til vi var 21-22 år gamle. Vi var sammen på La Masia og på skolen og blev rykket op på B-holdet samtidig, siger den spanske stopper til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi boede også sammen i en lejlighed i Barcelona, så vi har en masse oplevelser sammen. Han er min bedste ven fra fodboldverdenen, og han skrev også til mig, da vi vandt over Hvidovre forleden. Han er altid opmærksom på mig, og han er glad for, at jeg er her i Lyngby.

GettyImages-140881765
Marc Muniesa (til højre) i kamp om bolden med Bayer Leverkusens André Schürrle (Foto: Getty Images).

Faktisk går Sergi Roberto, der blev forfremmet til anfører i FC Barcelona forud for denne sæson, så meget op i Marc Muniesas ve og vel, at han lige måtte hive fat i en dansk holdkammerat.

– Han spurgte også Andreas Christensen om Lyngby, og Sergi har så fortalt mig, hvad Christensen havde at sige om Lyngby. Det er et dejligt sted og en god by, som ligger tæt på København, og selvom det er en mindre klub, så ønsker de at vokse, var hans ord. Så jeg vidste også lidt om Lyngby gennem Andreas Christensen.

Marc Muniesa har spillet de seneste fire år i Qatar hos Al-Arabi, men da kontrakten denne sommer udløb slog Lyngby BK kløerne i ham. Indimellem afskeden med FC Barcelona og skiftet til Qatar har forsvarsspilleren været på kontrakt i Stoke og Girona.

I England kunne han tilføje endnu et prominent navn til vennelisten. Den nuværende Real Madrid-angriber Joselu.

– Vi spillede blot en enkelt sæson sammen i Stoke. Ham, jeg og Bojan (Krkic) var altid sammen. Vores koner havde det også godt sammen, så vi var altid sammen. Efter træning kørte vi hjem sammen og tilbragte det meste af dagen sammen. Efter et år havde vi knyttet et rigtig tæt bånd, og jeg har også været i Madrid for at besøge ham. Jeg er meget glad for, at han er i Real Madrid, og gør det godt.

GettyImages-140881765
Stoke-trioen Marko Arnautovic, Joselu og Marc Muniesa jubler over en scoring mod Watford (Foto: Getty Images).

I 2015/2016-sæsonen var Joselu og Marc Muniesa holdkammerater, men siden har angriberens karrierevej budt på et hav af forskellige klubber. I en alder af 33 år er han nu spydspids for Real Madrid.

– Jeg kendte ikke så meget til ham, før vi spillede sammen i Stoke, men der så jeg, at han er en topangriber. Men han har bare ikke haft kontinuiteten, og han har skiftet hold næsten hver sæson, så det er en lidt sjov karrierevej, siger Marc Muniesa til Tipsbladet og tilføjer:

– Han har scoret mange mål i blandt andet Deportivo og Alaves, men de rykkede begge ud af den bedste række i Spanien, så nu har han fået chancen i en af de bedste klubber i verden. Det var der ikke så mange, der havde set komme. Men Benzema er væk, og de fik ikke Mbappé, så nu er det hans chance til at bevise sig i Real Madrid.

Joselu er udlejet fra Espanyol til Real Madrid frem til næste sommer. Indtil videre er det blevet til to scoringer i fem ligakampe. Marc Muniesa har i Lyngby noteret sig for to indskiftninger i klubbens seneste kampe.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Så blev det officielt

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

FC København-talent har truffet stor beslutning

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Nu dukker første historie op

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Brighton – Liverpool

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag