Sergi Roberto bedste venner med Superliga-spiller

Med en fortid i FC Barcelona kan den nye Lyngby BK-spiller Marc Muniesa bryste sig af en ret prominent vennekreds.



Lyngby BK har gang i deres helt egen version af Football Manager.

Denne sommer har man blandt andet tilknyttet Marc Muniesa, der har været 11 år i FC Barcelona. Gylfi Sigurdsson, der har været en kæmpestjerne i Premier League, og så er legendesønnen Andri Gudjohnsen med en fortid på akademierne i FC Barcelona og Real Madrid også at finde på træningsbanerne i Kongens Lyngby.

Og med så potente cv'er har nogle af dem naturligvis også en stjernespækket vennekreds. Det gælder ikke mindst Marc Muniesa, der har spillet sammen med Lionel Messi, Xavi og Andrés Iniesta.

Det er selvsagt dem holdkammeraterne i Lyngby BK helst vil høre historier om. Selv taler Marc Muniesa dog mest med Sergi Roberto.

– Jeg kom til Barcelona som 10-årig, og han kom dertil som 14-årig. Vi er fra samme årgang og spillede sammen, til vi var 21-22 år gamle. Vi var sammen på La Masia og på skolen og blev rykket op på B-holdet samtidig, siger den spanske stopper til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi boede også sammen i en lejlighed i Barcelona, så vi har en masse oplevelser sammen. Han er min bedste ven fra fodboldverdenen, og han skrev også til mig, da vi vandt over Hvidovre forleden. Han er altid opmærksom på mig, og han er glad for, at jeg er her i Lyngby.

GettyImages-140881765
Marc Muniesa (til højre) i kamp om bolden med Bayer Leverkusens André Schürrle (Foto: Getty Images).

Faktisk går Sergi Roberto, der blev forfremmet til anfører i FC Barcelona forud for denne sæson, så meget op i Marc Muniesas ve og vel, at han lige måtte hive fat i en dansk holdkammerat.

– Han spurgte også Andreas Christensen om Lyngby, og Sergi har så fortalt mig, hvad Christensen havde at sige om Lyngby. Det er et dejligt sted og en god by, som ligger tæt på København, og selvom det er en mindre klub, så ønsker de at vokse, var hans ord. Så jeg vidste også lidt om Lyngby gennem Andreas Christensen.

Marc Muniesa har spillet de seneste fire år i Qatar hos Al-Arabi, men da kontrakten denne sommer udløb slog Lyngby BK kløerne i ham. Indimellem afskeden med FC Barcelona og skiftet til Qatar har forsvarsspilleren været på kontrakt i Stoke og Girona.

I England kunne han tilføje endnu et prominent navn til vennelisten. Den nuværende Real Madrid-angriber Joselu.

– Vi spillede blot en enkelt sæson sammen i Stoke. Ham, jeg og Bojan (Krkic) var altid sammen. Vores koner havde det også godt sammen, så vi var altid sammen. Efter træning kørte vi hjem sammen og tilbragte det meste af dagen sammen. Efter et år havde vi knyttet et rigtig tæt bånd, og jeg har også været i Madrid for at besøge ham. Jeg er meget glad for, at han er i Real Madrid, og gør det godt.

GettyImages-140881765
Stoke-trioen Marko Arnautovic, Joselu og Marc Muniesa jubler over en scoring mod Watford (Foto: Getty Images).

I 2015/2016-sæsonen var Joselu og Marc Muniesa holdkammerater, men siden har angriberens karrierevej budt på et hav af forskellige klubber. I en alder af 33 år er han nu spydspids for Real Madrid.

– Jeg kendte ikke så meget til ham, før vi spillede sammen i Stoke, men der så jeg, at han er en topangriber. Men han har bare ikke haft kontinuiteten, og han har skiftet hold næsten hver sæson, så det er en lidt sjov karrierevej, siger Marc Muniesa til Tipsbladet og tilføjer:

– Han har scoret mange mål i blandt andet Deportivo og Alaves, men de rykkede begge ud af den bedste række i Spanien, så nu har han fået chancen i en af de bedste klubber i verden. Det var der ikke så mange, der havde set komme. Men Benzema er væk, og de fik ikke Mbappé, så nu er det hans chance til at bevise sig i Real Madrid.

Joselu er udlejet fra Espanyol til Real Madrid frem til næste sommer. Indtil videre er det blevet til to scoringer i fem ligakampe. Marc Muniesa har i Lyngby noteret sig for to indskiftninger i klubbens seneste kampe.





Seks bud på Vejles nye træner


Seks bud på Vejles nye træner

Riemer forklarer store overraskelser

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Prøver at lokke FC København-stjerne

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FCM jagter Franculino-erstatning

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

AaB vil have 75 millioner kroner

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Glen Riddersholm teaser

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Thomas Frank har fået en undskyldning

Deler godt FC København-nyt

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Steve Cooper overrasker stort

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

David Nielsen, den er til dig!

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

– Brøndby har min støtte

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Lettet Isaksen kigger mod Europa

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vigtigt nyt for Brian Riemer

De tager over for Ivan Prelec