Aabenraa Boldklub har formentlig aldrig glædet sig så meget til at tabe en fodboldkamp.
Fredag blev der trukket lod til anden runde i pokalturneringen, og her trak Serie 1-klubben ingen ringere end FC Midtjylland, der i starten af september skal en tur til Sønderjylland.
Sportsligt har Aabenraa BK ikke en kinamands chance mod Danmarks næstrigeste fodboldklub, men alligevel kan man ikke få armene ned i den lille serieklub, der får sig en oplevelse for livet, når store navne som Jonas Lössl, Juninho og Henrik Dalsgaard gæster byens stadion.
– Det er fantastisk. Vi er SÅ lykkelige, siger Aabenraa BK's sportschef Michael Benkjer til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi deltager i pokalturneringen af to årsager – for at bakke op om turneringen og for at jage de her kæmpe oplevelser. Sådan en får vi nu, og jeg kan overhovedet ikke får armene ned over dagens lodtrækning. Det er en kæmpe ting for Aabenraa Boldklub. Nu får vi klubben sat på landkortet.
Netop oplevelsen vægter meget højere end udsigten til det nederlag, der næppe kan undgås.
– I går gav vi odds 5.000 for at vinde pokalen, og jeg tror da heller ikke, vi behøver booke en pokalfinale ind i kalenderen, men vi vil da forsøge at lave en Skagen-Brøndby, siger sportschefen med et grin.
I Aabenraa går planlægningen af kampen snart i gang, og klubben lover en fest for hele byen, når FC Midtjyllands Superliga-stjerner kigger forbi.
– Vi møder cremen af cremen i dansk fodbold, og det skal selvfølgelig gøres til en begivenhed i Aabenraa. Der går et kæmpe apparat i gang nu, som vi normalt slet ikke er en del af, men vi vil lave et godt setup, som måske minder om noget af det, FC Midtjylland kender, fastslår Michael Benkjer.
Han lægger ikke skjul på, at han håber, opgøret vil blive vist på TV.
– Aabenraa Boldklub på TV kunne da være stort. Det er der ingen tvivl om, at vi krydser fingre for. Vi tager det hele med, lyder det fra en meget glad sportschef.
Opgøret mellem Aabenraa Boldklub afvikles enten 5. 6. eller 7. september, og det betyder, at den spilles i en landskampspause. Dermed kommer FCM-stjerner som Kristoffer Olsson, Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung næppe til at spille en rolle i pokalkampen.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER