Serie 1-klub møder FCM: Vi er SÅ lykkelige

I Aabenraa BK kan man slet ikke få armene ned over at have trukket FC Midtjylland i pokalturneringen.



Aabenraa Boldklub har formentlig aldrig glædet sig så meget til at tabe en fodboldkamp.

Fredag blev der trukket lod til anden runde i pokalturneringen, og her trak Serie 1-klubben ingen ringere end FC Midtjylland, der i starten af september skal en tur til Sønderjylland.

Sportsligt har Aabenraa BK ikke en kinamands chance mod Danmarks næstrigeste fodboldklub, men alligevel kan man ikke få armene ned i den lille serieklub, der får sig en oplevelse for livet, når store navne som Jonas Lössl, Juninho og Henrik Dalsgaard gæster byens stadion. 

– Det er fantastisk. Vi er SÅ lykkelige, siger Aabenraa BK's sportschef Michael Benkjer til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi deltager i pokalturneringen af to årsager – for at bakke op om turneringen og for at jage de her kæmpe oplevelser. Sådan en får vi nu, og jeg kan overhovedet ikke får armene ned over dagens lodtrækning. Det er en kæmpe ting for Aabenraa Boldklub. Nu får vi klubben sat på landkortet.

Netop oplevelsen vægter meget højere end udsigten til det nederlag, der næppe kan undgås.

– I går gav vi odds 5.000 for at vinde pokalen, og jeg tror da heller ikke, vi behøver booke en pokalfinale ind i kalenderen, men vi vil da forsøge at lave en Skagen-Brøndby, siger sportschefen med et grin.

I Aabenraa går planlægningen af kampen snart i gang, og klubben lover en fest for hele byen, når FC Midtjyllands Superliga-stjerner kigger forbi.

– Vi møder cremen af cremen i dansk fodbold, og det skal selvfølgelig gøres til en begivenhed i Aabenraa. Der går et kæmpe apparat i gang nu, som vi normalt slet ikke er en del af, men vi vil lave et godt setup, som måske minder om noget af det, FC Midtjylland kender, fastslår Michael Benkjer.

Han lægger ikke skjul på, at han håber, opgøret vil blive vist på TV.

– Aabenraa Boldklub på TV kunne da være stort. Det er der ingen tvivl om, at vi krydser fingre for. Vi tager det hele med, lyder det fra en meget glad sportschef.

Opgøret mellem Aabenraa Boldklub afvikles enten 5. 6. eller 7. september, og det betyder, at den spilles i en landskampspause. Dermed kommer FCM-stjerner som Kristoffer Olsson, Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung næppe til at spille en rolle i pokalkampen.





Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer




LIVE

VM-LIVE: Ronaldo revses – ‘må jeg være ærlig?’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rundens hold – VM

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Jonas Lössl stopper karrieren

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tjekkiet – Sydafrika

Brasilien – Haiti

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Superliga-spiller åben for transfer