Serie 1-klub møder FCM: Vi er SÅ lykkelige

I Aabenraa BK kan man slet ikke få armene ned over at have trukket FC Midtjylland i pokalturneringen.



Aabenraa Boldklub har formentlig aldrig glædet sig så meget til at tabe en fodboldkamp.

Fredag blev der trukket lod til anden runde i pokalturneringen, og her trak Serie 1-klubben ingen ringere end FC Midtjylland, der i starten af september skal en tur til Sønderjylland.

Sportsligt har Aabenraa BK ikke en kinamands chance mod Danmarks næstrigeste fodboldklub, men alligevel kan man ikke få armene ned i den lille serieklub, der får sig en oplevelse for livet, når store navne som Jonas Lössl, Juninho og Henrik Dalsgaard gæster byens stadion. 

– Det er fantastisk. Vi er SÅ lykkelige, siger Aabenraa BK's sportschef Michael Benkjer til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi deltager i pokalturneringen af to årsager – for at bakke op om turneringen og for at jage de her kæmpe oplevelser. Sådan en får vi nu, og jeg kan overhovedet ikke får armene ned over dagens lodtrækning. Det er en kæmpe ting for Aabenraa Boldklub. Nu får vi klubben sat på landkortet.

Netop oplevelsen vægter meget højere end udsigten til det nederlag, der næppe kan undgås.

– I går gav vi odds 5.000 for at vinde pokalen, og jeg tror da heller ikke, vi behøver booke en pokalfinale ind i kalenderen, men vi vil da forsøge at lave en Skagen-Brøndby, siger sportschefen med et grin.

I Aabenraa går planlægningen af kampen snart i gang, og klubben lover en fest for hele byen, når FC Midtjyllands Superliga-stjerner kigger forbi.

– Vi møder cremen af cremen i dansk fodbold, og det skal selvfølgelig gøres til en begivenhed i Aabenraa. Der går et kæmpe apparat i gang nu, som vi normalt slet ikke er en del af, men vi vil lave et godt setup, som måske minder om noget af det, FC Midtjylland kender, fastslår Michael Benkjer.

Han lægger ikke skjul på, at han håber, opgøret vil blive vist på TV.

– Aabenraa Boldklub på TV kunne da være stort. Det er der ingen tvivl om, at vi krydser fingre for. Vi tager det hele med, lyder det fra en meget glad sportschef.

Opgøret mellem Aabenraa Boldklub afvikles enten 5. 6. eller 7. september, og det betyder, at den spilles i en landskampspause. Dermed kommer FCM-stjerner som Kristoffer Olsson, Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung næppe til at spille en rolle i pokalkampen.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..