Shakira-show forlænger Copa America-pause

Shakira skal spille i pausen af Copa America-finalen, og det er Colombias træner træt af, selv om han er fan.



Når Colombia og Argentina natten til mandag dansk tid brager sammen i Copa America-finalen i Miami, får spillerne ekstra hvile i pausen mellem de to halvlege.

Den colombianske popstjerne Shakira skal nemlig optræde, og showet kommer til at vare 20 minutter, har Det Sydamerikanske Fodboldforbund, Conmebol, bekræftet.

Pausen i en fodboldkamp varer normalt 15 minutter, men det er tilsyneladende ikke nok til et Shakira-show.

Foruden selve showet på 20 minutter, må man formode, at det også kommer til at tage tid at rejse en form for scene og pille den ned igen.

Selv om Colombias landstræner, Nestor Lorenzo, synes, at Shakira er en "fremragende artist", og at han håber, at alle på stadion kommer til at nyde det, så er han træt af, at pausen skal forlænges.

– Jeg synes, det bør være som i alle andre kampe. 15 minutter, som reglerne siger, lyder det ifølge Reuters fra Nestor Lorenzo.

– Når vi er kommet ud til anden halvleg efter 16 minutter, har vi fået en bøde. Nu er der et show, og vi skal komme ud efter 20 eller 25 minutter.

Han påpeger, at det kan påvirke spillerne, som risikerer at blive kølet for meget ned, når pausen er så lang.

Colombia vandt sit første og hidtil eneste Copa America-trofæ i 2001. Argentina er forsvarende mester og jagter sin titel nummer 16.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby med transferscoop?

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Belgien – Senegal

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende