Sheffield United er tilbage i Premier League i næste sæson.
Det står klart, efter at holdet vandt 2-0 hjemme over West Bromwich Albion i den næstbedste engelske fodboldrække onsdag aften.
Med tre kampe tilbage af sæsonen for Sheffield United kan holdet ikke længere flyttes væk fra andenpladsen i Championship.
Sejren betyder, at Sheffield United er oppe på 85 point efter 43 kampe og ikke kan hentes af Luton på tredjepladsen. Luton har 78 point med to kampe tilbage.
Paul Heckingbottoms tropper rykker op sammen med Burnley, der er sikker på at vinde rækken efter tirsdagens sejr på 1-0 ude over Jon Dahl Tomassons Blackburn-mandskab.
Det er de to bedste hold, der rykker op i Premier League. Nummer tre til nummer seks skal spille om den sidste oprykningsplads.
For Sheffield United blev norske Sander Berge og bosnieren Anel Ahmedhodzic, der tidligere har spillet for Hobro, de to helte for de kommende oprykkere.
De scorede i anden halvleg de to mål, der gav Sheffield en sejr over West Bromwich.
Det var den sjette sejr for Sheffield United i de seneste syv ligakampe.
Sheffield United rykkede ud af Premier League i 2021 og var tæt på at rykke op igen med det samme i sidste sæson. Her tabte Sheffield i playoffkampene om oprykning.
Det estimeres, at en oprykning til Premier League vil være 170 millioner pund (1,4 milliarder kroner) værd for Sheffield United over de kommende tre sæsoner grundet øgede indtægter. Det skriver AFP.
Sheffield United nåede frem til semifinalen i FA Cuppen, hvor det blev til et 0-3-nederlag mod Manchester City.
Blackburn, der har Jon Dahl Tomasson som træner, kan stadig nå at komme op i top-6 og spille med om den sidste billet til Premier League.
Lige nu har Blackburn med to kampe tilbage 65 point. Det er lige så mange som Sunderland på sjettepladsen.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC København – Randers FC
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR