Sheffield United er tilbage i Premier League i næste sæson.
Det står klart, efter at holdet vandt 2-0 hjemme over West Bromwich Albion i den næstbedste engelske fodboldrække onsdag aften.
Med tre kampe tilbage af sæsonen for Sheffield United kan holdet ikke længere flyttes væk fra andenpladsen i Championship.
Sejren betyder, at Sheffield United er oppe på 85 point efter 43 kampe og ikke kan hentes af Luton på tredjepladsen. Luton har 78 point med to kampe tilbage.
Paul Heckingbottoms tropper rykker op sammen med Burnley, der er sikker på at vinde rækken efter tirsdagens sejr på 1-0 ude over Jon Dahl Tomassons Blackburn-mandskab.
Det er de to bedste hold, der rykker op i Premier League. Nummer tre til nummer seks skal spille om den sidste oprykningsplads.
For Sheffield United blev norske Sander Berge og bosnieren Anel Ahmedhodzic, der tidligere har spillet for Hobro, de to helte for de kommende oprykkere.
De scorede i anden halvleg de to mål, der gav Sheffield en sejr over West Bromwich.
Det var den sjette sejr for Sheffield United i de seneste syv ligakampe.
Sheffield United rykkede ud af Premier League i 2021 og var tæt på at rykke op igen med det samme i sidste sæson. Her tabte Sheffield i playoffkampene om oprykning.
Det estimeres, at en oprykning til Premier League vil være 170 millioner pund (1,4 milliarder kroner) værd for Sheffield United over de kommende tre sæsoner grundet øgede indtægter. Det skriver AFP.
Sheffield United nåede frem til semifinalen i FA Cuppen, hvor det blev til et 0-3-nederlag mod Manchester City.
Blackburn, der har Jon Dahl Tomasson som træner, kan stadig nå at komme op i top-6 og spille med om den sidste billet til Premier League.
Lige nu har Blackburn med to kampe tilbage 65 point. Det er lige så mange som Sunderland på sjettepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED