Sheffield United er tilbage i Premier League i næste sæson.
Det står klart, efter at holdet vandt 2-0 hjemme over West Bromwich Albion i den næstbedste engelske fodboldrække onsdag aften.
Med tre kampe tilbage af sæsonen for Sheffield United kan holdet ikke længere flyttes væk fra andenpladsen i Championship.
Sejren betyder, at Sheffield United er oppe på 85 point efter 43 kampe og ikke kan hentes af Luton på tredjepladsen. Luton har 78 point med to kampe tilbage.
Paul Heckingbottoms tropper rykker op sammen med Burnley, der er sikker på at vinde rækken efter tirsdagens sejr på 1-0 ude over Jon Dahl Tomassons Blackburn-mandskab.
Det er de to bedste hold, der rykker op i Premier League. Nummer tre til nummer seks skal spille om den sidste oprykningsplads.
For Sheffield United blev norske Sander Berge og bosnieren Anel Ahmedhodzic, der tidligere har spillet for Hobro, de to helte for de kommende oprykkere.
De scorede i anden halvleg de to mål, der gav Sheffield en sejr over West Bromwich.
Det var den sjette sejr for Sheffield United i de seneste syv ligakampe.
Sheffield United rykkede ud af Premier League i 2021 og var tæt på at rykke op igen med det samme i sidste sæson. Her tabte Sheffield i playoffkampene om oprykning.
Det estimeres, at en oprykning til Premier League vil være 170 millioner pund (1,4 milliarder kroner) værd for Sheffield United over de kommende tre sæsoner grundet øgede indtægter. Det skriver AFP.
Sheffield United nåede frem til semifinalen i FA Cuppen, hvor det blev til et 0-3-nederlag mod Manchester City.
Blackburn, der har Jon Dahl Tomasson som træner, kan stadig nå at komme op i top-6 og spille med om den sidste billet til Premier League.
Lige nu har Blackburn med to kampe tilbage 65 point. Det er lige så mange som Sunderland på sjettepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Snart sker det
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
NYHEDER
Nu vender han tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT