De er tilbage i Premier League

Efter to sæsoner i den næstbedste engelske række er Sheffield United i næste sæson tilbage i Premier League.



Sheffield United er tilbage i Premier League i næste sæson.

Det står klart, efter at holdet vandt 2-0 hjemme over West Bromwich Albion i den næstbedste engelske fodboldrække onsdag aften.

Med tre kampe tilbage af sæsonen for Sheffield United kan holdet ikke længere flyttes væk fra andenpladsen i Championship.

Sejren betyder, at Sheffield United er oppe på 85 point efter 43 kampe og ikke kan hentes af Luton på tredjepladsen. Luton har 78 point med to kampe tilbage.

Paul Heckingbottoms tropper rykker op sammen med Burnley, der er sikker på at vinde rækken efter tirsdagens sejr på 1-0 ude over Jon Dahl Tomassons Blackburn-mandskab.

Det er de to bedste hold, der rykker op i Premier League. Nummer tre til nummer seks skal spille om den sidste oprykningsplads.

For Sheffield United blev norske Sander Berge og bosnieren Anel Ahmedhodzic, der tidligere har spillet for Hobro, de to helte for de kommende oprykkere.

De scorede i anden halvleg de to mål, der gav Sheffield en sejr over West Bromwich.

Det var den sjette sejr for Sheffield United i de seneste syv ligakampe.

Sheffield United rykkede ud af Premier League i 2021 og var tæt på at rykke op igen med det samme i sidste sæson. Her tabte Sheffield i playoffkampene om oprykning.

Det estimeres, at en oprykning til Premier League vil være 170 millioner pund (1,4 milliarder kroner) værd for Sheffield United over de kommende tre sæsoner grundet øgede indtægter. Det skriver AFP.

Sheffield United nåede frem til semifinalen i FA Cuppen, hvor det blev til et 0-3-nederlag mod Manchester City.

Blackburn, der har Jon Dahl Tomasson som træner, kan stadig nå at komme op i top-6 og spille med om den sidste billet til Premier League.

Lige nu har Blackburn med to kampe tilbage 65 point. Det er lige så mange som Sunderland på sjettepladsen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Dansk stjerne i milliontransfer