De er tilbage i Premier League

Efter to sæsoner i den næstbedste engelske række er Sheffield United i næste sæson tilbage i Premier League.



Sheffield United er tilbage i Premier League i næste sæson.

Det står klart, efter at holdet vandt 2-0 hjemme over West Bromwich Albion i den næstbedste engelske fodboldrække onsdag aften.

Med tre kampe tilbage af sæsonen for Sheffield United kan holdet ikke længere flyttes væk fra andenpladsen i Championship.

Sejren betyder, at Sheffield United er oppe på 85 point efter 43 kampe og ikke kan hentes af Luton på tredjepladsen. Luton har 78 point med to kampe tilbage.

Paul Heckingbottoms tropper rykker op sammen med Burnley, der er sikker på at vinde rækken efter tirsdagens sejr på 1-0 ude over Jon Dahl Tomassons Blackburn-mandskab.

Det er de to bedste hold, der rykker op i Premier League. Nummer tre til nummer seks skal spille om den sidste oprykningsplads.

For Sheffield United blev norske Sander Berge og bosnieren Anel Ahmedhodzic, der tidligere har spillet for Hobro, de to helte for de kommende oprykkere.

De scorede i anden halvleg de to mål, der gav Sheffield en sejr over West Bromwich.

Det var den sjette sejr for Sheffield United i de seneste syv ligakampe.

Sheffield United rykkede ud af Premier League i 2021 og var tæt på at rykke op igen med det samme i sidste sæson. Her tabte Sheffield i playoffkampene om oprykning.

Det estimeres, at en oprykning til Premier League vil være 170 millioner pund (1,4 milliarder kroner) værd for Sheffield United over de kommende tre sæsoner grundet øgede indtægter. Det skriver AFP.

Sheffield United nåede frem til semifinalen i FA Cuppen, hvor det blev til et 0-3-nederlag mod Manchester City.

Blackburn, der har Jon Dahl Tomasson som træner, kan stadig nå at komme op i top-6 og spille med om den sidste billet til Premier League.

Lige nu har Blackburn med to kampe tilbage 65 point. Det er lige så mange som Sunderland på sjettepladsen.

/ritzau/





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Roony vil væk

Forlader AGF – her er hans nye klub

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Forhandler om Albert Grønbæk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby