Hvis Ekstra Bladets pris på danske Lukas Engel står til troende, har Vejle Boldklub lavet en fin transfer på venstrebacken, der er blevet købt af Silkeborg IF.
3,75 millioner kroner kostede den 23-årige ifølge avisen, men den prislap vil Silkeborg IF's administrerende direktør ikke have siddende på sig.
Til Tipsbladet afviser Kent Madsen, at midtjyderne har afleveret i underkanten af fire millioner kroner til Vejle Boldkub.
– Jeg vil gerne afkræfte, at vi har betalt et beløb på 3,75 millioner kroner, som det er skrevet i Ekstra Bladet. Vi har ikke betalt den pris, siger Kent Madsen.
Silkeborg IF-bossen fortæller, at han ikke kan eller vil tale om, hvad SIF så rent faktisk betaler for Lukas Engel, fordi der er skrevet under på, at der ikke tales om det konkrete beløb.
– Men ud fra et generelt synspunkt tror jeg, at der nogle gange bliver talt fugle på taget. Når vi sælger en spiller, betragter vi transfersummen som det, der er 100 procent sikkert. Så kan der være forhandlet videresalg, bonusser og noget med antal spillede kampe. Der er også klubber, der siger, at de vil have lidt, hvis man spiller i Europa. Så det er jo mange mulige indtægter.
– Med en som Kasper Dolberg har vi endt med at få op mod fem til seks gange så mange penge som den oprindelige transfersum. Det var en beskeden førstegangstransfer, men Ajax gav en bonus, da han blev førsteholdsspiller. Og så var der noget med antal spillede kampe og også et betydeligt beløb for et videresalg, siger Kent Madsen.
Det kan altså sagtens tænkes, at der er flere bonusser i aftalen mellem SIF og Vejle Boldklub, men det er langt fra sikkert, at de alle ender med at kaste et beløb af sig til VB.
Da Alexander Sørloth i sin tid blev solgt fra FC Midtjylland til Crystal Palace, blev det i første omgang meldt ud som en transfer til 135 millioner kroner. Men aftalen var præstationsbetinget, og FCM er formentlig endt med et beløb under 100 millioner kroner for angriberen. Dengang var man angiveligt sikret 75 millioner kroner med muligheden for at score meget mere.
Kent Madsen var tirsdag aften aktiv på SIF-fansenes debatforum, hvor han afkræftede historien om de 3,75 millioner kroner.
– Jeg reagerede på det i går, fordi jeg følger med på vores fanforum, og der var nogle, der undrede sig over prisen, der stod i aviserne. Så skrev jeg bare, at det ikke er altid, man skal tro på, hvad der står i aviserne, lyder det muntert fra Kent Madsen.
At klubben er lykkedes med at hente en dygtig venstre back i Lukas Engel, var af stor betydning for SIF-holdet og den måde, man spiller på.
Man har nemlig aktuelt ingen venstre back i truppen, der er klar til at spille.
– Vi har faktisk tidligere gerne villet købe Lukas Engel. I vinter ville vi have ham, men vi kunne ikke nå til enighed om en transfersum, Så blev det en lejeaftale, men vi kunne heller ikke få en køberet.
– Det var en position, hvor vi var meget i bekneb og havde brug for en styrkelse, da vores anfører, Gustav Dahl, desværre har en hovedskade og har haft det længe. Han var et usikkert kort til foråret, og han er desværre ikke endnu tilbage i fuldt vigør.
– Lukas leverede det, vi håbede på, og han var derfor på listen over de mest prioriterede emner for os nu her. Forløbet har varet en måneds tid, og vi har drøftet og forhandlet.
– Vi plejer ikke at gøre os i store transfer, det har vi tidligere ikke haft råd til, og der er ingen garanti for, at en stor transfer ikke kan blive langtidsskadet, men vi synes her, at vi gør det på lidt mere tryg basis. Vi kender spilleren, han passer ind i den måde, vi gerne vil spille på, og han er en god fyr. Det kan man selvfølgelig godt få en fornemmelse af, at når man taler med en spiller, men her ved vi det, fordi han har været her i en halv sæson, siger Kent Madsen om en transfer, der altså er stor for SIF, men ikke 3,75 millioner kroner stor.
Og for SIF var det vigtigt, at spilleren skrev under på en lang aftale.
– Han er 23 år, og han fylder 24 i december. Han står forhåbentlig foran de bedste fem år af sit fodboldliv, og dem spiller han altså for os, reflekterer Kent Madsen.
Lukas Engel, der er tidligere U21-landsholdsspiller, har en fortid i Kastrup og Fremad Amager. Han spillede 15 kampe for SIF i foråret og stod for to scoringer og tre assister.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller