Hvis Ekstra Bladets pris på danske Lukas Engel står til troende, har Vejle Boldklub lavet en fin transfer på venstrebacken, der er blevet købt af Silkeborg IF.
3,75 millioner kroner kostede den 23-årige ifølge avisen, men den prislap vil Silkeborg IF's administrerende direktør ikke have siddende på sig.
Til Tipsbladet afviser Kent Madsen, at midtjyderne har afleveret i underkanten af fire millioner kroner til Vejle Boldkub.
– Jeg vil gerne afkræfte, at vi har betalt et beløb på 3,75 millioner kroner, som det er skrevet i Ekstra Bladet. Vi har ikke betalt den pris, siger Kent Madsen.
Silkeborg IF-bossen fortæller, at han ikke kan eller vil tale om, hvad SIF så rent faktisk betaler for Lukas Engel, fordi der er skrevet under på, at der ikke tales om det konkrete beløb.
– Men ud fra et generelt synspunkt tror jeg, at der nogle gange bliver talt fugle på taget. Når vi sælger en spiller, betragter vi transfersummen som det, der er 100 procent sikkert. Så kan der være forhandlet videresalg, bonusser og noget med antal spillede kampe. Der er også klubber, der siger, at de vil have lidt, hvis man spiller i Europa. Så det er jo mange mulige indtægter.
– Med en som Kasper Dolberg har vi endt med at få op mod fem til seks gange så mange penge som den oprindelige transfersum. Det var en beskeden førstegangstransfer, men Ajax gav en bonus, da han blev førsteholdsspiller. Og så var der noget med antal spillede kampe og også et betydeligt beløb for et videresalg, siger Kent Madsen.
Det kan altså sagtens tænkes, at der er flere bonusser i aftalen mellem SIF og Vejle Boldklub, men det er langt fra sikkert, at de alle ender med at kaste et beløb af sig til VB.
Da Alexander Sørloth i sin tid blev solgt fra FC Midtjylland til Crystal Palace, blev det i første omgang meldt ud som en transfer til 135 millioner kroner. Men aftalen var præstationsbetinget, og FCM er formentlig endt med et beløb under 100 millioner kroner for angriberen. Dengang var man angiveligt sikret 75 millioner kroner med muligheden for at score meget mere.
Kent Madsen var tirsdag aften aktiv på SIF-fansenes debatforum, hvor han afkræftede historien om de 3,75 millioner kroner.
– Jeg reagerede på det i går, fordi jeg følger med på vores fanforum, og der var nogle, der undrede sig over prisen, der stod i aviserne. Så skrev jeg bare, at det ikke er altid, man skal tro på, hvad der står i aviserne, lyder det muntert fra Kent Madsen.
At klubben er lykkedes med at hente en dygtig venstre back i Lukas Engel, var af stor betydning for SIF-holdet og den måde, man spiller på.
Man har nemlig aktuelt ingen venstre back i truppen, der er klar til at spille.
– Vi har faktisk tidligere gerne villet købe Lukas Engel. I vinter ville vi have ham, men vi kunne ikke nå til enighed om en transfersum, Så blev det en lejeaftale, men vi kunne heller ikke få en køberet.
– Det var en position, hvor vi var meget i bekneb og havde brug for en styrkelse, da vores anfører, Gustav Dahl, desværre har en hovedskade og har haft det længe. Han var et usikkert kort til foråret, og han er desværre ikke endnu tilbage i fuldt vigør.
– Lukas leverede det, vi håbede på, og han var derfor på listen over de mest prioriterede emner for os nu her. Forløbet har varet en måneds tid, og vi har drøftet og forhandlet.
– Vi plejer ikke at gøre os i store transfer, det har vi tidligere ikke haft råd til, og der er ingen garanti for, at en stor transfer ikke kan blive langtidsskadet, men vi synes her, at vi gør det på lidt mere tryg basis. Vi kender spilleren, han passer ind i den måde, vi gerne vil spille på, og han er en god fyr. Det kan man selvfølgelig godt få en fornemmelse af, at når man taler med en spiller, men her ved vi det, fordi han har været her i en halv sæson, siger Kent Madsen om en transfer, der altså er stor for SIF, men ikke 3,75 millioner kroner stor.
Og for SIF var det vigtigt, at spilleren skrev under på en lang aftale.
– Han er 23 år, og han fylder 24 i december. Han står forhåbentlig foran de bedste fem år af sit fodboldliv, og dem spiller han altså for os, reflekterer Kent Madsen.
Lukas Engel, der er tidligere U21-landsholdsspiller, har en fortid i Kastrup og Fremad Amager. Han spillede 15 kampe for SIF i foråret og stod for to scoringer og tre assister.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL