SIF-boss: Han kan blive vores næste store salg

Silkeborg IF lavede et stort salg af Magnus Mattsson i sommer, og tidligere har man blandt andre solgt Mads Emil Madsen, Jens Martin Gammelby og Robert Skov. Mere kan være på vej.



De vil gerne udvikle spillere, og Silkeborg IF har de senere år har succes med netop den målsætning.

Kasper Dolberg, Robert Skov, Jens Martin Gammelby, Mads Emil Madsen og Magnus Mattsson er alle blevet solgt for store millionbeløb de senere år, og sportschef Jesper Stüker håber naturligvis, at mere kan være på vej.

Og sportschefen, der aktuelt kan nyde Superliga-stillingen, hvor hans hold er nummer fem, har et bud på, hvem der bliver klubbens næste store millionsalg-   

– Kigger man på vores trup lige nu, er den spiller, der er fokus på lige nu, nok Rasmus Carstensen, som stadig er ung, har erfaring fra én U21-slutrunde og er med på vej mod den næste. Nu spiller han i Superligaen, og han har tidligere vist, at han var god i 1. division, så nu er han forhåbentlig i gang med at vise, at han kan blive rigtig god i Superligaen også. Alt efter om den udvikling fortsætter, kunne det godt være det næste store salg, siger Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker, i Købmændenes Klub på Discovery.

Silkeborg IF har flere spændende unge spillere i truppen, som på sigt også ville kunne indbringe en pæn sum penge. 

Udover de førnævnte solgte man også angrebstalentet Eskild Munk Dall til AFC Ajax for halvandet år siden. Han spiller til dagligt på klubben U19-hold.

Rasmus Carstensen og Silkeborg IF møder i weekenden OB i Superligaen.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Patrick Dorgu er med

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Gratis adgang til Superliga-brag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal