SIF-boss: Han kan blive vores næste store salg

Silkeborg IF lavede et stort salg af Magnus Mattsson i sommer, og tidligere har man blandt andre solgt Mads Emil Madsen, Jens Martin Gammelby og Robert Skov. Mere kan være på vej.



De vil gerne udvikle spillere, og Silkeborg IF har de senere år har succes med netop den målsætning.

Kasper Dolberg, Robert Skov, Jens Martin Gammelby, Mads Emil Madsen og Magnus Mattsson er alle blevet solgt for store millionbeløb de senere år, og sportschef Jesper Stüker håber naturligvis, at mere kan være på vej.

Og sportschefen, der aktuelt kan nyde Superliga-stillingen, hvor hans hold er nummer fem, har et bud på, hvem der bliver klubbens næste store millionsalg-   

– Kigger man på vores trup lige nu, er den spiller, der er fokus på lige nu, nok Rasmus Carstensen, som stadig er ung, har erfaring fra én U21-slutrunde og er med på vej mod den næste. Nu spiller han i Superligaen, og han har tidligere vist, at han var god i 1. division, så nu er han forhåbentlig i gang med at vise, at han kan blive rigtig god i Superligaen også. Alt efter om den udvikling fortsætter, kunne det godt være det næste store salg, siger Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker, i Købmændenes Klub på Discovery.

Silkeborg IF har flere spændende unge spillere i truppen, som på sigt også ville kunne indbringe en pæn sum penge. 

Udover de førnævnte solgte man også angrebstalentet Eskild Munk Dall til AFC Ajax for halvandet år siden. Han spiller til dagligt på klubben U19-hold.

Rasmus Carstensen og Silkeborg IF møder i weekenden OB i Superligaen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tv-vært stopper på Viaplay

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Arsenal er i Champions League-finalen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF