SIF-boss løfter sløret for januars transfervindue

Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker, ser frem mod januars transfervindue, hvor man gerne vil holde på to af holdets helt store profiler.



Silkeborg IF har haft en fortrinlig efteråssæson.

Kort inde i sæsonen var de endda helt oppe og snuse til førstepladsen, men har tabt pusten en anelse mod slutningen af sæsonen, hvorfor holdet fra Søhøjlandet overvintrer på sjettepladsen. 

Flere Silkeborg-spillere, såsom Alexander Lind og Tobias Salquist, har også sprudlet i løbet af efteråret, hvorfor sportschef Jesper Stüker med al sandsynlighed kan se frem til et travlt transfervindue, hvor bejlere vil byde sig til. 

Der har tidligere været interesse for Tobias Salquist, men Silkeborg-bossen siger, at der skal et særdeles godt tilbud til, før man vil slippe ham til januar.

– Tobias er en virkelig vigtig spiller for os, og han har en sindssyg stor værdi. Det er det, der skal indfries, hvis det skal blive til noget fra vores side. Så er der også noget med timingen i det, den er måske ikke helt fantastisk lige nu, så der skal noget ekstraordinært til, fortæller han til Discovery.

Det samme kan siges om Superligaens nybagte målmager Alexander Lind, hvor Jesper Stüker forventer, at der vil være interesse i løbet af vinterens transfervindue.

– Jeg forventer, at der kommer til at være noget aktivitet omkring ham. Der er mange, der spørger til ham, der er meget interesse og hype omkring ham. Vi vil gerne beholde Alexander (Lind, red.), og vi synes helt sikkert også, der er mere at gå på for Alexander hos os. Vi kan også have glæde af ham et godt stykke tid endnu, inden han måske skal videre, siger Jesper Stüker til Discovery.

Silkeborgs første kamp i forårssæsonen bliver spillet mod FC København på Jysk Park.

Du kan se hele snakken med Jesper Stüker i videoafspilleren øverst.







LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Tager skylden for misset Champions League

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Kommer med frækt bud på dansk mester

Conte stopper i Napoli

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner