SIF-boss løfter sløret for januars transfervindue

Silkeborgs sportschef, Jesper Stüker, ser frem mod januars transfervindue, hvor man gerne vil holde på to af holdets helt store profiler.



Silkeborg IF har haft en fortrinlig efteråssæson.

Kort inde i sæsonen var de endda helt oppe og snuse til førstepladsen, men har tabt pusten en anelse mod slutningen af sæsonen, hvorfor holdet fra Søhøjlandet overvintrer på sjettepladsen. 

Flere Silkeborg-spillere, såsom Alexander Lind og Tobias Salquist, har også sprudlet i løbet af efteråret, hvorfor sportschef Jesper Stüker med al sandsynlighed kan se frem til et travlt transfervindue, hvor bejlere vil byde sig til. 

Der har tidligere været interesse for Tobias Salquist, men Silkeborg-bossen siger, at der skal et særdeles godt tilbud til, før man vil slippe ham til januar.

– Tobias er en virkelig vigtig spiller for os, og han har en sindssyg stor værdi. Det er det, der skal indfries, hvis det skal blive til noget fra vores side. Så er der også noget med timingen i det, den er måske ikke helt fantastisk lige nu, så der skal noget ekstraordinært til, fortæller han til Discovery.

Det samme kan siges om Superligaens nybagte målmager Alexander Lind, hvor Jesper Stüker forventer, at der vil være interesse i løbet af vinterens transfervindue.

– Jeg forventer, at der kommer til at være noget aktivitet omkring ham. Der er mange, der spørger til ham, der er meget interesse og hype omkring ham. Vi vil gerne beholde Alexander (Lind, red.), og vi synes helt sikkert også, der er mere at gå på for Alexander hos os. Vi kan også have glæde af ham et godt stykke tid endnu, inden han måske skal videre, siger Jesper Stüker til Discovery.

Silkeborgs første kamp i forårssæsonen bliver spillet mod FC København på Jysk Park.

Du kan se hele snakken med Jesper Stüker i videoafspilleren øverst.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Snart kan det give rødt kort

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt