SIF-boss om forstærkning: En iøjnefaldende profil

Silkeborgs sportschef glæder sig over aftalen med Andreas Pyndt.



Efter sidste sæsons bronzemedaljer har Silkeborg haft det anderledes svært i denne sæson, hvor Kent Nielsens mandskab slutter på 9. pladsen i Superligaen. 

Klubben fra Søhøjlandet er dog i fuld gang med forberedelserne til næste sæson, og tirsdag har man præsenteret en ny tilgang i form af midtbanespilleren Andreas Pyndt, der i denne sæson har tørnet ud for Hvidovre i 1. division. 

Silkeborg-sportschef Jesper Stüker glæder sig over aftalen med Andreas Pyndt, der i denne sæson har været udlejet til Hvidovre fra Brøndby. 

– Vi har længe fulgt Andreas Pyndt, som har været en af de mest iøjnefaldende profiler i NordicBet Ligaen denne sæson, hvor han har været en nøglespiller på et stærkt Hvidovre-hold, lyder det fra Jesper Stüker. 

– Vi er meget glade for, at det er lykkedes os at hente Andreas i tæt konkurrence med andre klubber. Vi ser Andreas som en utrolig bold- og pasningssikker samt hårdtarbejdende midtbanespiller med styrker i både den offensive og defensive del af spillet.

– Vi mener, at Andreas vil være konkurrencedygtig på vores hold fra begyndelsen, men vi ser samtidig et stort udviklingspotentiale i ham, hvilket vi tror på, han kan forløse i vores set up her i SIF. 

Den 22-årige Andreas Pyndt glæder sig også selv over skiftet til Silkeborg. 

– Det er et vildt spændende projekt i Silkeborg, som jeg meget gerne vil være en del af. Spillestilen passer mig rigtig godt. Jeg har mine forcer på bolden, og jeg kan godt lide at suge spillet til mig og sætte gang i de fremadrettede pasninger, siger Andreas Pyndt.

– Derfor tror jeg også, at jeg kommer til at passe rigtig godt ind på holdet, hvor jeg både kan bidrage fra dag ét og samtidig udvikle mig endnu mere. Jeg stiler højt i Silkeborg, og det kunne være sjovt at være med til en sæson som den i fjor, hvor det blev til bronzemedaljer og europæisk fodbold, eller sæsonen i år, hvor det var tæt på en pokalfinale.

Andreas Pyndts kontrakt med Brøndby udløber denne sommer, og Silkeborg henter dermed den unge midtbanespiller på en fri transfer. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby IF – AGF

Magiske Messi slår til igen

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Silkeborg IF – FC København

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem