SIF-boss om forstærkning: En iøjnefaldende profil

Silkeborgs sportschef glæder sig over aftalen med Andreas Pyndt.



Efter sidste sæsons bronzemedaljer har Silkeborg haft det anderledes svært i denne sæson, hvor Kent Nielsens mandskab slutter på 9. pladsen i Superligaen. 

Klubben fra Søhøjlandet er dog i fuld gang med forberedelserne til næste sæson, og tirsdag har man præsenteret en ny tilgang i form af midtbanespilleren Andreas Pyndt, der i denne sæson har tørnet ud for Hvidovre i 1. division. 

Silkeborg-sportschef Jesper Stüker glæder sig over aftalen med Andreas Pyndt, der i denne sæson har været udlejet til Hvidovre fra Brøndby. 

– Vi har længe fulgt Andreas Pyndt, som har været en af de mest iøjnefaldende profiler i NordicBet Ligaen denne sæson, hvor han har været en nøglespiller på et stærkt Hvidovre-hold, lyder det fra Jesper Stüker. 

– Vi er meget glade for, at det er lykkedes os at hente Andreas i tæt konkurrence med andre klubber. Vi ser Andreas som en utrolig bold- og pasningssikker samt hårdtarbejdende midtbanespiller med styrker i både den offensive og defensive del af spillet.

– Vi mener, at Andreas vil være konkurrencedygtig på vores hold fra begyndelsen, men vi ser samtidig et stort udviklingspotentiale i ham, hvilket vi tror på, han kan forløse i vores set up her i SIF. 

Den 22-årige Andreas Pyndt glæder sig også selv over skiftet til Silkeborg. 

– Det er et vildt spændende projekt i Silkeborg, som jeg meget gerne vil være en del af. Spillestilen passer mig rigtig godt. Jeg har mine forcer på bolden, og jeg kan godt lide at suge spillet til mig og sætte gang i de fremadrettede pasninger, siger Andreas Pyndt.

– Derfor tror jeg også, at jeg kommer til at passe rigtig godt ind på holdet, hvor jeg både kan bidrage fra dag ét og samtidig udvikle mig endnu mere. Jeg stiler højt i Silkeborg, og det kunne være sjovt at være med til en sæson som den i fjor, hvor det blev til bronzemedaljer og europæisk fodbold, eller sæsonen i år, hvor det var tæt på en pokalfinale.

Andreas Pyndts kontrakt med Brøndby udløber denne sommer, og Silkeborg henter dermed den unge midtbanespiller på en fri transfer. 





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort medie: Blev Norge snydt?

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte