Det var ikke kun KRC Genk, der viste interesse for den danske U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen, som netop er blevet solgt til den belgiske klub i en rekordhandel for SIF – det var også andre klubber i ind- og udland.
Som Tipsbladet tidligere har kunnet fortælle var der blandt andet interesse fra 2. Bundesliga-klubben Hamburger SV, og så har Bundesliga-klubber også vist stor interesse.
I Danmark har FC Midtjylland angiveligt også vist interesse for den dygtige back, 21 år, men det blev altså KRC Genk, der fik fingrene i Carstensen, som har underskrevet en fireårig aftale med den belgiske klub. Han menes at have kostet omkring 22,5 millioner kroner.
– Rasmus Carstensen er et mønstereksempel på vores strategi i Silkeborg IF. Han kom til klubben som 11-årig fra vores samarbejdsklub Virklund Boldklub og har været igennem hele vores talentudviklingsprogram, herunder Talent Team og Silkeborg Fodbold College, hvorfra han eftertrykkeligt er braget igennem på vores førstehold. Rasmus er et eksempel til efterlevelse i forhold til vedholdenhed og viljestyrke.
– Han fik sin første kontrakt, da der var under et halvt år, til han blev seniorspiller. Mange havde givet op, men Rasmus knoklede videre og har vist sig enorm robust, og med en enorm udvikling i de senere år giver det stor tro på, at han går en stor karriere i møde.
– Med sine markante præstationer både i 3F Superligaen og som fast mand på det danske U21-landshold har han været genstand for stor interesse i både ind- og udland, og vi er glade for at kunne sende ham videre til en europæisk storklub som KRC Genk. Belgierne har været meget opsatte på at tilknytte ham, og vi ønsker Rasmus alt det bedste i det belgiske eventyr, siger sportschef Jesper Stüker til SIF's hjemmeside.
Rasmus Carstensen endte med 89 førsteholdskampe, to scoringer og et hav af assister.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE