Det var ikke kun KRC Genk, der viste interesse for den danske U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen, som netop er blevet solgt til den belgiske klub i en rekordhandel for SIF – det var også andre klubber i ind- og udland.
Som Tipsbladet tidligere har kunnet fortælle var der blandt andet interesse fra 2. Bundesliga-klubben Hamburger SV, og så har Bundesliga-klubber også vist stor interesse.
I Danmark har FC Midtjylland angiveligt også vist interesse for den dygtige back, 21 år, men det blev altså KRC Genk, der fik fingrene i Carstensen, som har underskrevet en fireårig aftale med den belgiske klub. Han menes at have kostet omkring 22,5 millioner kroner.
– Rasmus Carstensen er et mønstereksempel på vores strategi i Silkeborg IF. Han kom til klubben som 11-årig fra vores samarbejdsklub Virklund Boldklub og har været igennem hele vores talentudviklingsprogram, herunder Talent Team og Silkeborg Fodbold College, hvorfra han eftertrykkeligt er braget igennem på vores førstehold. Rasmus er et eksempel til efterlevelse i forhold til vedholdenhed og viljestyrke.
– Han fik sin første kontrakt, da der var under et halvt år, til han blev seniorspiller. Mange havde givet op, men Rasmus knoklede videre og har vist sig enorm robust, og med en enorm udvikling i de senere år giver det stor tro på, at han går en stor karriere i møde.
– Med sine markante præstationer både i 3F Superligaen og som fast mand på det danske U21-landshold har han været genstand for stor interesse i både ind- og udland, og vi er glade for at kunne sende ham videre til en europæisk storklub som KRC Genk. Belgierne har været meget opsatte på at tilknytte ham, og vi ønsker Rasmus alt det bedste i det belgiske eventyr, siger sportschef Jesper Stüker til SIF's hjemmeside.
Rasmus Carstensen endte med 89 førsteholdskampe, to scoringer og et hav af assister.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER