SIF-profil solgt: Stor interesse fra ind- & udland

Superliga-klubben SIF har solgt profilen Rasmus Carstensen, som der var stor interesse for.



Det var ikke kun KRC Genk, der viste interesse for den danske U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen, som netop er blevet solgt til den belgiske klub i en rekordhandel for SIF – det var også andre klubber i ind- og udland.

Som Tipsbladet tidligere har kunnet fortælle var der blandt andet interesse fra 2. Bundesliga-klubben Hamburger SV, og så har Bundesliga-klubber også vist stor interesse.

I Danmark har FC Midtjylland angiveligt også vist interesse for den dygtige back, 21 år, men det blev altså KRC Genk, der fik fingrene i Carstensen, som har underskrevet en fireårig aftale med den belgiske klub. Han menes at have kostet omkring 22,5 millioner kroner.

– Rasmus Carstensen er et mønstereksempel på vores strategi i Silkeborg IF. Han kom til klubben som 11-årig fra vores samarbejdsklub Virklund Boldklub og har været igennem hele vores talentudviklingsprogram, herunder Talent Team og Silkeborg Fodbold College, hvorfra han eftertrykkeligt er braget igennem på vores førstehold. Rasmus er et eksempel til efterlevelse i forhold til vedholdenhed og viljestyrke.

– Han fik sin første kontrakt, da der var under et halvt år, til han blev seniorspiller. Mange havde givet op, men Rasmus knoklede videre og har vist sig enorm robust, og med en enorm udvikling i de senere år giver det stor tro på, at han går en stor karriere i møde.

– Med sine markante præstationer både i 3F Superligaen og som fast mand på det danske U21-landshold har han været genstand for stor interesse i både ind- og udland, og vi er glade for at kunne sende ham videre til en europæisk storklub som KRC Genk. Belgierne har været meget opsatte på at tilknytte ham, og vi ønsker Rasmus alt det bedste i det belgiske eventyr, siger sportschef Jesper Stüker til SIF's hjemmeside.

Rasmus Carstensen endte med 89 førsteholdskampe, to scoringer og et hav af assister.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– Vi har alle fejlet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal-træner er rasende

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken