SIF slipper ud af rekordstime og overhaler Randers

Stimen for flest uafgjorte kampe i træk er ovre for Silkeborg, som hjemme slog Randers i Superligaen.



Silkeborg har hverken kunnet vinde eller tabe det seneste lange stykke tid i Superligaen, men det blev der lavet om på søndag eftermiddag.

Hjemme mod Randers vandt værterne 1-0 på en scoring af sommerindkøbet Mads Freundlich knap 20 minutter før tid.

Dermed er den rekordlange stime af uafgjorte Silkeborg-kampe ovre. Det endte med syv i træk.

Med sejren rykker Silkeborg forbi netop Randers i tabellen. Et point adskiller de to hold med Silkeborg som bedst placeret på fjerdepladsen, mens Randers er nummer fem.

På Jysk Parks kunstige græs var det lige så tæt mellem holdene som i tabellen.

Tidligt i kampen fik Silkeborg en tripelchance, men gæsterne red stormen af og satte sig selv på spillet i store perioder mod det ellers boldfaste Silkeborg-hold.

Superligatopscorer Simen Nordli fik et godt tilbud efter 17 minutter, men hamrede bolden uden om mål.

Holdkammeraten Mohamed Touré havde til gengæld ingen undskyldninger for sin afbrænder umiddelbart før pausen.

Her var der frit mål for den 20-årige angriber, da han modtog et fladt indlæg foran kassen. Men på forunderlig vis skød han på stolpen og forhindrede Randers i at tage føringen.

Silkeborg erobrede hurtigt overtaget efter pausen, hvor Tonni Adamsen først sparkede et frispark snert forbi, før Oliver Sonne missede en oplagt mulighed fra kort afstand.

Hjemmeholdets forløsning kom med knap 20 minutter igen. Mads Freundlich modtog bolden i en svær position, men ramte den så godt, at den gik gennem benene på Paul Izzo i Randers-målet.

Randers fremtvang mange hjørnespark, men hjemmeholdets defensiv stod solidt og forhindrede Randers i at spille sig frem til åbne målchancer.

Hverken kreativiteten eller skarpheden var til stede hos kronjyderne, som måtte tage tomhændet hjem.

/ritzau/






Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby