SIF slipper ud af rekordstime og overhaler Randers

Stimen for flest uafgjorte kampe i træk er ovre for Silkeborg, som hjemme slog Randers i Superligaen.



Silkeborg har hverken kunnet vinde eller tabe det seneste lange stykke tid i Superligaen, men det blev der lavet om på søndag eftermiddag.

Hjemme mod Randers vandt værterne 1-0 på en scoring af sommerindkøbet Mads Freundlich knap 20 minutter før tid.

Dermed er den rekordlange stime af uafgjorte Silkeborg-kampe ovre. Det endte med syv i træk.

Med sejren rykker Silkeborg forbi netop Randers i tabellen. Et point adskiller de to hold med Silkeborg som bedst placeret på fjerdepladsen, mens Randers er nummer fem.

På Jysk Parks kunstige græs var det lige så tæt mellem holdene som i tabellen.

Tidligt i kampen fik Silkeborg en tripelchance, men gæsterne red stormen af og satte sig selv på spillet i store perioder mod det ellers boldfaste Silkeborg-hold.

Superligatopscorer Simen Nordli fik et godt tilbud efter 17 minutter, men hamrede bolden uden om mål.

Holdkammeraten Mohamed Touré havde til gengæld ingen undskyldninger for sin afbrænder umiddelbart før pausen.

Her var der frit mål for den 20-årige angriber, da han modtog et fladt indlæg foran kassen. Men på forunderlig vis skød han på stolpen og forhindrede Randers i at tage føringen.

Silkeborg erobrede hurtigt overtaget efter pausen, hvor Tonni Adamsen først sparkede et frispark snert forbi, før Oliver Sonne missede en oplagt mulighed fra kort afstand.

Hjemmeholdets forløsning kom med knap 20 minutter igen. Mads Freundlich modtog bolden i en svær position, men ramte den så godt, at den gik gennem benene på Paul Izzo i Randers-målet.

Randers fremtvang mange hjørnespark, men hjemmeholdets defensiv stod solidt og forhindrede Randers i at spille sig frem til åbne målchancer.

Hverken kreativiteten eller skarpheden var til stede hos kronjyderne, som måtte tage tomhændet hjem.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind