SIF slipper ud af rekordstime og overhaler Randers

Stimen for flest uafgjorte kampe i træk er ovre for Silkeborg, som hjemme slog Randers i Superligaen.



Silkeborg har hverken kunnet vinde eller tabe det seneste lange stykke tid i Superligaen, men det blev der lavet om på søndag eftermiddag.

Hjemme mod Randers vandt værterne 1-0 på en scoring af sommerindkøbet Mads Freundlich knap 20 minutter før tid.

Dermed er den rekordlange stime af uafgjorte Silkeborg-kampe ovre. Det endte med syv i træk.

Med sejren rykker Silkeborg forbi netop Randers i tabellen. Et point adskiller de to hold med Silkeborg som bedst placeret på fjerdepladsen, mens Randers er nummer fem.

På Jysk Parks kunstige græs var det lige så tæt mellem holdene som i tabellen.

Tidligt i kampen fik Silkeborg en tripelchance, men gæsterne red stormen af og satte sig selv på spillet i store perioder mod det ellers boldfaste Silkeborg-hold.

Superligatopscorer Simen Nordli fik et godt tilbud efter 17 minutter, men hamrede bolden uden om mål.

Holdkammeraten Mohamed Touré havde til gengæld ingen undskyldninger for sin afbrænder umiddelbart før pausen.

Her var der frit mål for den 20-årige angriber, da han modtog et fladt indlæg foran kassen. Men på forunderlig vis skød han på stolpen og forhindrede Randers i at tage føringen.

Silkeborg erobrede hurtigt overtaget efter pausen, hvor Tonni Adamsen først sparkede et frispark snert forbi, før Oliver Sonne missede en oplagt mulighed fra kort afstand.

Hjemmeholdets forløsning kom med knap 20 minutter igen. Mads Freundlich modtog bolden i en svær position, men ramte den så godt, at den gik gennem benene på Paul Izzo i Randers-målet.

Randers fremtvang mange hjørnespark, men hjemmeholdets defensiv stod solidt og forhindrede Randers i at spille sig frem til åbne målchancer.

Hverken kreativiteten eller skarpheden var til stede hos kronjyderne, som måtte tage tomhændet hjem.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Norge – Frankrig

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

De er enige med Mathias Jensen

AaB dæmper superligaforventninger

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan – Argentina

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?