Silkeborg har hverken kunnet vinde eller tabe det seneste lange stykke tid i Superligaen, men det blev der lavet om på søndag eftermiddag.
Hjemme mod Randers vandt værterne 1-0 på en scoring af sommerindkøbet Mads Freundlich knap 20 minutter før tid.
Dermed er den rekordlange stime af uafgjorte Silkeborg-kampe ovre. Det endte med syv i træk.
Med sejren rykker Silkeborg forbi netop Randers i tabellen. Et point adskiller de to hold med Silkeborg som bedst placeret på fjerdepladsen, mens Randers er nummer fem.
På Jysk Parks kunstige græs var det lige så tæt mellem holdene som i tabellen.
Tidligt i kampen fik Silkeborg en tripelchance, men gæsterne red stormen af og satte sig selv på spillet i store perioder mod det ellers boldfaste Silkeborg-hold.
Superligatopscorer Simen Nordli fik et godt tilbud efter 17 minutter, men hamrede bolden uden om mål.
Holdkammeraten Mohamed Touré havde til gengæld ingen undskyldninger for sin afbrænder umiddelbart før pausen.
Her var der frit mål for den 20-årige angriber, da han modtog et fladt indlæg foran kassen. Men på forunderlig vis skød han på stolpen og forhindrede Randers i at tage føringen.
Silkeborg erobrede hurtigt overtaget efter pausen, hvor Tonni Adamsen først sparkede et frispark snert forbi, før Oliver Sonne missede en oplagt mulighed fra kort afstand.
Hjemmeholdets forløsning kom med knap 20 minutter igen. Mads Freundlich modtog bolden i en svær position, men ramte den så godt, at den gik gennem benene på Paul Izzo i Randers-målet.
Randers fremtvang mange hjørnespark, men hjemmeholdets defensiv stod solidt og forhindrede Randers i at spille sig frem til åbne målchancer.
Hverken kreativiteten eller skarpheden var til stede hos kronjyderne, som måtte tage tomhændet hjem.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg