SIF slipper ud af rekordstime og overhaler Randers

Stimen for flest uafgjorte kampe i træk er ovre for Silkeborg, som hjemme slog Randers i Superligaen.



Silkeborg har hverken kunnet vinde eller tabe det seneste lange stykke tid i Superligaen, men det blev der lavet om på søndag eftermiddag.

Hjemme mod Randers vandt værterne 1-0 på en scoring af sommerindkøbet Mads Freundlich knap 20 minutter før tid.

Dermed er den rekordlange stime af uafgjorte Silkeborg-kampe ovre. Det endte med syv i træk.

Med sejren rykker Silkeborg forbi netop Randers i tabellen. Et point adskiller de to hold med Silkeborg som bedst placeret på fjerdepladsen, mens Randers er nummer fem.

På Jysk Parks kunstige græs var det lige så tæt mellem holdene som i tabellen.

Tidligt i kampen fik Silkeborg en tripelchance, men gæsterne red stormen af og satte sig selv på spillet i store perioder mod det ellers boldfaste Silkeborg-hold.

Superligatopscorer Simen Nordli fik et godt tilbud efter 17 minutter, men hamrede bolden uden om mål.

Holdkammeraten Mohamed Touré havde til gengæld ingen undskyldninger for sin afbrænder umiddelbart før pausen.

Her var der frit mål for den 20-årige angriber, da han modtog et fladt indlæg foran kassen. Men på forunderlig vis skød han på stolpen og forhindrede Randers i at tage føringen.

Silkeborg erobrede hurtigt overtaget efter pausen, hvor Tonni Adamsen først sparkede et frispark snert forbi, før Oliver Sonne missede en oplagt mulighed fra kort afstand.

Hjemmeholdets forløsning kom med knap 20 minutter igen. Mads Freundlich modtog bolden i en svær position, men ramte den så godt, at den gik gennem benene på Paul Izzo i Randers-målet.

Randers fremtvang mange hjørnespark, men hjemmeholdets defensiv stod solidt og forhindrede Randers i at spille sig frem til åbne målchancer.

Hverken kreativiteten eller skarpheden var til stede hos kronjyderne, som måtte tage tomhændet hjem.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Fransk klub overvejer Victor Bak