SIFs næste profil? Han løb lortet sønder og sammen

De har mange dygtige spillere i Silkeborg IF, og direktør gør det nærmest klart, at der kan være endnu en på vej.



Da Silkeborg IF solgte højre back Svenn Crone til Lyngby Boldklub, stod der en mand klar i kulissen, der viste sig at være bedre.

Rasmus Carstensen har udviklet sig eksplosivt, spillede en forrygende sæson i fjor og står formentlig foran et stort salg denne sommer. Ifølge Ekstra Bladet kræver SIF 22,5 millioner kroner for spilleren, der er fast mand på U21-landsholdet.

Og Kent Madsen, der er administrerende direktør, indkerer, at den næste i køen også bliver rigtig god.

I en podcast fra Midtjyllands Avis fortæller Morten Bruun og administrerende direktør Kent Madsen om sæsonen, og her får direktøren til opgave at sætte nogle ord på nogle af de spillere, der har været gode for Superligaens bronzevindere.

Og med Rasmus Carstensen får direktøren indikeret, at der er et sommersalg på vej, ligesom han får gjort det klart, at der er en god afløser klar i kulissen.

– Carstensen er fremragende. Han har en kæmpe motor og har gjort det glimrende, og lige om lidt kommer I til at sige (Oliver) Sonne hele tiden, for han løb hele lortet sønder og sammen, da vi startede træningen den anden dag, siger Kent Madsen til podcasten Det Røde Felt, som udgives af Midtjyllands Avis.

Oliver Sonne blev hentet til Silkeborg IF fra HB Køge for et år siden, og han viste hurtigt gode takter og ligner fremtiden på højrebacken, mens han faktisk også kan spille på venstre back.

Den 21-årige dansker skrev allerede i december under på en ny aftale med midtjyderne, og derfor er han nu på kontrakt til sommeren 2026. Der er i øvrigt noget ganske kuriøst i fortællingen om Carstensen og Sonne – de to er begge født den 10. november 2000.

Silkeborg IF købte i øvrigt tirsdag venstre back Lukas Engel, der nu er på kontrakt til 2027. Så det er nok højrebacken, Oliver Sonne skal satse på fremadrettet.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester City ramt af stort problem

Vil købe tidligere Superliga-profil

Hård udmelding fra Thomas Frank

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Nu kan han spille for FC København

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Trist melding om Emil Højlund

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

De vil købe FC Midtjylland-profil

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Stor hæder til Suzuki

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Nordfransk point i Sydfrankrig

Glasgow kysser The Dons

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub