Da Silkeborg IF solgte højre back Svenn Crone til Lyngby Boldklub, stod der en mand klar i kulissen, der viste sig at være bedre.
Rasmus Carstensen har udviklet sig eksplosivt, spillede en forrygende sæson i fjor og står formentlig foran et stort salg denne sommer. Ifølge Ekstra Bladet kræver SIF 22,5 millioner kroner for spilleren, der er fast mand på U21-landsholdet.
Og Kent Madsen, der er administrerende direktør, indkerer, at den næste i køen også bliver rigtig god.
I en podcast fra Midtjyllands Avis fortæller Morten Bruun og administrerende direktør Kent Madsen om sæsonen, og her får direktøren til opgave at sætte nogle ord på nogle af de spillere, der har været gode for Superligaens bronzevindere.
Og med Rasmus Carstensen får direktøren indikeret, at der er et sommersalg på vej, ligesom han får gjort det klart, at der er en god afløser klar i kulissen.
– Carstensen er fremragende. Han har en kæmpe motor og har gjort det glimrende, og lige om lidt kommer I til at sige (Oliver) Sonne hele tiden, for han løb hele lortet sønder og sammen, da vi startede træningen den anden dag, siger Kent Madsen til podcasten Det Røde Felt, som udgives af Midtjyllands Avis.
Oliver Sonne blev hentet til Silkeborg IF fra HB Køge for et år siden, og han viste hurtigt gode takter og ligner fremtiden på højrebacken, mens han faktisk også kan spille på venstre back.
Den 21-årige dansker skrev allerede i december under på en ny aftale med midtjyderne, og derfor er han nu på kontrakt til sommeren 2026. Der er i øvrigt noget ganske kuriøst i fortællingen om Carstensen og Sonne – de to er begge født den 10. november 2000.
Silkeborg IF købte i øvrigt tirsdag venstre back Lukas Engel, der nu er på kontrakt til 2027. Så det er nok højrebacken, Oliver Sonne skal satse på fremadrettet.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE