Da Silkeborg IF solgte højre back Svenn Crone til Lyngby Boldklub, stod der en mand klar i kulissen, der viste sig at være bedre.
Rasmus Carstensen har udviklet sig eksplosivt, spillede en forrygende sæson i fjor og står formentlig foran et stort salg denne sommer. Ifølge Ekstra Bladet kræver SIF 22,5 millioner kroner for spilleren, der er fast mand på U21-landsholdet.
Og Kent Madsen, der er administrerende direktør, indkerer, at den næste i køen også bliver rigtig god.
I en podcast fra Midtjyllands Avis fortæller Morten Bruun og administrerende direktør Kent Madsen om sæsonen, og her får direktøren til opgave at sætte nogle ord på nogle af de spillere, der har været gode for Superligaens bronzevindere.
Og med Rasmus Carstensen får direktøren indikeret, at der er et sommersalg på vej, ligesom han får gjort det klart, at der er en god afløser klar i kulissen.
– Carstensen er fremragende. Han har en kæmpe motor og har gjort det glimrende, og lige om lidt kommer I til at sige (Oliver) Sonne hele tiden, for han løb hele lortet sønder og sammen, da vi startede træningen den anden dag, siger Kent Madsen til podcasten Det Røde Felt, som udgives af Midtjyllands Avis.
Oliver Sonne blev hentet til Silkeborg IF fra HB Køge for et år siden, og han viste hurtigt gode takter og ligner fremtiden på højrebacken, mens han faktisk også kan spille på venstre back.
Den 21-årige dansker skrev allerede i december under på en ny aftale med midtjyderne, og derfor er han nu på kontrakt til sommeren 2026. Der er i øvrigt noget ganske kuriøst i fortællingen om Carstensen og Sonne – de to er begge født den 10. november 2000.
Silkeborg IF købte i øvrigt tirsdag venstre back Lukas Engel, der nu er på kontrakt til 2027. Så det er nok højrebacken, Oliver Sonne skal satse på fremadrettet.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER