SIFs næste profil? Han løb lortet sønder og sammen

De har mange dygtige spillere i Silkeborg IF, og direktør gør det nærmest klart, at der kan være endnu en på vej.



Da Silkeborg IF solgte højre back Svenn Crone til Lyngby Boldklub, stod der en mand klar i kulissen, der viste sig at være bedre.

Rasmus Carstensen har udviklet sig eksplosivt, spillede en forrygende sæson i fjor og står formentlig foran et stort salg denne sommer. Ifølge Ekstra Bladet kræver SIF 22,5 millioner kroner for spilleren, der er fast mand på U21-landsholdet.

Og Kent Madsen, der er administrerende direktør, indkerer, at den næste i køen også bliver rigtig god.

I en podcast fra Midtjyllands Avis fortæller Morten Bruun og administrerende direktør Kent Madsen om sæsonen, og her får direktøren til opgave at sætte nogle ord på nogle af de spillere, der har været gode for Superligaens bronzevindere.

Og med Rasmus Carstensen får direktøren indikeret, at der er et sommersalg på vej, ligesom han får gjort det klart, at der er en god afløser klar i kulissen.

– Carstensen er fremragende. Han har en kæmpe motor og har gjort det glimrende, og lige om lidt kommer I til at sige (Oliver) Sonne hele tiden, for han løb hele lortet sønder og sammen, da vi startede træningen den anden dag, siger Kent Madsen til podcasten Det Røde Felt, som udgives af Midtjyllands Avis.

Oliver Sonne blev hentet til Silkeborg IF fra HB Køge for et år siden, og han viste hurtigt gode takter og ligner fremtiden på højrebacken, mens han faktisk også kan spille på venstre back.

Den 21-årige dansker skrev allerede i december under på en ny aftale med midtjyderne, og derfor er han nu på kontrakt til sommeren 2026. Der er i øvrigt noget ganske kuriøst i fortællingen om Carstensen og Sonne – de to er begge født den 10. november 2000.

Silkeborg IF købte i øvrigt tirsdag venstre back Lukas Engel, der nu er på kontrakt til 2027. Så det er nok højrebacken, Oliver Sonne skal satse på fremadrettet.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-vækkeuret: Messi skrev historie

Et skridt tættere Englands største stadion

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Portugal – Usbekistan

FC Københavns talenter gør rent bord

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem