SIFs næste profil? Han løb lortet sønder og sammen

De har mange dygtige spillere i Silkeborg IF, og direktør gør det nærmest klart, at der kan være endnu en på vej.



Da Silkeborg IF solgte højre back Svenn Crone til Lyngby Boldklub, stod der en mand klar i kulissen, der viste sig at være bedre.

Rasmus Carstensen har udviklet sig eksplosivt, spillede en forrygende sæson i fjor og står formentlig foran et stort salg denne sommer. Ifølge Ekstra Bladet kræver SIF 22,5 millioner kroner for spilleren, der er fast mand på U21-landsholdet.

Og Kent Madsen, der er administrerende direktør, indkerer, at den næste i køen også bliver rigtig god.

I en podcast fra Midtjyllands Avis fortæller Morten Bruun og administrerende direktør Kent Madsen om sæsonen, og her får direktøren til opgave at sætte nogle ord på nogle af de spillere, der har været gode for Superligaens bronzevindere.

Og med Rasmus Carstensen får direktøren indikeret, at der er et sommersalg på vej, ligesom han får gjort det klart, at der er en god afløser klar i kulissen.

– Carstensen er fremragende. Han har en kæmpe motor og har gjort det glimrende, og lige om lidt kommer I til at sige (Oliver) Sonne hele tiden, for han løb hele lortet sønder og sammen, da vi startede træningen den anden dag, siger Kent Madsen til podcasten Det Røde Felt, som udgives af Midtjyllands Avis.

Oliver Sonne blev hentet til Silkeborg IF fra HB Køge for et år siden, og han viste hurtigt gode takter og ligner fremtiden på højrebacken, mens han faktisk også kan spille på venstre back.

Den 21-årige dansker skrev allerede i december under på en ny aftale med midtjyderne, og derfor er han nu på kontrakt til sommeren 2026. Der er i øvrigt noget ganske kuriøst i fortællingen om Carstensen og Sonne – de to er begge født den 10. november 2000.

Silkeborg IF købte i øvrigt tirsdag venstre back Lukas Engel, der nu er på kontrakt til 2027. Så det er nok højrebacken, Oliver Sonne skal satse på fremadrettet.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Brøndby-boss teaser for transfer



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

Franco Baresi er død



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Nærmer sig vild FCK-præstation