Når de er rykket op, er de ofte også rykket ned igen, midtjyske Silkeborg IF, og lige nu er klubben igen på vej ud af Superligaen, efter man i sommer vandt NordicBet Ligaen.
Og den elevatortilværelse er man træt af i Søhøjlandet, men man har også indset, at man ikke selv formår at løfte det tilstrækkeligt, hvorfor man i stedet nu søger penge udefra for at blive en midterklub i dansk fodbold.
Den søgen har dog ikke båret frugt. Kortvarigt åbnede Lars Larsen op for at øge sin investering i klubben, men det endte aldrig med noget, og Jysk-grundlæggeren døde i 2019.
Derfor søger Silkeborg IF videre, men man tillader sig fortsat at være yderst kræsen i processen, hvor man i øvrigt har takket nej til flere ting.
Kræsen er man, fordi man har en god økonomi, og fordi man mener, man har et godt og attraktivt produkt.
– Hvis vi skal flytte os for alvor, flytter 10-15 mio. kr. ikke noget af betydning. Vi taler om beløb i en helt anden skala, hvis SIF skal rykke sig én eller to etager op. Vi søger en investor, der kan bidrage til, at vi bliver i stand til at måle os med midterklubberne i Superligaen, og det kræver mindst 10-15 mio. kr. ekstra om året over mindst en fem-årig periode, for det er ikke realistisk at få pay-back på et enkelt år, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen i apriludgaven af magasinet SIF In Business.
Silkeborg-chefen forklarer videre:
– Vi vurderer, at Silkeborg IF er en attraktiv fodboldklub. Hvis vi skal give nøglerne videre, så skal det være noget, vi finansielt kan føle os trygge ved. Selvfølgelig ville det være optimalt, hvis vi kunne beholde ejerskabet på lokale hænder. Men ud over dygtighed vil det kræve finansielle muskler at løfte os. Penge er en central del i skabelsen af en succes, siger Kent Madsen.
Der resterer to runder af Grundspillet i Superligaen, og Silkeborg iF ligger sidst. Er man på den position, når ligaen deles op i slutspillet, er man stort set garanteret nedrykning, da der vil være meget langt op til redning. Omvendt er der kun to point op til Esbjerg, der ligger nummer 13, og kan SIF overhale EfB, vil man have et fornyet håb om redning.
Divisionsforeningen sigter efter at komme i gang med Superligaen og NordicBet Ligaen midt i maj eller mod slutningen af maj.
Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
OB – FC København
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
