SIF’s ønske til ny investor: 10-15 millioner om året i fem år

Superliga-klubben Silkeborg IF er træt af elevatortilværelsen og søger derfor millioner udefra. Men man siger ikke ja til hvad som helst, og man har store krav til, at der skal investeres en del penge i klubben.



Når de er rykket op, er de ofte også rykket ned igen, midtjyske Silkeborg IF, og lige nu er klubben igen på vej ud af Superligaen, efter man i sommer vandt NordicBet Ligaen.

Og den elevatortilværelse er man træt af i Søhøjlandet, men man har også indset, at man ikke selv formår at løfte det tilstrækkeligt, hvorfor man i stedet nu søger penge udefra for at blive en midterklub i dansk fodbold.

Den søgen har dog ikke båret frugt. Kortvarigt åbnede Lars Larsen op for at øge sin investering i klubben, men det endte aldrig med noget, og Jysk-grundlæggeren døde i 2019.

Derfor søger Silkeborg IF videre, men man tillader sig fortsat at være yderst kræsen i processen, hvor man i øvrigt har takket nej til flere ting.

Kræsen er man, fordi man har en god økonomi, og fordi man mener, man har et godt og attraktivt produkt.

– Hvis vi skal flytte os for alvor, flytter 10-15 mio. kr. ikke noget af betydning. Vi taler om beløb i en helt anden skala, hvis SIF skal rykke sig én eller to etager op. Vi søger en investor, der kan bidrage til, at vi bliver i stand til at måle os med midterklubberne i Superligaen, og det kræver mindst 10-15 mio. kr. ekstra om året over mindst en fem-årig periode, for det er ikke realistisk at få pay-back på et enkelt år, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen i apriludgaven af magasinet SIF In Business.

Silkeborg-chefen forklarer videre:

– Vi vurderer, at Silkeborg IF er en attraktiv fodboldklub. Hvis vi skal give nøglerne videre, så skal det være noget, vi finansielt kan føle os trygge ved. Selvfølgelig ville det være optimalt, hvis vi kunne beholde ejerskabet på lokale hænder. Men ud over dygtighed vil det kræve finansielle muskler at løfte os. Penge er en central del i skabelsen af en succes, siger Kent Madsen.

Der resterer to runder af Grundspillet i Superligaen, og Silkeborg iF ligger sidst. Er man på den position, når ligaen deles op i slutspillet, er man stort set garanteret nedrykning, da der vil være meget langt op til redning. Omvendt er der kun to point op til Esbjerg, der ligger nummer 13, og kan SIF overhale EfB, vil man have et fornyet håb om redning.

Divisionsforeningen sigter efter at komme i gang med Superligaen og NordicBet Ligaen midt i maj eller mod slutningen af maj.

Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne


Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Neestrup erkender FCM-misundelse

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Sergio Ramos i chokskifte?

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Køber sig ind i dansk klub

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!