SIF’s ønske til ny investor: 10-15 millioner om året i fem år

Superliga-klubben Silkeborg IF er træt af elevatortilværelsen og søger derfor millioner udefra. Men man siger ikke ja til hvad som helst, og man har store krav til, at der skal investeres en del penge i klubben.



Når de er rykket op, er de ofte også rykket ned igen, midtjyske Silkeborg IF, og lige nu er klubben igen på vej ud af Superligaen, efter man i sommer vandt NordicBet Ligaen.

Og den elevatortilværelse er man træt af i Søhøjlandet, men man har også indset, at man ikke selv formår at løfte det tilstrækkeligt, hvorfor man i stedet nu søger penge udefra for at blive en midterklub i dansk fodbold.

Den søgen har dog ikke båret frugt. Kortvarigt åbnede Lars Larsen op for at øge sin investering i klubben, men det endte aldrig med noget, og Jysk-grundlæggeren døde i 2019.

Derfor søger Silkeborg IF videre, men man tillader sig fortsat at være yderst kræsen i processen, hvor man i øvrigt har takket nej til flere ting.

Kræsen er man, fordi man har en god økonomi, og fordi man mener, man har et godt og attraktivt produkt.

– Hvis vi skal flytte os for alvor, flytter 10-15 mio. kr. ikke noget af betydning. Vi taler om beløb i en helt anden skala, hvis SIF skal rykke sig én eller to etager op. Vi søger en investor, der kan bidrage til, at vi bliver i stand til at måle os med midterklubberne i Superligaen, og det kræver mindst 10-15 mio. kr. ekstra om året over mindst en fem-årig periode, for det er ikke realistisk at få pay-back på et enkelt år, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen i apriludgaven af magasinet SIF In Business.

Silkeborg-chefen forklarer videre:

– Vi vurderer, at Silkeborg IF er en attraktiv fodboldklub. Hvis vi skal give nøglerne videre, så skal det være noget, vi finansielt kan føle os trygge ved. Selvfølgelig ville det være optimalt, hvis vi kunne beholde ejerskabet på lokale hænder. Men ud over dygtighed vil det kræve finansielle muskler at løfte os. Penge er en central del i skabelsen af en succes, siger Kent Madsen.

Der resterer to runder af Grundspillet i Superligaen, og Silkeborg iF ligger sidst. Er man på den position, når ligaen deles op i slutspillet, er man stort set garanteret nedrykning, da der vil være meget langt op til redning. Omvendt er der kun to point op til Esbjerg, der ligger nummer 13, og kan SIF overhale EfB, vil man have et fornyet håb om redning.

Divisionsforeningen sigter efter at komme i gang med Superligaen og NordicBet Ligaen midt i maj eller mod slutningen af maj.

Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Klar besked til danske debutanter

Divisionsforeningen med markant udmelding

Klar tale: Han bør fyres nu

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kæmpe nyhed i udlandet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Presset er på Danmark!

Av, FCK! Her er de værst af alle

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?