Når de er rykket op, er de ofte også rykket ned igen, midtjyske Silkeborg IF, og lige nu er klubben igen på vej ud af Superligaen, efter man i sommer vandt NordicBet Ligaen.
Og den elevatortilværelse er man træt af i Søhøjlandet, men man har også indset, at man ikke selv formår at løfte det tilstrækkeligt, hvorfor man i stedet nu søger penge udefra for at blive en midterklub i dansk fodbold.
Den søgen har dog ikke båret frugt. Kortvarigt åbnede Lars Larsen op for at øge sin investering i klubben, men det endte aldrig med noget, og Jysk-grundlæggeren døde i 2019.
Derfor søger Silkeborg IF videre, men man tillader sig fortsat at være yderst kræsen i processen, hvor man i øvrigt har takket nej til flere ting.
Kræsen er man, fordi man har en god økonomi, og fordi man mener, man har et godt og attraktivt produkt.
– Hvis vi skal flytte os for alvor, flytter 10-15 mio. kr. ikke noget af betydning. Vi taler om beløb i en helt anden skala, hvis SIF skal rykke sig én eller to etager op. Vi søger en investor, der kan bidrage til, at vi bliver i stand til at måle os med midterklubberne i Superligaen, og det kræver mindst 10-15 mio. kr. ekstra om året over mindst en fem-årig periode, for det er ikke realistisk at få pay-back på et enkelt år, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen i apriludgaven af magasinet SIF In Business.
Silkeborg-chefen forklarer videre:
– Vi vurderer, at Silkeborg IF er en attraktiv fodboldklub. Hvis vi skal give nøglerne videre, så skal det være noget, vi finansielt kan føle os trygge ved. Selvfølgelig ville det være optimalt, hvis vi kunne beholde ejerskabet på lokale hænder. Men ud over dygtighed vil det kræve finansielle muskler at løfte os. Penge er en central del i skabelsen af en succes, siger Kent Madsen.
Der resterer to runder af Grundspillet i Superligaen, og Silkeborg iF ligger sidst. Er man på den position, når ligaen deles op i slutspillet, er man stort set garanteret nedrykning, da der vil være meget langt op til redning. Omvendt er der kun to point op til Esbjerg, der ligger nummer 13, og kan SIF overhale EfB, vil man have et fornyet håb om redning.
Divisionsforeningen sigter efter at komme i gang med Superligaen og NordicBet Ligaen midt i maj eller mod slutningen af maj.
Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
