Når de er rykket op, er de ofte også rykket ned igen, midtjyske Silkeborg IF, og lige nu er klubben igen på vej ud af Superligaen, efter man i sommer vandt NordicBet Ligaen.
Og den elevatortilværelse er man træt af i Søhøjlandet, men man har også indset, at man ikke selv formår at løfte det tilstrækkeligt, hvorfor man i stedet nu søger penge udefra for at blive en midterklub i dansk fodbold.
Den søgen har dog ikke båret frugt. Kortvarigt åbnede Lars Larsen op for at øge sin investering i klubben, men det endte aldrig med noget, og Jysk-grundlæggeren døde i 2019.
Derfor søger Silkeborg IF videre, men man tillader sig fortsat at være yderst kræsen i processen, hvor man i øvrigt har takket nej til flere ting.
Kræsen er man, fordi man har en god økonomi, og fordi man mener, man har et godt og attraktivt produkt.
– Hvis vi skal flytte os for alvor, flytter 10-15 mio. kr. ikke noget af betydning. Vi taler om beløb i en helt anden skala, hvis SIF skal rykke sig én eller to etager op. Vi søger en investor, der kan bidrage til, at vi bliver i stand til at måle os med midterklubberne i Superligaen, og det kræver mindst 10-15 mio. kr. ekstra om året over mindst en fem-årig periode, for det er ikke realistisk at få pay-back på et enkelt år, siger Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen i apriludgaven af magasinet SIF In Business.
Silkeborg-chefen forklarer videre:
– Vi vurderer, at Silkeborg IF er en attraktiv fodboldklub. Hvis vi skal give nøglerne videre, så skal det være noget, vi finansielt kan føle os trygge ved. Selvfølgelig ville det være optimalt, hvis vi kunne beholde ejerskabet på lokale hænder. Men ud over dygtighed vil det kræve finansielle muskler at løfte os. Penge er en central del i skabelsen af en succes, siger Kent Madsen.
Der resterer to runder af Grundspillet i Superligaen, og Silkeborg iF ligger sidst. Er man på den position, når ligaen deles op i slutspillet, er man stort set garanteret nedrykning, da der vil være meget langt op til redning. Omvendt er der kun to point op til Esbjerg, der ligger nummer 13, og kan SIF overhale EfB, vil man have et fornyet håb om redning.
Divisionsforeningen sigter efter at komme i gang med Superligaen og NordicBet Ligaen midt i maj eller mod slutningen af maj.
Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL
