Vejle Boldklub bekræfter nu, at midtbanespilleren Saeid Ezatolahi udlejes til Al-Gharafa fra Qatar de kommende seks måneder. Iraneren forlænger samtidig sin kontrakt med Vejle frem til udgangen af 2023.
Adrian Nicolae, der er sportschef i Vejle Boldklub, forklarer her den noget usædvanlige konstruktion.
– Der er tre elementer i den her aftale. Der er spillerens ønske, der er en motiveret spillertrup i jagten på overlevelse og så er der et økonomisk perspektiv for Vejle Boldklub. Saeid ønskede dette skifte, og Vejle Boldklub står foran en opgave, der kræver alt fra den enkelte spiller.
– Samtidig har vi sikret os en økonomisk attraktiv aftale med Al-Gharafa, samt en forlængelse, der sikrer klubben en upside i forbindelse med Saeid udvikling både i Qatar og til VM til vinter. Det er klart, at alt det førnævnte skal spille sammen, før vi kan sige ja til en sådan aftale, siger sportschefen.
Saeid Ezatolahi kom til Vejle i sommeren 2020, og han har nydt opholdet i Nørreskoven.
– Jeg vil gerne udtrykke min store taknemmelighed for, at Vejle Boldklub har givet mig denne mulighed. Vi er midt i en pandemi, hvor afstande føles større end normalt, og med dette skifte kommer jeg tættere på min familie, hvilket jeg er glad for. Jeg har fået et tilbud, som jeg ikke kunne afslå, og som bekommer Vejle Boldklub godt, hvilket er meget vigtigt for mig. Tak til klubbens fans for støtten til holdet og for altid at bakke op. Jeg håber, at Vejle Boldklub bliver i 3F Superligaen. Det er der, den hører hjemme, fortæller Saeid Ezatolahi.
Iraneren er noteret for 56 kampe for Vejle Boldklub.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
