Siger farvel til Vejle: Der er tre elementer her

Vejle Boldklub bekræfter Saeid Ezatolahis afsked.



Vejle Boldklub bekræfter nu, at midtbanespilleren Saeid Ezatolahi udlejes til Al-Gharafa fra Qatar de kommende seks måneder. Iraneren forlænger samtidig sin kontrakt med Vejle frem til udgangen af 2023.

Adrian Nicolae, der er sportschef i Vejle Boldklub, forklarer her den noget usædvanlige konstruktion.

– Der er tre elementer i den her aftale. Der er spillerens ønske, der er en motiveret spillertrup i jagten på overlevelse og så er der et økonomisk perspektiv for Vejle Boldklub. Saeid ønskede dette skifte, og Vejle Boldklub står foran en opgave, der kræver alt fra den enkelte spiller.

– Samtidig har vi sikret os en økonomisk attraktiv aftale med Al-Gharafa, samt en forlængelse, der sikrer klubben en upside i forbindelse med Saeid udvikling både i Qatar og til VM til vinter. Det er klart, at alt det førnævnte skal spille sammen, før vi kan sige ja til en sådan aftale, siger sportschefen.

Saeid Ezatolahi kom til Vejle i sommeren 2020, og han har nydt opholdet i Nørreskoven.

– Jeg vil gerne udtrykke min store taknemmelighed for, at Vejle Boldklub har givet mig denne mulighed. Vi er midt i en pandemi, hvor afstande føles større end normalt, og med dette skifte kommer jeg tættere på min familie, hvilket jeg er glad for. Jeg har fået et tilbud, som jeg ikke kunne afslå, og som bekommer Vejle Boldklub godt, hvilket er meget vigtigt for mig. Tak til klubbens fans for støtten til holdet og for altid at bakke op. Jeg håber, at Vejle Boldklub bliver i 3F Superligaen. Det er der, den hører hjemme, fortæller Saeid Ezatolahi.

Iraneren er noteret for 56 kampe for Vejle Boldklub.







LIVE

VM-LIVE: Historiske Messi slår sin anden rekord

Panama – Kroatien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

FC Københavns talenter gør rent bord

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Her kan du se Argentina mod Østrig

Historisk Messi rykker forbi Klose

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Her kan du se Norge mod Senegal

Conrad Harder får argentinsk chef

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Et skridt tættere Englands største stadion

Frankrig – Irak



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller