Ståle Solbakken blev i 2012 ansat som manager i engelske Wolverhampton, og noget af det første han foretog sig i spidsen for ulvene, var at købe den islandske angriber Bjørn Sigurdarson i norske Lillestrøm.
Ståle Solbakken blev som bekendt aldrig nogen succes i Wolverhampton, og succesen er også udeblevet for Siguardarson, der hovedsageligt sidder på bænken for den tidligere Premier League-klub, der nu er helt nede i Englands tredjebedste række.
Derfor trækker det op til et klubskifte for islændingen, og i den forbindelse har en genforening mellem Ståle Solbakken og Bjørn Sigurdarson i FC København været på tale.
Og angriberens agent bekræfter interessen fra FCK, men ser alligevel flere forhindringer forude.
– FC København har vist interesse, men jeg ved ikke, om de økonomisk er i stand til at gøre noget. Det største problem er, at når en spiller har en høj pris klistret på sig, men ikke spiller, er det svært at forestille sig, at klubben kan få det samme beløb retur.
– Jeg er på udkig efter klubber, der vil købe ham eller leje ham med en købsoption. Jeg mener, at de (Wolves, red.) betalte tre millioner euro for ham, så de vil nok starte med at fastlægge prisen der. Men tre millioner euro er en stor risiko, og mange klubber vil ikke betale det – og de er ikke interesserede i en spiller, der sidder på bænken i League One, siger angriberens agent, Jerry de Koning, til Express & Star og tilføjer:
– Jeg har hørt fra en klub i Holland og en klub i Belgien, men de har ikke pengene.
Bjørn Sigurdarson har været på banen i 17 ud af 19 ligakampe for Wolverhampton i denne sæson, men langt hovedparten af dem som indskifter sent i kampen. Han har scoret to mål.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
