Sigurdarson-agent: Økonomi kan bremse FCK-skifte

Bjørn Sigurdarsons agent indrømmer, at FCK viser interesse for den islandske angriber, men han tror, at økonomien kan blive en stopklods.



Ståle Solbakken blev i 2012 ansat som manager i engelske Wolverhampton, og noget af det første han foretog sig i spidsen for ulvene, var at købe den islandske angriber Bjørn Sigurdarson i norske Lillestrøm.

Ståle Solbakken blev som bekendt aldrig nogen succes i Wolverhampton, og succesen er også udeblevet for Siguardarson, der hovedsageligt sidder på bænken for den tidligere Premier League-klub, der nu er helt nede i Englands tredjebedste række.

Derfor trækker det op til et klubskifte for islændingen, og i den forbindelse har en genforening mellem Ståle Solbakken og Bjørn Sigurdarson i FC København været på tale.

Og angriberens agent bekræfter interessen fra FCK, men ser alligevel flere forhindringer forude.

– FC København har vist interesse, men jeg ved ikke, om de økonomisk er i stand til at gøre noget. Det største problem er, at når en spiller har en høj pris klistret på sig, men ikke spiller, er det svært at forestille sig, at klubben kan få det samme beløb retur.

– Jeg er på udkig efter klubber, der vil købe ham eller leje ham med en købsoption. Jeg mener, at de (Wolves, red.) betalte tre millioner euro for ham, så de vil nok starte med at fastlægge prisen der. Men tre millioner euro er en stor risiko, og mange klubber vil ikke betale det – og de er ikke interesserede i en spiller, der sidder på bænken i League One, siger angriberens agent, Jerry de Koning, til Express & Star og tilføjer:

– Jeg har hørt fra en klub i Holland og en klub i Belgien, men de har ikke pengene.

Bjørn Sigurdarson har været på banen i 17 ud af 19 ligakampe for Wolverhampton i denne sæson, men langt hovedparten af dem som indskifter sent i kampen. Han har scoret to mål.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Klar besked om AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Midtjylland – AC Horsens

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland – Randers FC

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”