Sikker ekspert: FCK er stadig med i guldkampen

Francis Dickoh vil ikke melde FC København helt ude af mesterskabskampen.



FC København hentede søndag aften et meget sent – og et potentielt livsvigtigt point – da man i de sidste sekunder fik 2-2 ude mod FC Midtjylland på en sen straffesparksscoring af Kevin Diks. 

Det betyder, at FC København fortsat holder sig seks point bag FC Midtjylland og Brøndby, og med syv kampe tilbage spidser det for alvor til. 

Forskellen er dog enorm på seks point og ni point, og når afstanden op ikke er større, vil Viaplay-ekspert Francis Dickoh ikke udelukke københavnerne fra et mesterskab. Det siger han umiddelbart efter slutfløjt på MCH Arena. 

– De skulle have haft tre point – det siger sig selv. Men pointet kan de bruge, fordi præstationen var der. Det er det, jeg hæfter mig ved. De kan bygge videre på nogle af de ting. Det ene point rykker ikke særlig meget, men når vi tænker på, at Brøndby har smidt point, og FC Midtjylland heller ikke får fuldt udbytte, så er de stadig med – de har bare en færre kamp at gøre det i, siger Francis Dickoh, som mener, at FC Midtjylland spildte en gylden mulighed.

– De er vanvtittigt skuffede. At de ikke har elimineret FCK's chancer for at vinde det danske mesterskab, for det har de ikke, og det kunne de have gjort. De spillede en fremragende kamp på hjemmebane, de gav os både nogle højdepunkter og noget substans i forhold til deres forsvarsspil, lyder det fra Dickoh til Viaplay.

Forsvarsspillet haltede dog til sidst, da Joel Andersson begik det straffespark på Lukas Lerager, som Kevin Diks endte med at score på.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De bliver monstersalg til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Disse to er færdige i Brøndby

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga