Sikker Søren Larsen: Nu vil jeg hjem

Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til den danske Superliga allerede fra den kommende sæson.



Søren Larsen forlader Feyenoord, når hans lejekontrakt med den hollandske klub udløber den 30. juni. Det fortalte Rotterdam-klubben tidligere på dagen. Efter planen vender den danske VM-angriber derfor tilbage til den franske klub Toulouse, som ejer ham. Men måske sker det blot for en meget kort bemærkning. For Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til Superligaen allerede nu.

– Jeg har egentlig leget med tanken igennem længere tid. Men nu er jeg sikker. Jeg vil hjem til Danmark nu. Det er min klare førsteprioritet, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.

– Til sommer har jeg været ude i syv år, og jeg har haft masser af succes. Men jeg har også haft masser af nedture. Faktisk har jeg haft mere “bad luck” end jeg har haft gode oplevelser, og på et tidspunkt får man nok. Jeg vil gerne have at livet er mere simpelt. Jeg vil hjem til forældre og venner, og hjem til alt det, jeg kender, fortsætter Larsen.

Den målfarlige angriber, der i bare 20 landskampe har scoret 11 mål, vil altså fortsætte karrieren i den danske Superliga. Der er blot ét problem. Før han kan gøre det, skal han løses fra sin kontrakt i Toulouse.

– Jeg håber, vi kan finde en løsning med Toulouse, så de lader mig rejse hjem. Ellers må jeg tage et surt år i Frankrig, indtil min kontrakt udløber næste sommer, bedyrer Larsen.

Lykkes det for Søren Larsen at komme fri af Toulouse er der sikkert mere end en enkelt Superliga-klub, som vil løfte øjenbryn og indlede jagten på den målfarlige angribers underskrift. Larsen selv har ikke de store præferencer.

– Jeg vil gerne til en klub i den bedste række, griner angriberen.

– Nej, de forskellige jobs hænger ikke på træerne. Det er ikke let at få klubberne til at stå med åbne arme. Men i det mindste er jeg skadesfri nu, slutter han.

Der har allerede været lette forespørgsler på Søren Larsen. De stammer dog hovedsageligt fra udenlandske klubber, som også tidligere har meldt deres interesse i den høje, lyse angriber.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Frankrig – Spanien

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Det er jeg træt af’

England – Argentina

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show