Sikker Søren Larsen: Nu vil jeg hjem

Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til den danske Superliga allerede fra den kommende sæson.



Søren Larsen forlader Feyenoord, når hans lejekontrakt med den hollandske klub udløber den 30. juni. Det fortalte Rotterdam-klubben tidligere på dagen. Efter planen vender den danske VM-angriber derfor tilbage til den franske klub Toulouse, som ejer ham. Men måske sker det blot for en meget kort bemærkning. For Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til Superligaen allerede nu.

– Jeg har egentlig leget med tanken igennem længere tid. Men nu er jeg sikker. Jeg vil hjem til Danmark nu. Det er min klare førsteprioritet, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.

– Til sommer har jeg været ude i syv år, og jeg har haft masser af succes. Men jeg har også haft masser af nedture. Faktisk har jeg haft mere “bad luck” end jeg har haft gode oplevelser, og på et tidspunkt får man nok. Jeg vil gerne have at livet er mere simpelt. Jeg vil hjem til forældre og venner, og hjem til alt det, jeg kender, fortsætter Larsen.

Den målfarlige angriber, der i bare 20 landskampe har scoret 11 mål, vil altså fortsætte karrieren i den danske Superliga. Der er blot ét problem. Før han kan gøre det, skal han løses fra sin kontrakt i Toulouse.

– Jeg håber, vi kan finde en løsning med Toulouse, så de lader mig rejse hjem. Ellers må jeg tage et surt år i Frankrig, indtil min kontrakt udløber næste sommer, bedyrer Larsen.

Lykkes det for Søren Larsen at komme fri af Toulouse er der sikkert mere end en enkelt Superliga-klub, som vil løfte øjenbryn og indlede jagten på den målfarlige angribers underskrift. Larsen selv har ikke de store præferencer.

– Jeg vil gerne til en klub i den bedste række, griner angriberen.

– Nej, de forskellige jobs hænger ikke på træerne. Det er ikke let at få klubberne til at stå med åbne arme. Men i det mindste er jeg skadesfri nu, slutter han.

Der har allerede været lette forespørgsler på Søren Larsen. De stammer dog hovedsageligt fra udenlandske klubber, som også tidligere har meldt deres interesse i den høje, lyse angriber.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

LIVE: FCK smider sejren

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Det vil være en stor ting i FCK’