Søren Larsen forlader Feyenoord, når hans lejekontrakt med den hollandske klub udløber den 30. juni. Det fortalte Rotterdam-klubben tidligere på dagen. Efter planen vender den danske VM-angriber derfor tilbage til den franske klub Toulouse, som ejer ham. Men måske sker det blot for en meget kort bemærkning. For Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til Superligaen allerede nu.
– Jeg har egentlig leget med tanken igennem længere tid. Men nu er jeg sikker. Jeg vil hjem til Danmark nu. Det er min klare førsteprioritet, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
– Til sommer har jeg været ude i syv år, og jeg har haft masser af succes. Men jeg har også haft masser af nedture. Faktisk har jeg haft mere “bad luck” end jeg har haft gode oplevelser, og på et tidspunkt får man nok. Jeg vil gerne have at livet er mere simpelt. Jeg vil hjem til forældre og venner, og hjem til alt det, jeg kender, fortsætter Larsen.
Den målfarlige angriber, der i bare 20 landskampe har scoret 11 mål, vil altså fortsætte karrieren i den danske Superliga. Der er blot ét problem. Før han kan gøre det, skal han løses fra sin kontrakt i Toulouse.
– Jeg håber, vi kan finde en løsning med Toulouse, så de lader mig rejse hjem. Ellers må jeg tage et surt år i Frankrig, indtil min kontrakt udløber næste sommer, bedyrer Larsen.
Lykkes det for Søren Larsen at komme fri af Toulouse er der sikkert mere end en enkelt Superliga-klub, som vil løfte øjenbryn og indlede jagten på den målfarlige angribers underskrift. Larsen selv har ikke de store præferencer.
– Jeg vil gerne til en klub i den bedste række, griner angriberen.
– Nej, de forskellige jobs hænger ikke på træerne. Det er ikke let at få klubberne til at stå med åbne arme. Men i det mindste er jeg skadesfri nu, slutter han.
Der har allerede været lette forespørgsler på Søren Larsen. De stammer dog hovedsageligt fra udenlandske klubber, som også tidligere har meldt deres interesse i den høje, lyse angriber.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW