Sikker Søren Larsen: Nu vil jeg hjem

Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til den danske Superliga allerede fra den kommende sæson.



Søren Larsen forlader Feyenoord, når hans lejekontrakt med den hollandske klub udløber den 30. juni. Det fortalte Rotterdam-klubben tidligere på dagen. Efter planen vender den danske VM-angriber derfor tilbage til den franske klub Toulouse, som ejer ham. Men måske sker det blot for en meget kort bemærkning. For Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til Superligaen allerede nu.

– Jeg har egentlig leget med tanken igennem længere tid. Men nu er jeg sikker. Jeg vil hjem til Danmark nu. Det er min klare førsteprioritet, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.

– Til sommer har jeg været ude i syv år, og jeg har haft masser af succes. Men jeg har også haft masser af nedture. Faktisk har jeg haft mere “bad luck” end jeg har haft gode oplevelser, og på et tidspunkt får man nok. Jeg vil gerne have at livet er mere simpelt. Jeg vil hjem til forældre og venner, og hjem til alt det, jeg kender, fortsætter Larsen.

Den målfarlige angriber, der i bare 20 landskampe har scoret 11 mål, vil altså fortsætte karrieren i den danske Superliga. Der er blot ét problem. Før han kan gøre det, skal han løses fra sin kontrakt i Toulouse.

– Jeg håber, vi kan finde en løsning med Toulouse, så de lader mig rejse hjem. Ellers må jeg tage et surt år i Frankrig, indtil min kontrakt udløber næste sommer, bedyrer Larsen.

Lykkes det for Søren Larsen at komme fri af Toulouse er der sikkert mere end en enkelt Superliga-klub, som vil løfte øjenbryn og indlede jagten på den målfarlige angribers underskrift. Larsen selv har ikke de store præferencer.

– Jeg vil gerne til en klub i den bedste række, griner angriberen.

– Nej, de forskellige jobs hænger ikke på træerne. Det er ikke let at få klubberne til at stå med åbne arme. Men i det mindste er jeg skadesfri nu, slutter han.

Der har allerede været lette forespørgsler på Søren Larsen. De stammer dog hovedsageligt fra udenlandske klubber, som også tidligere har meldt deres interesse i den høje, lyse angriber.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Jagter dansk landsholdsspiller

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Har budt en milliard

Superliga-retur?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer