Søren Larsen forlader Feyenoord, når hans lejekontrakt med den hollandske klub udløber den 30. juni. Det fortalte Rotterdam-klubben tidligere på dagen. Efter planen vender den danske VM-angriber derfor tilbage til den franske klub Toulouse, som ejer ham. Men måske sker det blot for en meget kort bemærkning. For Søren Larsen har taget en beslutning. Han vil hjem til Superligaen allerede nu.
– Jeg har egentlig leget med tanken igennem længere tid. Men nu er jeg sikker. Jeg vil hjem til Danmark nu. Det er min klare førsteprioritet, siger Søren Larsen til tipsbladet.dk.
– Til sommer har jeg været ude i syv år, og jeg har haft masser af succes. Men jeg har også haft masser af nedture. Faktisk har jeg haft mere “bad luck” end jeg har haft gode oplevelser, og på et tidspunkt får man nok. Jeg vil gerne have at livet er mere simpelt. Jeg vil hjem til forældre og venner, og hjem til alt det, jeg kender, fortsætter Larsen.
Den målfarlige angriber, der i bare 20 landskampe har scoret 11 mål, vil altså fortsætte karrieren i den danske Superliga. Der er blot ét problem. Før han kan gøre det, skal han løses fra sin kontrakt i Toulouse.
– Jeg håber, vi kan finde en løsning med Toulouse, så de lader mig rejse hjem. Ellers må jeg tage et surt år i Frankrig, indtil min kontrakt udløber næste sommer, bedyrer Larsen.
Lykkes det for Søren Larsen at komme fri af Toulouse er der sikkert mere end en enkelt Superliga-klub, som vil løfte øjenbryn og indlede jagten på den målfarlige angribers underskrift. Larsen selv har ikke de store præferencer.
– Jeg vil gerne til en klub i den bedste række, griner angriberen.
– Nej, de forskellige jobs hænger ikke på træerne. Det er ikke let at få klubberne til at stå med åbne arme. Men i det mindste er jeg skadesfri nu, slutter han.
Der har allerede været lette forespørgsler på Søren Larsen. De stammer dog hovedsageligt fra udenlandske klubber, som også tidligere har meldt deres interesse i den høje, lyse angriber.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TRANSFERPLAN