Ups! Sikkerhedsvagt pløjer spansk anfører ned

Álvaro Morata humpede rundt og tog sig til benet efter kollision med vagt efter EM-semifinalen mod Frankrig.



Den spanske landsholdsanfører i fodbold, Álvaro Morata, har det “meget godt”, efter han tirsdag blev tacklet af en sikkerhedsvagt, mens de spanske spillere fejrede finalepladsen ved EM efter en 2-1-sejr over Frankrig.

Det fortæller han onsdag til nyhedsbureauet dpa.

Fysisk er alt i orden, fortæller Morata. Ifølge dpa er hans deltagelse i søndagens finale ikke længere usikker.

Sammenstødet med sikkerhedsvagten skete, kort efter EM-semifinalen var fløjtet af. Her jagtede flere sikkerhedsvagter en baneløber, der var sprunget ind på banen for at få taget en selfie med sin mobiltelefon.

En af vagterne skvattede, da han nærmede sig Morata og ramte den spanske spiller på benene.

Anføreren tog sig straks til et område omkring knæet og begyndte at humpe rundt, mens sikkerhedsvagten hurtigt fik rejst sig op og støttede angriberen.

Efter kampen ville den spanske landstræner, Luis de la Fuente, ikke klart melde ud, om kollisionen ville få nogen betydning for anførerens deltagelse i finalen søndag.

Det er endnu for tidligt at sige, hvor galt det står til med Álvaro Morata, oplyste landstræneren.

– Vi må vente og se, når det gælder Alvaro. Der skete noget under fejringen. Noget med hans ben. Vi tror ikke, at det er noget alvorligt, men vi må vente til i morgen (onsdag, red.) og se, sagde han.

Da dpa fangede Morata onsdag, havde han det ikke blot fysisk godt, men havde også overskud til at sende en stikpille til den sikkerhedsvagt, der tacklede ham efter tirsdagens kamp.

– Gult kort og punktum, lød dommen fra anføreren.

Et større antal baneløbere har præget EM i Tyskland. Portugals gruppekamp mod Tyrkiet blev afbrudt gentagne gange, da baneløbere ville have taget selfies med portugisiske Cristiano Ronaldo.

Spanien skal i søndagens EM-finale møde England eller Holland. De to hold står over for hinanden onsdag aften klokken 21.00 i Dortmund.

/ritzau/TT





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning