Pokalvinderen Silkeborg fik tre point ud af sin duel med oprykkeren Sønderjyske på hjemmebane søndag.
Midtjyderne var bedst i første halvleg, men sejrsmålet kom på et hjørnespark efter 76 minutter, netop som sønderjyderne havde kæmpet sig godt ind i opgøret.
Midtbanespilleren Pelle Mattsson jublede som en målscorer, men umiddelbart lignede det et selvmål af den svenske midtbanespiller Lukas Björklund.
Efter en svag start fik Sønderjyske i sin første kamp i Superligaen i to år vist, at holdet har noget struktur og organisation at byde ind med i landets bedste række, hvilket kan blive værdifuldt i den forventede bundkamp.
Silkeborg lagde bedst fra land i søndagens opgør og havde også de farligste muligheder i første halvleg. Men sprudlende blev det aldrig.
Tættest på et åbningsmål før pausen kom angriberen Tonni Adamsen med et meget nærgående forsøg fra uden for feltet, som tog ydersiden af stolpen.
Sønderjyske havde også spredte muligheder, og lige før pausefløjtet fik offensivspilleren Alexander Lyng en stor chance efter en omstilling, men Nicolai Larsen klarede nemt det svage forsøg.
Anden halvleg startede med mere Silkeborg-dominans, og Sønderjyske-keeper Nicolai Flø måtte hive to gode redninger ud af ærmet for at forhindrede først Alexander Lind og siden midtbanedebutanten Ramazan Orazov i at komme på tavlen.
Sønderjyske skiftede sin første mand i pausen, og efter en time forsøgte cheftræner Thomas Nørgaard sig med yderligere tre skift og et formationsskifte, og det var tæt på at give pote med det samme.
Islandske Kristall Ingasons hug susede dog lige netop forbi rammen, og efter 72 minutter truede gæsterne efter et hjørnespark. Bolden endte faktisk i nettet, men der blev øjeblikkeligt fløjtet for frispark.
I stedet for 0-1 blev det 1-0 efter 76 minutter. Et hjørnespark blev svinget i feltet, og bolden endte bag Flø, efter at flere var gået op i duellen.
Det blev afgørende i et opgør, der sluttede tæt og chancefattigt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER