Pokalvinderen Silkeborg fik tre point ud af sin duel med oprykkeren Sønderjyske på hjemmebane søndag.
Midtjyderne var bedst i første halvleg, men sejrsmålet kom på et hjørnespark efter 76 minutter, netop som sønderjyderne havde kæmpet sig godt ind i opgøret.
Midtbanespilleren Pelle Mattsson jublede som en målscorer, men umiddelbart lignede det et selvmål af den svenske midtbanespiller Lukas Björklund.
Efter en svag start fik Sønderjyske i sin første kamp i Superligaen i to år vist, at holdet har noget struktur og organisation at byde ind med i landets bedste række, hvilket kan blive værdifuldt i den forventede bundkamp.
Silkeborg lagde bedst fra land i søndagens opgør og havde også de farligste muligheder i første halvleg. Men sprudlende blev det aldrig.
Tættest på et åbningsmål før pausen kom angriberen Tonni Adamsen med et meget nærgående forsøg fra uden for feltet, som tog ydersiden af stolpen.
Sønderjyske havde også spredte muligheder, og lige før pausefløjtet fik offensivspilleren Alexander Lyng en stor chance efter en omstilling, men Nicolai Larsen klarede nemt det svage forsøg.
Anden halvleg startede med mere Silkeborg-dominans, og Sønderjyske-keeper Nicolai Flø måtte hive to gode redninger ud af ærmet for at forhindrede først Alexander Lind og siden midtbanedebutanten Ramazan Orazov i at komme på tavlen.
Sønderjyske skiftede sin første mand i pausen, og efter en time forsøgte cheftræner Thomas Nørgaard sig med yderligere tre skift og et formationsskifte, og det var tæt på at give pote med det samme.
Islandske Kristall Ingasons hug susede dog lige netop forbi rammen, og efter 72 minutter truede gæsterne efter et hjørnespark. Bolden endte faktisk i nettet, men der blev øjeblikkeligt fløjtet for frispark.
I stedet for 0-1 blev det 1-0 efter 76 minutter. Et hjørnespark blev svinget i feltet, og bolden endte bag Flø, efter at flere var gået op i duellen.
Det blev afgørende i et opgør, der sluttede tæt og chancefattigt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber
NYHEDER
Franco Baresi er død
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
FANKLUBBEN