Silkeborg vinder åbningskamp mod oprykkere

Et mål efter et hjørnespark i anden halvleg blev afgørende, da Silkeborg slog Sønderjyske i sin sæsonpremiere.



Pokalvinderen Silkeborg fik tre point ud af sin duel med oprykkeren Sønderjyske på hjemmebane søndag.

Midtjyderne var bedst i første halvleg, men sejrsmålet kom på et hjørnespark efter 76 minutter, netop som sønderjyderne havde kæmpet sig godt ind i opgøret.

Midtbanespilleren Pelle Mattsson jublede som en målscorer, men umiddelbart lignede det et selvmål af den svenske midtbanespiller Lukas Björklund.

Efter en svag start fik Sønderjyske i sin første kamp i Superligaen i to år vist, at holdet har noget struktur og organisation at byde ind med i landets bedste række, hvilket kan blive værdifuldt i den forventede bundkamp.

Silkeborg lagde bedst fra land i søndagens opgør og havde også de farligste muligheder i første halvleg. Men sprudlende blev det aldrig.

Tættest på et åbningsmål før pausen kom angriberen Tonni Adamsen med et meget nærgående forsøg fra uden for feltet, som tog ydersiden af stolpen.

Sønderjyske havde også spredte muligheder, og lige før pausefløjtet fik offensivspilleren Alexander Lyng en stor chance efter en omstilling, men Nicolai Larsen klarede nemt det svage forsøg.

Anden halvleg startede med mere Silkeborg-dominans, og Sønderjyske-keeper Nicolai Flø måtte hive to gode redninger ud af ærmet for at forhindrede først Alexander Lind og siden midtbanedebutanten Ramazan Orazov i at komme på tavlen.

Sønderjyske skiftede sin første mand i pausen, og efter en time forsøgte cheftræner Thomas Nørgaard sig med yderligere tre skift og et formationsskifte, og det var tæt på at give pote med det samme.

Islandske Kristall Ingasons hug susede dog lige netop forbi rammen, og efter 72 minutter truede gæsterne efter et hjørnespark. Bolden endte faktisk i nettet, men der blev øjeblikkeligt fløjtet for frispark.

I stedet for 0-1 blev det 1-0 efter 76 minutter. Et hjørnespark blev svinget i feltet, og bolden endte bag Flø, efter at flere var gået op i duellen.

Det blev afgørende i et opgør, der sluttede tæt og chancefattigt.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker