Silkeborg vinder åbningskamp mod oprykkere

Et mål efter et hjørnespark i anden halvleg blev afgørende, da Silkeborg slog Sønderjyske i sin sæsonpremiere.



Pokalvinderen Silkeborg fik tre point ud af sin duel med oprykkeren Sønderjyske på hjemmebane søndag.

Midtjyderne var bedst i første halvleg, men sejrsmålet kom på et hjørnespark efter 76 minutter, netop som sønderjyderne havde kæmpet sig godt ind i opgøret.

Midtbanespilleren Pelle Mattsson jublede som en målscorer, men umiddelbart lignede det et selvmål af den svenske midtbanespiller Lukas Björklund.

Efter en svag start fik Sønderjyske i sin første kamp i Superligaen i to år vist, at holdet har noget struktur og organisation at byde ind med i landets bedste række, hvilket kan blive værdifuldt i den forventede bundkamp.

Silkeborg lagde bedst fra land i søndagens opgør og havde også de farligste muligheder i første halvleg. Men sprudlende blev det aldrig.

Tættest på et åbningsmål før pausen kom angriberen Tonni Adamsen med et meget nærgående forsøg fra uden for feltet, som tog ydersiden af stolpen.

Sønderjyske havde også spredte muligheder, og lige før pausefløjtet fik offensivspilleren Alexander Lyng en stor chance efter en omstilling, men Nicolai Larsen klarede nemt det svage forsøg.

Anden halvleg startede med mere Silkeborg-dominans, og Sønderjyske-keeper Nicolai Flø måtte hive to gode redninger ud af ærmet for at forhindrede først Alexander Lind og siden midtbanedebutanten Ramazan Orazov i at komme på tavlen.

Sønderjyske skiftede sin første mand i pausen, og efter en time forsøgte cheftræner Thomas Nørgaard sig med yderligere tre skift og et formationsskifte, og det var tæt på at give pote med det samme.

Islandske Kristall Ingasons hug susede dog lige netop forbi rammen, og efter 72 minutter truede gæsterne efter et hjørnespark. Bolden endte faktisk i nettet, men der blev øjeblikkeligt fløjtet for frispark.

I stedet for 0-1 blev det 1-0 efter 76 minutter. Et hjørnespark blev svinget i feltet, og bolden endte bag Flø, efter at flere var gået op i duellen.

Det blev afgørende i et opgør, der sluttede tæt og chancefattigt.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

På vej til storklub?

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Sydafrika – Canada

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub