Superligaklubben Silkeborg er klar til semifinalerne i pokalturneringen, men holdets samlede sejr på 5-2 over 1.-divisionsklubben Sønderjyske var ikke så komfortabel, som cifrene antyder.
I torsdagens returkamp i Silkeborg vandt hjemmeholdet 3-2, men ved pausen førte de undertippede gæster med 2-0 og havde uventet udlignet i det samlede kvartfinaleregnskab. Silkeborg svarede dog stærkt tilbage med en forrygende anden halvleg.
På forhånd var der ellers ikke lagt op til spænding. Superligaklubben havde vundet 2-0 i Haderslev, og hjemme på eget kunstgræs har silkeborgenserne for vane at være i kontrol.
Sønderjyderne viste dog hurtigt, at de også behersker at spille på plastikunderlaget.
Efter 25 minutters spil måtte Silkeborg-keeper Nicolai Larsen diske op med en stor redning, da Maxime Soulas fik lov til at heade på mål fra nært hold.
Målmanden skal dog ikke roses for sit indgreb en håndfuld minutter senere. Nicolai Larsen burde have grebet et indlæg, men tabte i stedet bolden foran Jose Gallegos, der spillede Orri Oskarsson fri til en let scoring.
Fire minutter senere blev gæsternes føring fordoblet, og det samlede regnskab blev udlignet.
Oliver Sonne var uheldig, da han med et glidende forsøg på en blokering endte med at rette Orri Oskarssons indlæg af, så bolden snød Nicolai Larsen og trillede i mål til en sønderjysk 2-0-føring.
Selvmålsskytten Sonne fik revanche syv minutter efter pausen. Han sendte et fladt indlæg ind midt for mål, og selv om der ikke var en Silkeborg-spiller i miles omkreds, stressede Marc Dal Hende så meget, at hans unødvendige forsøg på en blokering endte med et selvmål.
Så var Silkeborg i gang. I de følgende minutter fulgte kæmpe chancer til Søren Tengstedt og Tonni Adamsen, men på forunderlig vis blev de brændt.
De to syndere foran mål skulle få deres hævn. Det var nemlig Adamsen, der spillede Tengstedt fri til 2-2-udligningen i det 66. minut.
Sønderjyderne så sensationen fordufte, og den absolut sidste spænding blev fjernet tre minutter senere, da 19-årige Alexander Busch headede Silkeborg i front efter en indstuderet hjørnesparkskombination.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
