Silkeborg slipper med skrækken i pokalsejr

Sønderjyske indhentede Silkeborgs 2-0-føring fra det første opgør, men Silkeborg svarede tilbage og vandt 3-2.



Superligaklubben Silkeborg er klar til semifinalerne i pokalturneringen, men holdets samlede sejr på 5-2 over 1.-divisionsklubben Sønderjyske var ikke så komfortabel, som cifrene antyder.

I torsdagens returkamp i Silkeborg vandt hjemmeholdet 3-2, men ved pausen førte de undertippede gæster med 2-0 og havde uventet udlignet i det samlede kvartfinaleregnskab. Silkeborg svarede dog stærkt tilbage med en forrygende anden halvleg.

På forhånd var der ellers ikke lagt op til spænding. Superligaklubben havde vundet 2-0 i Haderslev, og hjemme på eget kunstgræs har silkeborgenserne for vane at være i kontrol.

Sønderjyderne viste dog hurtigt, at de også behersker at spille på plastikunderlaget.

Efter 25 minutters spil måtte Silkeborg-keeper Nicolai Larsen diske op med en stor redning, da Maxime Soulas fik lov til at heade på mål fra nært hold.

Målmanden skal dog ikke roses for sit indgreb en håndfuld minutter senere. Nicolai Larsen burde have grebet et indlæg, men tabte i stedet bolden foran Jose Gallegos, der spillede Orri Oskarsson fri til en let scoring.

Fire minutter senere blev gæsternes føring fordoblet, og det samlede regnskab blev udlignet.

Oliver Sonne var uheldig, da han med et glidende forsøg på en blokering endte med at rette Orri Oskarssons indlæg af, så bolden snød Nicolai Larsen og trillede i mål til en sønderjysk 2-0-føring.

Selvmålsskytten Sonne fik revanche syv minutter efter pausen. Han sendte et fladt indlæg ind midt for mål, og selv om der ikke var en Silkeborg-spiller i miles omkreds, stressede Marc Dal Hende så meget, at hans unødvendige forsøg på en blokering endte med et selvmål.

Så var Silkeborg i gang. I de følgende minutter fulgte kæmpe chancer til Søren Tengstedt og Tonni Adamsen, men på forunderlig vis blev de brændt.

De to syndere foran mål skulle få deres hævn. Det var nemlig Adamsen, der spillede Tengstedt fri til 2-2-udligningen i det 66. minut.

Sønderjyderne så sensationen fordufte, og den absolut sidste spænding blev fjernet tre minutter senere, da 19-årige Alexander Busch headede Silkeborg i front efter en indstuderet hjørnesparkskombination.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Den største genistreg i Superligaen?

Steve Cooper storroser stjerne

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller