Silkeborg slipper med skrækken i pokalsejr

Sønderjyske indhentede Silkeborgs 2-0-føring fra det første opgør, men Silkeborg svarede tilbage og vandt 3-2.



Superligaklubben Silkeborg er klar til semifinalerne i pokalturneringen, men holdets samlede sejr på 5-2 over 1.-divisionsklubben Sønderjyske var ikke så komfortabel, som cifrene antyder.

I torsdagens returkamp i Silkeborg vandt hjemmeholdet 3-2, men ved pausen førte de undertippede gæster med 2-0 og havde uventet udlignet i det samlede kvartfinaleregnskab. Silkeborg svarede dog stærkt tilbage med en forrygende anden halvleg.

På forhånd var der ellers ikke lagt op til spænding. Superligaklubben havde vundet 2-0 i Haderslev, og hjemme på eget kunstgræs har silkeborgenserne for vane at være i kontrol.

Sønderjyderne viste dog hurtigt, at de også behersker at spille på plastikunderlaget.

Efter 25 minutters spil måtte Silkeborg-keeper Nicolai Larsen diske op med en stor redning, da Maxime Soulas fik lov til at heade på mål fra nært hold.

Målmanden skal dog ikke roses for sit indgreb en håndfuld minutter senere. Nicolai Larsen burde have grebet et indlæg, men tabte i stedet bolden foran Jose Gallegos, der spillede Orri Oskarsson fri til en let scoring.

Fire minutter senere blev gæsternes føring fordoblet, og det samlede regnskab blev udlignet.

Oliver Sonne var uheldig, da han med et glidende forsøg på en blokering endte med at rette Orri Oskarssons indlæg af, så bolden snød Nicolai Larsen og trillede i mål til en sønderjysk 2-0-føring.

Selvmålsskytten Sonne fik revanche syv minutter efter pausen. Han sendte et fladt indlæg ind midt for mål, og selv om der ikke var en Silkeborg-spiller i miles omkreds, stressede Marc Dal Hende så meget, at hans unødvendige forsøg på en blokering endte med et selvmål.

Så var Silkeborg i gang. I de følgende minutter fulgte kæmpe chancer til Søren Tengstedt og Tonni Adamsen, men på forunderlig vis blev de brændt.

De to syndere foran mål skulle få deres hævn. Det var nemlig Adamsen, der spillede Tengstedt fri til 2-2-udligningen i det 66. minut.

Sønderjyderne så sensationen fordufte, og den absolut sidste spænding blev fjernet tre minutter senere, da 19-årige Alexander Busch headede Silkeborg i front efter en indstuderet hjørnesparkskombination.

/ritzau/





LIVE

LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes