Silkeborg slipper med skrækken i pokalsejr

Sønderjyske indhentede Silkeborgs 2-0-føring fra det første opgør, men Silkeborg svarede tilbage og vandt 3-2.



Superligaklubben Silkeborg er klar til semifinalerne i pokalturneringen, men holdets samlede sejr på 5-2 over 1.-divisionsklubben Sønderjyske var ikke så komfortabel, som cifrene antyder.

I torsdagens returkamp i Silkeborg vandt hjemmeholdet 3-2, men ved pausen førte de undertippede gæster med 2-0 og havde uventet udlignet i det samlede kvartfinaleregnskab. Silkeborg svarede dog stærkt tilbage med en forrygende anden halvleg.

På forhånd var der ellers ikke lagt op til spænding. Superligaklubben havde vundet 2-0 i Haderslev, og hjemme på eget kunstgræs har silkeborgenserne for vane at være i kontrol.

Sønderjyderne viste dog hurtigt, at de også behersker at spille på plastikunderlaget.

Efter 25 minutters spil måtte Silkeborg-keeper Nicolai Larsen diske op med en stor redning, da Maxime Soulas fik lov til at heade på mål fra nært hold.

Målmanden skal dog ikke roses for sit indgreb en håndfuld minutter senere. Nicolai Larsen burde have grebet et indlæg, men tabte i stedet bolden foran Jose Gallegos, der spillede Orri Oskarsson fri til en let scoring.

Fire minutter senere blev gæsternes føring fordoblet, og det samlede regnskab blev udlignet.

Oliver Sonne var uheldig, da han med et glidende forsøg på en blokering endte med at rette Orri Oskarssons indlæg af, så bolden snød Nicolai Larsen og trillede i mål til en sønderjysk 2-0-føring.

Selvmålsskytten Sonne fik revanche syv minutter efter pausen. Han sendte et fladt indlæg ind midt for mål, og selv om der ikke var en Silkeborg-spiller i miles omkreds, stressede Marc Dal Hende så meget, at hans unødvendige forsøg på en blokering endte med et selvmål.

Så var Silkeborg i gang. I de følgende minutter fulgte kæmpe chancer til Søren Tengstedt og Tonni Adamsen, men på forunderlig vis blev de brændt.

De to syndere foran mål skulle få deres hævn. Det var nemlig Adamsen, der spillede Tengstedt fri til 2-2-udligningen i det 66. minut.

Sønderjyderne så sensationen fordufte, og den absolut sidste spænding blev fjernet tre minutter senere, da 19-årige Alexander Busch headede Silkeborg i front efter en indstuderet hjørnesparkskombination.

/ritzau/





TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer




Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Vilde scener – 135 var mødt op

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superligaen er knækket

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Arbejder på Brøndby-exit

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Spanien – Belgien

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation