Anden halvleg gik målamok, hvor FCM kom foran to gange, men Silkeborg vendte kampen på hovedet igen, og dermed delte holdene pointene mellem sig og spillede 3-3 i runde 31 af Superligaens nedrykningsspil.
Silkeborg dominerede fuldstændig FCM i første halvleg, men utallige chancer blev misbrugt, og FCM scorede i stedet på holdets første skud på mål.
Med pointtabet er FCM to point foran OB i kampen om syvendepladsen. Netop de to hold mødes i sidste spillerunde i en direkte duel om en kamp i Europa-playoff mod fjerdepladsen fra mesterskabsspillet.
Silkeborg er på niendepladsen med 38 point, men kan hverken nå FCM eller OB i tabellen.
Kampen startede med en masse tempo, hvor Silkeborg konstant fandt åbninger mod en sløset FCM-defensiv. Hjemmeholdet sad på det hele og tilspillede sig også hurtigt store chancer.
Derfor var det fuldt fortjent, at Silkeborg bragte sig i front med 1-0 efter 14 minutter. Kasper Kusk opsnappede en bold i feltet, og han kunne sikkert sparke målet ind.
Silkeborg fortsatte dominansen og spillede sig konstant frem til chancer, men alligevel var det FCM, der skulle udligne til 1-1. Offensivprofilen Gustav Isaksen sparkede flot udligningen ind i første halvlegs sidste minut.
FCM ændrede system, så holdet spillede med fem forsvarsspillere, og det formåede at tage mere af trykket fra Silkeborg-presset i anden halvleg.
Det gav FCM et mindre overtag, som holdet udnyttede til at komme foran. Efter 69 minutter faldt bolden for FCM-midtbanespilleren Kristoffer Olsson, og han listede 2-1-målet ind.
FCM holdt ikke stand i mange minutter, før Silkeborgs indskiftede Søren Tengstedt scorede til 2-2 på en returbold efter et hjørnespark med et kvarter tilbage.
Glæden varede dog kort, da FCM’s Gustav Isaksen få minutter efter scorede sit andet mål og bragte gæsterne på 3-2.
Målfesten blev dog total med fem minutter tilbage, da Silkeborgs Søren Tengstedt også blev dobbelt målscorer på straffespark og sendte 3-3-målet ind.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER