Silkeborg og FCM laver ny vildskabs-målfest

FC Midtjylland kunne mandag sikre Europa-playoff med en sejr, men Silkeborg stjal i stedet et enkelt point.



Anden halvleg gik målamok, hvor FCM kom foran to gange, men Silkeborg vendte kampen på hovedet igen, og dermed delte holdene pointene mellem sig og spillede 3-3 i runde 31 af Superligaens nedrykningsspil.

Silkeborg dominerede fuldstændig FCM i første halvleg, men utallige chancer blev misbrugt, og FCM scorede i stedet på holdets første skud på mål.

Med pointtabet er FCM to point foran OB i kampen om syvendepladsen. Netop de to hold mødes i sidste spillerunde i en direkte duel om en kamp i Europa-playoff mod fjerdepladsen fra mesterskabsspillet.

Silkeborg er på niendepladsen med 38 point, men kan hverken nå FCM eller OB i tabellen.

Kampen startede med en masse tempo, hvor Silkeborg konstant fandt åbninger mod en sløset FCM-defensiv. Hjemmeholdet sad på det hele og tilspillede sig også hurtigt store chancer.

Derfor var det fuldt fortjent, at Silkeborg bragte sig i front med 1-0 efter 14 minutter. Kasper Kusk opsnappede en bold i feltet, og han kunne sikkert sparke målet ind.

Silkeborg fortsatte dominansen og spillede sig konstant frem til chancer, men alligevel var det FCM, der skulle udligne til 1-1. Offensivprofilen Gustav Isaksen sparkede flot udligningen ind i første halvlegs sidste minut.

FCM ændrede system, så holdet spillede med fem forsvarsspillere, og det formåede at tage mere af trykket fra Silkeborg-presset i anden halvleg.

Det gav FCM et mindre overtag, som holdet udnyttede til at komme foran. Efter 69 minutter faldt bolden for FCM-midtbanespilleren Kristoffer Olsson, og han listede 2-1-målet ind.

FCM holdt ikke stand i mange minutter, før Silkeborgs indskiftede Søren Tengstedt scorede til 2-2 på en returbold efter et hjørnespark med et kvarter tilbage.

Glæden varede dog kort, da FCM’s Gustav Isaksen få minutter efter scorede sit andet mål og bragte gæsterne på 3-2.

Målfesten blev dog total med fem minutter tilbage, da Silkeborgs Søren Tengstedt også blev dobbelt målscorer på straffespark og sendte 3-3-målet ind.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Laudrup stopper på TV 2

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Australien – Egypten

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig