Silkeborg-fans angrebet med kanonslag

I løbet af opgøret mellem Brøndby IF og Silkeborg IF blev Silkeborgs udebaneafsnit angrebet med et par kanonslag.



Det endte 2-2, så Brøndby IF overlevede i kampen om top seks, mens Silkeborg IF må nøjes med at spille i kvalifikationsspillet de kommende 10 runder.

Men det var tæt på at gå helt galt.

Silkeborg IF var foran to gange og kunne godt have vundet kampen, men dramaet på banen endte altså med at gå Brøndbys vej.

Drama, det var der også uden for kridtstregerne, for på tribunen blev Silkeborg-tilskuerne pludseligt angrebet af to kanonslag, kan flere kilder fortælle til Tipsbladet.

De kilder ønsker at være anonyme. Det ene kanonslag – hvis ikke begge – blev kastet mod udebaneafsnittet af personer, der befandt sig uden for stadion. Det skete i anden halvleg.

Ingen blev ramt.

– Det kom omme bagfra og blev kastet ind mod udebaneafsnittet. Da det første blev kastet, gemte jeg mig, og så kom det andet, siger en Silkeborg-fan til Tipsbladet.

– Det gjorde, at der var noget tumult nede foran hegnet, hvor der var nogle, der blev pænt sure over de kanonslag. De blev holdt tilbage af kontrollørerne, siger han videre.

Silkeborg-fansene er i skrivende stund fortsat at finde på udebaneafsnittet i Brøndby, men kan – i forhold til at komme tidligt hjem – glæde sig over, at man ikke vandt.

– Jeg ved ikke, om vi må komme ud endnu, men rygtet går på, at hvis vi havde vundet, skulle vi være blevet herinde i to-tre timer mere.

Tipsbladet forsøger at få en reaktion fra Brøndby på de to kanonslag, der blev kastet mod Silkeborgs udebaneafsnit.





TransferLIVE: Dansk talent scorer lang aftale




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

I dialog om dansk bomber

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub