Silkeborg-fans angrebet med kanonslag

I løbet af opgøret mellem Brøndby IF og Silkeborg IF blev Silkeborgs udebaneafsnit angrebet med et par kanonslag.



Det endte 2-2, så Brøndby IF overlevede i kampen om top seks, mens Silkeborg IF må nøjes med at spille i kvalifikationsspillet de kommende 10 runder.

Men det var tæt på at gå helt galt.

Silkeborg IF var foran to gange og kunne godt have vundet kampen, men dramaet på banen endte altså med at gå Brøndbys vej.

Drama, det var der også uden for kridtstregerne, for på tribunen blev Silkeborg-tilskuerne pludseligt angrebet af to kanonslag, kan flere kilder fortælle til Tipsbladet.

De kilder ønsker at være anonyme. Det ene kanonslag – hvis ikke begge – blev kastet mod udebaneafsnittet af personer, der befandt sig uden for stadion. Det skete i anden halvleg.

Ingen blev ramt.

– Det kom omme bagfra og blev kastet ind mod udebaneafsnittet. Da det første blev kastet, gemte jeg mig, og så kom det andet, siger en Silkeborg-fan til Tipsbladet.

– Det gjorde, at der var noget tumult nede foran hegnet, hvor der var nogle, der blev pænt sure over de kanonslag. De blev holdt tilbage af kontrollørerne, siger han videre.

Silkeborg-fansene er i skrivende stund fortsat at finde på udebaneafsnittet i Brøndby, men kan – i forhold til at komme tidligt hjem – glæde sig over, at man ikke vandt.

– Jeg ved ikke, om vi må komme ud endnu, men rygtet går på, at hvis vi havde vundet, skulle vi være blevet herinde i to-tre timer mere.

Tipsbladet forsøger at få en reaktion fra Brøndby på de to kanonslag, der blev kastet mod Silkeborgs udebaneafsnit.





Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

OB – Sønderjyske

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Stor ændring i AGF?

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede