Det endte 2-2, så Brøndby IF overlevede i kampen om top seks, mens Silkeborg IF må nøjes med at spille i kvalifikationsspillet de kommende 10 runder.
Men det var tæt på at gå helt galt.
Silkeborg IF var foran to gange og kunne godt have vundet kampen, men dramaet på banen endte altså med at gå Brøndbys vej.
Drama, det var der også uden for kridtstregerne, for på tribunen blev Silkeborg-tilskuerne pludseligt angrebet af to kanonslag, kan flere kilder fortælle til Tipsbladet.
De kilder ønsker at være anonyme. Det ene kanonslag – hvis ikke begge – blev kastet mod udebaneafsnittet af personer, der befandt sig uden for stadion. Det skete i anden halvleg.
Ingen blev ramt.
– Det kom omme bagfra og blev kastet ind mod udebaneafsnittet. Da det første blev kastet, gemte jeg mig, og så kom det andet, siger en Silkeborg-fan til Tipsbladet.
– Det gjorde, at der var noget tumult nede foran hegnet, hvor der var nogle, der blev pænt sure over de kanonslag. De blev holdt tilbage af kontrollørerne, siger han videre.
Silkeborg-fansene er i skrivende stund fortsat at finde på udebaneafsnittet i Brøndby, men kan – i forhold til at komme tidligt hjem – glæde sig over, at man ikke vandt.
– Jeg ved ikke, om vi må komme ud endnu, men rygtet går på, at hvis vi havde vundet, skulle vi være blevet herinde i to-tre timer mere.
Tipsbladet forsøger at få en reaktion fra Brøndby på de to kanonslag, der blev kastet mod Silkeborgs udebaneafsnit.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW