Silkeborg før FCK: Det er den helt store test

Elevatorklubben Silkeborg forsøger igen at slå rod i Superligaen, og denne gang er der optimisme at spore – fordi man både har styr på offensiven og ikke mindst defensiven.



Da Silkeborg IF sidst var i Superligaen, skulle Kent Nielsen og holdet vente næsten et år på at få sig et rent bur.

På grund af coronasituationen i foråret 2020 blev den sidste del af sæsonen spillet i løbet af sommeren, og da Silkeborg tævede OB med 6-0 den 15. juni, var det ikke blot sæsonens største sejr, det var også det første rene bur.

Spol frem til lidt mere end et år senere, og så kan Silkeborg-spillerne se tilbage på en første runde, der godt nok kun bød på et enkelt point i 0-0-kampen mod SønderjyskE, men også på det rene bur, man måtte vente tæt på en hel sæson på, sidst man var i dansk fodbolds bedste række.

Den kontrast fortæller meget godt, hvad der er sket i SIF det seneste år. Man har kvaliteter med bolden, og nu er man samtidig langt stærkere defensivt, så man ikke nødvendigvis skal score en gang eller to bare for at få ét point. I sidste sæson scorede man flest af alle i den næstbedste række og lukkede næstfærrest mål ind.

”Vores force er bolden, men vi viste i sidste sæson i 1. division, at vi står godt defensivt. Det er et andet niveau, vi skal op på nu, men jeg er egentlig fortrøstningsfuld. Selvfølgelig bliver vi pressede, når vi møder hold med langt større budgetter og på papiret langt bedre spillere, men vi har en struktur og et koncept, og folk ved, hvordan vi skal gøre tingene. Det er en af vores store styrker, at vi har haft over et år til at spille på den her måde og få det under huden, og de nye, der kommer til, har nemt ved at falde til, fordi det er klart og tydeligt, hvordan vi gør tingene,” siger Mark Brink og sammenligner med sidst, SIF var i Superligaen:

”Vi er et helt andet sted nu i forhold til dengang. Vi er mere stabile defensivt, og jeg glæder mig meget til at se, hvordan vi håndterer det, når vi møder gode hold, for det er den helt store test.”

Afleveringskongerne
I opgøret mandag mod SønderjyskE havde Silkeborg bolden i næsten 70 procent af tiden, og det blev til tålmodigt og opbyggende spil, hvor man brugte tiden til at finde den rette aflevering frem i banen. Men de store chancer blev ikke skabt. Og det er måske også forskellen på det, SIF har været vant til det seneste år og det, der venter denne sæson.

”Var det en kamp mod et 1. divisionshold, havde vi også haft flere chancer. Det skal vi tage med videre og lære af. Nu er spillerne en hak bedre, også taktisk og fysisk, så vi skal være ekstra skarpe på den sidste tredjedel. Vi har jo nogle enkelte store chancer, og der må vi erkende, at skal vi have mange point, skal vi sparke den ind, når vi får chancen. Hvor vi i sidste sæson fik 10 chancer, får vi måske kun tre-fire i kampe nu her,” siger Mark Brink.

Selv var midtbanespilleren med 134 afleveringer i opgøret den spiller i runden, der havde flest afleveringer, og SIF som hold havde med 806 afleveringer mere end 300 flere end rundens næstmest afleverende hold, Brøndby.

Minusset for SIF var, at man ikke fik scoret, men holdet var også uden flere af profilerne fra sidste sæson. Magnus Mattsson er blevet solgt, og både Nicklas Helenius og Stefan Thordarson var ude med skader.

”Afleveringer bare for afleveringernes skyld er jeg ikke interesseret i. Jeg vil også gerne være spilleren, der har flest afleveringer frem i banen eller på den sidste tredjedel. Man skal også gøre noget, når man har bolden,” siger 23-årige Brink og forklarer:

”Jo mere vi kan have bolden, desto bedre er det for os, men har vi 800 afleveringer og ingen chancer, er det jo ligegyldigt. Så længe vi har bolden, er vi i kontrol, og det er måden, vi gerne vil gøre tingene på, men vi skabte ikke nok chancer mod SønderjyskE, og det skal vi arbejde med.”

”Det viser kvalitet hos os, at SønderjyskE, der træner pres og siger, de gerne vil presse i kampe, ikke formåede det mod os, fordi vi flyttede bolden. I interviews efter kampen sagde de, at det er svært at spille mod os på vores kunstgræsbane, men jeg håber virkelig på, at vi kan vise folk, at det ikke kun er på hjemmebane, at vi kan spille god fodbold. Men at vi også kan tage på udebane og spille godt på en græsbane.”

Selv om Silkeborg ikke kommer til at dominere på bolden, som man så mod SønderjyskE, tror Mark Brink på, at holdet er stærkt nok defensivt til at stå imod, når det på søndag er FC København og Parken, der venter. Her får han muligheden for at vise, at man også kan på en rigtig græsbane.

”Jeg tror ikke på, der er hold, der kan holde os væk fra bolden i hele kampen. Vi kommer til at få perioder, hvor vi kan spille med bolden, og det er måske ikke lige så lange perioder som mod SønderjyskE, men når vi har de perioder, skal vi være gode til at sætte nogle angreb op og være skarpe. Det er næsten logik, at vi ikke kommer til at have bolden lige så meget mod FCK i Parken som hjemme mod SønderjyskE.”

Silkeborgs statistik i Parken er ikke specielt god – Mark Brinks arbejdsgiver har tabt de seneste ni udekampe mod FCK, og man skal tilbage til 2006 for at finde seneste SIF-sejr i Parken over FCK.





Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’




Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

LIVE: Husker du ham? Træner overfaldet i Polen

I svime: Som en ny spiller



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Froholdt på tavlen i storkamp

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt

Vil have ham væk fra FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Var direkte fra træningsbanen

– Han har måske været lagt lidt på is

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Alpha retter hård kritik

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Han er Eriksen og co’s nye træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Tung mandagskamp i Rom

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona