Silkeborg lugter blod: Mod dem kan vi få 3-6 point

Silkeborgs cheftræner og anfører forventer point og har udset sig kommende modstander som den svageste.



Silkeborg kvalificerede sig til den europæiske turnering Conference League efter en flot tredjeplads i sidste sæson.

Efter to runder med to nederlag og dermed nul point trods flotte præstationer, forventer både cheftræner Kent Nielsen og anfører Nicklas Helenius, at holdet begynder pointhøsten i de kommende to kampe i gruppespillet.

Her skal Silkeborg i begge opgør møde FCSB, der tidligere er kendt som Steaua Bukarest.

– Jeg tror på, at det er i lige præcis de kampe, at vi har vores største chancer. Det skal gerne blive til mellem tre og seks point.

– Da lodtrækningen kom, udpegede vi dem som modstanderen, hvor vi havde de bedste muligheder for at få point, siger Kent Nielsen.

Silkeborg-anfører Nicklas Helenius har da også udset sig netop de to kommende kampe mod FCSB som afgørende, hvis holdet skal gøre sig forhåbninger at gå videre fra gruppe B i Conference League.

– Der er muligheder mod Bukarest, og der er ingen tvivl om, at vi gerne skulle have fire point, hvis vi vil gøre os forhåbninger om at gå videre.

– De har en sindssygt atmosfære dernede, men det to kampe, hvor vi ikke må tabe. Så er vi stadig med.

Selv om Silkeborg på nuværende tidspunkt endnu har til gode at få point i gruppespillet, så har præstationerne på banen ikke fejlet noget. I holdets første opgør tabte man knebent 0-1 til RSC Anderlecht.

Dernæst blev det altså et 2-3-nederlag i en hæderlig indsats mod mægtige West Ham.

De tidligere præstationer giver derfor også tro på avancement for Nicklas Helenius.

– Den måde, vi spiller fodbold på, den virker også i Europa. Vi spiller tætte kampe, og det er marginalerne, der gør, at vi ikke har fået point ud af det endnu.

– Hvis vi kan drille West Ham på hjemmebane, så kan vi også drille Anderlecht. West Ham er et bedre hold end Anderlecht. Vi kan med rette sige, at vi godt kunne have fået noget ud af de to foregående kampe, siger Nicklas Helenius.

Silkeborg IF tager på hjemmebane imod FCSB i den første af de to opgør 6. oktober.

/ritzau/





Tager kontakt om Kamil Grabara 




LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb