Silkeborg lugter blod: Mod dem kan vi få 3-6 point

Silkeborgs cheftræner og anfører forventer point og har udset sig kommende modstander som den svageste.



Silkeborg kvalificerede sig til den europæiske turnering Conference League efter en flot tredjeplads i sidste sæson.

Efter to runder med to nederlag og dermed nul point trods flotte præstationer, forventer både cheftræner Kent Nielsen og anfører Nicklas Helenius, at holdet begynder pointhøsten i de kommende to kampe i gruppespillet.

Her skal Silkeborg i begge opgør møde FCSB, der tidligere er kendt som Steaua Bukarest.

– Jeg tror på, at det er i lige præcis de kampe, at vi har vores største chancer. Det skal gerne blive til mellem tre og seks point.

– Da lodtrækningen kom, udpegede vi dem som modstanderen, hvor vi havde de bedste muligheder for at få point, siger Kent Nielsen.

Silkeborg-anfører Nicklas Helenius har da også udset sig netop de to kommende kampe mod FCSB som afgørende, hvis holdet skal gøre sig forhåbninger at gå videre fra gruppe B i Conference League.

– Der er muligheder mod Bukarest, og der er ingen tvivl om, at vi gerne skulle have fire point, hvis vi vil gøre os forhåbninger om at gå videre.

– De har en sindssygt atmosfære dernede, men det to kampe, hvor vi ikke må tabe. Så er vi stadig med.

Selv om Silkeborg på nuværende tidspunkt endnu har til gode at få point i gruppespillet, så har præstationerne på banen ikke fejlet noget. I holdets første opgør tabte man knebent 0-1 til RSC Anderlecht.

Dernæst blev det altså et 2-3-nederlag i en hæderlig indsats mod mægtige West Ham.

De tidligere præstationer giver derfor også tro på avancement for Nicklas Helenius.

– Den måde, vi spiller fodbold på, den virker også i Europa. Vi spiller tætte kampe, og det er marginalerne, der gør, at vi ikke har fået point ud af det endnu.

– Hvis vi kan drille West Ham på hjemmebane, så kan vi også drille Anderlecht. West Ham er et bedre hold end Anderlecht. Vi kan med rette sige, at vi godt kunne have fået noget ud af de to foregående kampe, siger Nicklas Helenius.

Silkeborg IF tager på hjemmebane imod FCSB i den første af de to opgør 6. oktober.

/ritzau/





KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FC København – Vejle Boldklub

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe