Silkeborg lugter blod: Mod dem kan vi få 3-6 point

Silkeborgs cheftræner og anfører forventer point og har udset sig kommende modstander som den svageste.



Silkeborg kvalificerede sig til den europæiske turnering Conference League efter en flot tredjeplads i sidste sæson.

Efter to runder med to nederlag og dermed nul point trods flotte præstationer, forventer både cheftræner Kent Nielsen og anfører Nicklas Helenius, at holdet begynder pointhøsten i de kommende to kampe i gruppespillet.

Her skal Silkeborg i begge opgør møde FCSB, der tidligere er kendt som Steaua Bukarest.

– Jeg tror på, at det er i lige præcis de kampe, at vi har vores største chancer. Det skal gerne blive til mellem tre og seks point.

– Da lodtrækningen kom, udpegede vi dem som modstanderen, hvor vi havde de bedste muligheder for at få point, siger Kent Nielsen.

Silkeborg-anfører Nicklas Helenius har da også udset sig netop de to kommende kampe mod FCSB som afgørende, hvis holdet skal gøre sig forhåbninger at gå videre fra gruppe B i Conference League.

– Der er muligheder mod Bukarest, og der er ingen tvivl om, at vi gerne skulle have fire point, hvis vi vil gøre os forhåbninger om at gå videre.

– De har en sindssygt atmosfære dernede, men det to kampe, hvor vi ikke må tabe. Så er vi stadig med.

Selv om Silkeborg på nuværende tidspunkt endnu har til gode at få point i gruppespillet, så har præstationerne på banen ikke fejlet noget. I holdets første opgør tabte man knebent 0-1 til RSC Anderlecht.

Dernæst blev det altså et 2-3-nederlag i en hæderlig indsats mod mægtige West Ham.

De tidligere præstationer giver derfor også tro på avancement for Nicklas Helenius.

– Den måde, vi spiller fodbold på, den virker også i Europa. Vi spiller tætte kampe, og det er marginalerne, der gør, at vi ikke har fået point ud af det endnu.

– Hvis vi kan drille West Ham på hjemmebane, så kan vi også drille Anderlecht. West Ham er et bedre hold end Anderlecht. Vi kan med rette sige, at vi godt kunne have fået noget ud af de to foregående kampe, siger Nicklas Helenius.

Silkeborg IF tager på hjemmebane imod FCSB i den første af de to opgør 6. oktober.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Medier sender ham hjem til AGF

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Tottenham henter Liverpool-profil

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Han var i spil som Brøndby-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: FC København jagter Michael Parker

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’