Silkeborg fyrer Kim Poulsen – ansætter tidligere AGF-træner

SIF har valgt at fyre Kim Poulsen efter kun 10 kampe i 1. division.



Silkeborg IF har netop i en pressemeddelelse bekræftet, at Kim Poulsen er blevet fyret efter kun 10 kampe i 1. division. Her fik Kim Poulsen kun 13 point til holdet, der sidste sæson rykkede ud af Superligaen.

I stedet har SIF valgt at ansætte tidligere AGF-træner og tidligere Silkeborg-spiller Peter Sørensen. Han har fået kontrakt til sommeren 2018 og får altså til opgave at bringe Silkeborg tilbage i Superligaen og samtidig effektuere klubbens Vision 2018, som handler om at bringe talenter på førsteholdet.

– Jeg er rigtig glad for, at jeg skal være ny cheftræner i Silkeborg IF. Klubben er i Danmark blandt de 10-15 mest interessante klubber for en træner på mit niveau. Samtidig har SIF en særlig plads i mit hjerte, fordi vi har den fortid, vi har sammen. Jeg har altid ønsket mig at vende tilbage på et tidspunkt, og det viste sig så at være det rigtige tidspunkt nu, siger Peter Sørensen i pressemeddelelsen.

Fra sportschefen er der glæde over at få Peter Sørensen til klubben.

– Med ansættelsen af Peter Sørensen er det lykkedes at tilknytte en stærk og tydelig personlighed med en klar spillestil og ledelsesstil, som kan implementeres og kaste produkt af sig på den korte bane, for målet er at sikre én af de tre oprykningspladser i denne sæson. Det har også været vigtigt for os at sikre os en person, som kan løfte klubben på den lange bane og falde ind i klubbens kultur og værdier. Vi mener i Peter Sørensen at have ansat en toptræner efter danske forhold, og vi mener han har den profil, som tjener Silkeborg IF bedst på både kort og lang sigt. Med den relativt lange kontrakt signalerer vi, at der nu er skabt ledelsesmæssig ro omkring vores projekt, Vision2018, hvor Peter Sørensen skal stå i spidsen for vores ambition om at skabe et Alka Superligahold bygget på et fundament af egne talenter, siger Silkeborg IFs sportschef Jesper Stüker.

Peter Sørensen spillede 172 Superliga-kampe for Silkeborg IF og var i 1994 med på holdet, der vandt klubbens første og hidtil eneste danske mesterskab.

Sørensen har været træner i Fredericia af to omgange, AGF og Ham-Kam.





Tæt på vild Superliga-handel – får option




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han bliver cheftræner i Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år