Silkeborg fyrer Kim Poulsen – ansætter tidligere AGF-træner

SIF har valgt at fyre Kim Poulsen efter kun 10 kampe i 1. division.



Silkeborg IF har netop i en pressemeddelelse bekræftet, at Kim Poulsen er blevet fyret efter kun 10 kampe i 1. division. Her fik Kim Poulsen kun 13 point til holdet, der sidste sæson rykkede ud af Superligaen.

I stedet har SIF valgt at ansætte tidligere AGF-træner og tidligere Silkeborg-spiller Peter Sørensen. Han har fået kontrakt til sommeren 2018 og får altså til opgave at bringe Silkeborg tilbage i Superligaen og samtidig effektuere klubbens Vision 2018, som handler om at bringe talenter på førsteholdet.

– Jeg er rigtig glad for, at jeg skal være ny cheftræner i Silkeborg IF. Klubben er i Danmark blandt de 10-15 mest interessante klubber for en træner på mit niveau. Samtidig har SIF en særlig plads i mit hjerte, fordi vi har den fortid, vi har sammen. Jeg har altid ønsket mig at vende tilbage på et tidspunkt, og det viste sig så at være det rigtige tidspunkt nu, siger Peter Sørensen i pressemeddelelsen.

Fra sportschefen er der glæde over at få Peter Sørensen til klubben.

– Med ansættelsen af Peter Sørensen er det lykkedes at tilknytte en stærk og tydelig personlighed med en klar spillestil og ledelsesstil, som kan implementeres og kaste produkt af sig på den korte bane, for målet er at sikre én af de tre oprykningspladser i denne sæson. Det har også været vigtigt for os at sikre os en person, som kan løfte klubben på den lange bane og falde ind i klubbens kultur og værdier. Vi mener i Peter Sørensen at have ansat en toptræner efter danske forhold, og vi mener han har den profil, som tjener Silkeborg IF bedst på både kort og lang sigt. Med den relativt lange kontrakt signalerer vi, at der nu er skabt ledelsesmæssig ro omkring vores projekt, Vision2018, hvor Peter Sørensen skal stå i spidsen for vores ambition om at skabe et Alka Superligahold bygget på et fundament af egne talenter, siger Silkeborg IFs sportschef Jesper Stüker.

Peter Sørensen spillede 172 Superliga-kampe for Silkeborg IF og var i 1994 med på holdet, der vandt klubbens første og hidtil eneste danske mesterskab.

Sørensen har været træner i Fredericia af to omgange, AGF og Ham-Kam.





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til