Silkeborg fyrer Kim Poulsen – ansætter tidligere AGF-træner

SIF har valgt at fyre Kim Poulsen efter kun 10 kampe i 1. division.



Silkeborg IF har netop i en pressemeddelelse bekræftet, at Kim Poulsen er blevet fyret efter kun 10 kampe i 1. division. Her fik Kim Poulsen kun 13 point til holdet, der sidste sæson rykkede ud af Superligaen.

I stedet har SIF valgt at ansætte tidligere AGF-træner og tidligere Silkeborg-spiller Peter Sørensen. Han har fået kontrakt til sommeren 2018 og får altså til opgave at bringe Silkeborg tilbage i Superligaen og samtidig effektuere klubbens Vision 2018, som handler om at bringe talenter på førsteholdet.

– Jeg er rigtig glad for, at jeg skal være ny cheftræner i Silkeborg IF. Klubben er i Danmark blandt de 10-15 mest interessante klubber for en træner på mit niveau. Samtidig har SIF en særlig plads i mit hjerte, fordi vi har den fortid, vi har sammen. Jeg har altid ønsket mig at vende tilbage på et tidspunkt, og det viste sig så at være det rigtige tidspunkt nu, siger Peter Sørensen i pressemeddelelsen.

Fra sportschefen er der glæde over at få Peter Sørensen til klubben.

– Med ansættelsen af Peter Sørensen er det lykkedes at tilknytte en stærk og tydelig personlighed med en klar spillestil og ledelsesstil, som kan implementeres og kaste produkt af sig på den korte bane, for målet er at sikre én af de tre oprykningspladser i denne sæson. Det har også været vigtigt for os at sikre os en person, som kan løfte klubben på den lange bane og falde ind i klubbens kultur og værdier. Vi mener i Peter Sørensen at have ansat en toptræner efter danske forhold, og vi mener han har den profil, som tjener Silkeborg IF bedst på både kort og lang sigt. Med den relativt lange kontrakt signalerer vi, at der nu er skabt ledelsesmæssig ro omkring vores projekt, Vision2018, hvor Peter Sørensen skal stå i spidsen for vores ambition om at skabe et Alka Superligahold bygget på et fundament af egne talenter, siger Silkeborg IFs sportschef Jesper Stüker.

Peter Sørensen spillede 172 Superliga-kampe for Silkeborg IF og var i 1994 med på holdet, der vandt klubbens første og hidtil eneste danske mesterskab.

Sørensen har været træner i Fredericia af to omgange, AGF og Ham-Kam.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Sats på disse ni spillere, FCK!

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken