Den tidligere Esbjerg-spiller Emil Lyng har fundet ny arbejdsgiver, og kantspilleren bliver i Superligaen.
Således har Silkeborg IF slået kløerne i Emil Lyng, der har underskrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016.
– Med kontraktudløbet i Esbjerg har jeg søgt en ny klub, hvor jeg kan få så meget spilletid, som muligt. Jeg er på et stadie i min karriere, hvor jeg har brug for spilletid. Den mulighed ser jeg i Silkeborg IF, siger Emil Lyng til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Peter Sørensen ser nogle muligheder i mig. Jeg kender et par spillere fra truppen i forvejen, og jeg er overbevist om, at jeg passer godt ind i truppen, både på og udenfor banen. Jeg tror på et samarbejde, hvor vi kan hjælpe hinanden. Silkeborg IF er en klub i vækst, et nyt stadion er på vej og en oprykkerklub er altid et spændende sted at være.
Emil Lyng har efterhånden spillet for en del klubber – blandt andet Lille, Zulte Waregem og FC Nordsjælland – og nu fortsaætter karrieren altså i Silkeborg.
– Vi ser Emil som en dygtig spiller, der vil kunne forstærke os, bl.a. med sine fysiske kompetencer. Vi håber at se ham i et godt forløb i SIF, hvor han passer godt ind i den øvrige trupsammensætning, siger sportschef Jesper Stüker.
Lyng, 26 år, bliver SIF’s tredje tilføjelse til truppen denne sommer efter Niels Bisp Rasmussen er hentet i Vejle Boldklub, mens Mikkel Cramer er hentet i Skive IK.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Bayern München laver vildt comeback
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
