Silkeborg henter Emil Lyng

Superliga-klubben Silkeborg IF har skrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016 med Emil Lyng.



Den tidligere Esbjerg-spiller Emil Lyng har fundet ny arbejdsgiver, og kantspilleren bliver i Superligaen.

Således har Silkeborg IF slået kløerne i Emil Lyng, der har underskrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016.

– Med kontraktudløbet i Esbjerg har jeg søgt en ny klub, hvor jeg kan få så meget spilletid, som muligt. Jeg er på et stadie i min karriere, hvor jeg har brug for spilletid. Den mulighed ser jeg i Silkeborg IF, siger Emil Lyng til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Peter Sørensen ser nogle muligheder i mig. Jeg kender et par spillere fra truppen i forvejen, og jeg er overbevist om, at jeg passer godt ind i truppen, både på og udenfor banen. Jeg tror på et samarbejde, hvor vi kan hjælpe hinanden. Silkeborg IF er en klub i vækst, et nyt stadion er på vej og en oprykkerklub er altid et spændende sted at være.

Emil Lyng har efterhånden spillet for en del klubber – blandt andet Lille, Zulte Waregem og FC Nordsjælland – og nu fortsaætter karrieren altså i Silkeborg.

– Vi ser Emil som en dygtig spiller, der vil kunne forstærke os, bl.a. med sine fysiske kompetencer. Vi håber at se ham i et godt forløb i SIF, hvor han passer godt ind i den øvrige trupsammensætning, siger sportschef Jesper Stüker.

Lyng, 26 år, bliver SIF’s tredje tilføjelse til truppen denne sommer efter Niels Bisp Rasmussen er hentet i Vejle Boldklub, mens Mikkel Cramer er hentet i Skive IK.





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Bayern München laver vildt comeback

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Ståle Solbakken overvejede at sige op