Silkeborg henter Emil Lyng

Superliga-klubben Silkeborg IF har skrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016 med Emil Lyng.



Den tidligere Esbjerg-spiller Emil Lyng har fundet ny arbejdsgiver, og kantspilleren bliver i Superligaen.

Således har Silkeborg IF slået kløerne i Emil Lyng, der har underskrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016.

– Med kontraktudløbet i Esbjerg har jeg søgt en ny klub, hvor jeg kan få så meget spilletid, som muligt. Jeg er på et stadie i min karriere, hvor jeg har brug for spilletid. Den mulighed ser jeg i Silkeborg IF, siger Emil Lyng til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Peter Sørensen ser nogle muligheder i mig. Jeg kender et par spillere fra truppen i forvejen, og jeg er overbevist om, at jeg passer godt ind i truppen, både på og udenfor banen. Jeg tror på et samarbejde, hvor vi kan hjælpe hinanden. Silkeborg IF er en klub i vækst, et nyt stadion er på vej og en oprykkerklub er altid et spændende sted at være.

Emil Lyng har efterhånden spillet for en del klubber – blandt andet Lille, Zulte Waregem og FC Nordsjælland – og nu fortsaætter karrieren altså i Silkeborg.

– Vi ser Emil som en dygtig spiller, der vil kunne forstærke os, bl.a. med sine fysiske kompetencer. Vi håber at se ham i et godt forløb i SIF, hvor han passer godt ind i den øvrige trupsammensætning, siger sportschef Jesper Stüker.

Lyng, 26 år, bliver SIF’s tredje tilføjelse til truppen denne sommer efter Niels Bisp Rasmussen er hentet i Vejle Boldklub, mens Mikkel Cramer er hentet i Skive IK.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brasilien – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Infantino i stort forsvar af billetpriser