Silkeborg henter Emil Lyng

Superliga-klubben Silkeborg IF har skrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016 med Emil Lyng.



Den tidligere Esbjerg-spiller Emil Lyng har fundet ny arbejdsgiver, og kantspilleren bliver i Superligaen.

Således har Silkeborg IF slået kløerne i Emil Lyng, der har underskrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016.

– Med kontraktudløbet i Esbjerg har jeg søgt en ny klub, hvor jeg kan få så meget spilletid, som muligt. Jeg er på et stadie i min karriere, hvor jeg har brug for spilletid. Den mulighed ser jeg i Silkeborg IF, siger Emil Lyng til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Peter Sørensen ser nogle muligheder i mig. Jeg kender et par spillere fra truppen i forvejen, og jeg er overbevist om, at jeg passer godt ind i truppen, både på og udenfor banen. Jeg tror på et samarbejde, hvor vi kan hjælpe hinanden. Silkeborg IF er en klub i vækst, et nyt stadion er på vej og en oprykkerklub er altid et spændende sted at være.

Emil Lyng har efterhånden spillet for en del klubber – blandt andet Lille, Zulte Waregem og FC Nordsjælland – og nu fortsaætter karrieren altså i Silkeborg.

– Vi ser Emil som en dygtig spiller, der vil kunne forstærke os, bl.a. med sine fysiske kompetencer. Vi håber at se ham i et godt forløb i SIF, hvor han passer godt ind i den øvrige trupsammensætning, siger sportschef Jesper Stüker.

Lyng, 26 år, bliver SIF’s tredje tilføjelse til truppen denne sommer efter Niels Bisp Rasmussen er hentet i Vejle Boldklub, mens Mikkel Cramer er hentet i Skive IK.





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Frankrig – Sverige

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Tyskland – Paraguay

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Stort drama: Brasilien er videre!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller