Den tidligere Esbjerg-spiller Emil Lyng har fundet ny arbejdsgiver, og kantspilleren bliver i Superligaen.
Således har Silkeborg IF slået kløerne i Emil Lyng, der har underskrevet en kontrakt, der gælder for resten af 2016.
– Med kontraktudløbet i Esbjerg har jeg søgt en ny klub, hvor jeg kan få så meget spilletid, som muligt. Jeg er på et stadie i min karriere, hvor jeg har brug for spilletid. Den mulighed ser jeg i Silkeborg IF, siger Emil Lyng til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Peter Sørensen ser nogle muligheder i mig. Jeg kender et par spillere fra truppen i forvejen, og jeg er overbevist om, at jeg passer godt ind i truppen, både på og udenfor banen. Jeg tror på et samarbejde, hvor vi kan hjælpe hinanden. Silkeborg IF er en klub i vækst, et nyt stadion er på vej og en oprykkerklub er altid et spændende sted at være.
Emil Lyng har efterhånden spillet for en del klubber – blandt andet Lille, Zulte Waregem og FC Nordsjælland – og nu fortsaætter karrieren altså i Silkeborg.
– Vi ser Emil som en dygtig spiller, der vil kunne forstærke os, bl.a. med sine fysiske kompetencer. Vi håber at se ham i et godt forløb i SIF, hvor han passer godt ind i den øvrige trupsammensætning, siger sportschef Jesper Stüker.
Lyng, 26 år, bliver SIF’s tredje tilføjelse til truppen denne sommer efter Niels Bisp Rasmussen er hentet i Vejle Boldklub, mens Mikkel Cramer er hentet i Skive IK.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
