Silkeborg IF og Hobro IK rykkede sammen op i Superligaen i sidste sæson, men hvor Hobro har overlevet i landets bedste række, tager Silkeborg turen ned i 1. division efter denne sæson, bliver Hobro oppe. En af de spillere, der har bidraget til Hobros succes, fortsætter imidlertid karrieren i næstbedste række hos Silkeborg.
Der er tale om Martin Thomsen, der efter denne sæson skifter på en fri transfer fra Hobro IK til Silkeborg IF. Det oplyser Silkeborg på sit website.
– Jeg vil kalde det en ambitiøs signing. Han har spillet alle kampe rub og stub for Hobro, og det er en spiller, der med sin erfaring og spillemæssige kvaliteter er tiltænkt en rolle på vores hold fra første færd. Han bliver en vigtig spiller for Silkeborg IF, siger klubbens sportschef Jesper Stüker.
– Martin er en solid fyr, og hans personlighed kombineret med den erfaring, han bringer ind, har vægtet tungt i vores beslutning om at hente ham. De dyder, han står for, får vi brug for i vores projekt. Han har udtrykt begejstring for vores vision og strategi, og det er rigtig fint, at en spiller med hans c.v. ønsker at være en del af Silkeborg IFs fremtid, tilføjer han.
32-årige Martin Thomsen glæder sig til at fortsætte karrieren i Silkeborg, hvor han nu kan være fuldtidsprofessionel i stedet for tilværelsen som deltidsprof i Hobro.
– Det er et spændende projekt, SIF har i gang, og det glæder jeg mig til at blive en del af. Vision2018 og klubbens ambitioner om at rykke op i Superligaen igen med det samme tiltaler mig. Klubbens fuldtids-koncept spiller ligeledes en stor rolle. At jeg kan koncentrere mig udelukkende om fodbolden glæder jeg mig til, og jeg tror på, at det kan være med til at forlænge karrieren med et par år. Desuden mærker jeg, at klubben vil mig, så man kan vel sige, at det er den samlede pakke, der har fået mig til at slå til. Jeg glæder mig enormt til at komme i gang, siger han.
Martin Thomsen har underskrevet en to-årig kontrakt, der løber frem til sommeren 2017.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Dansk træner færdig ved VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
HELT VILDT
