Silkeborg henter Hobro-profil

Martin Thomsen skifter fra Hobro IK til Silkeborg IF efter denne sæson.



Silkeborg IF og Hobro IK rykkede sammen op i Superligaen i sidste sæson, men hvor Hobro har overlevet i landets bedste række, tager Silkeborg turen ned i 1. division efter denne sæson, bliver Hobro oppe. En af de spillere, der har bidraget til Hobros succes, fortsætter imidlertid karrieren i næstbedste række hos Silkeborg.

Der er tale om Martin Thomsen, der efter denne sæson skifter på en fri transfer fra Hobro IK til Silkeborg IF. Det oplyser Silkeborg på sit website. 

– Jeg vil kalde det en ambitiøs signing. Han har spillet alle kampe rub og stub for Hobro, og det er en spiller, der med sin erfaring og spillemæssige kvaliteter er tiltænkt en rolle på vores hold fra første færd. Han bliver en vigtig spiller for Silkeborg IF, siger klubbens sportschef Jesper Stüker.
 
– Martin er en solid fyr, og hans personlighed kombineret med den erfaring, han bringer ind, har vægtet tungt i vores beslutning om at hente ham. De dyder, han står for, får vi brug for i vores projekt. Han har udtrykt begejstring for vores vision og strategi, og det er rigtig fint, at en spiller med hans c.v. ønsker at være en del af Silkeborg IFs fremtid, tilføjer han. 
 
32-årige Martin Thomsen glæder sig til at fortsætte karrieren i Silkeborg, hvor han nu kan være fuldtidsprofessionel i stedet for tilværelsen som deltidsprof i Hobro.
 
– Det er et spændende projekt, SIF har i gang, og det glæder jeg mig til at blive en del af. Vision2018 og klubbens ambitioner om at rykke op i Superligaen igen med det samme tiltaler mig. Klubbens fuldtids-koncept spiller ligeledes en stor rolle. At jeg kan koncentrere mig udelukkende om fodbolden glæder jeg mig til, og jeg tror på, at det kan være med til at forlænge karrieren med et par år. Desuden mærker jeg, at klubben vil mig, så man kan vel sige, at det er den samlede pakke, der har fået mig til at slå til. Jeg glæder mig enormt til at komme i gang, siger han.
 
Martin Thomsen har underskrevet en to-årig kontrakt, der løber frem til sommeren 2017.

 







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Manchester United afbryder forhandlingerne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann