• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

Silkeborg henter Hobro-profil

Silkeborg henter Hobro-profil
Foto: Mathias Svold/Polfoto

Martin Thomsen skifter fra Hobro IK til Silkeborg IF efter denne sæson.

Af Martin Davidsen

Silkeborg IF og Hobro IK rykkede sammen op i Superligaen i sidste sæson, men hvor Hobro har overlevet i landets bedste række, tager Silkeborg turen ned i 1. division efter denne sæson, bliver Hobro oppe. En af de spillere, der har bidraget til Hobros succes, fortsætter imidlertid karrieren i næstbedste række hos Silkeborg.

Der er tale om Martin Thomsen, der efter denne sæson skifter på en fri transfer fra Hobro IK til Silkeborg IF. Det oplyser Silkeborg på sit website. 

- Jeg vil kalde det en ambitiøs signing. Han har spillet alle kampe rub og stub for Hobro, og det er en spiller, der med sin erfaring og spillemæssige kvaliteter er tiltænkt en rolle på vores hold fra første færd. Han bliver en vigtig spiller for Silkeborg IF, siger klubbens sportschef Jesper Stüker.
 
- Martin er en solid fyr, og hans personlighed kombineret med den erfaring, han bringer ind, har vægtet tungt i vores beslutning om at hente ham. De dyder, han står for, får vi brug for i vores projekt. Han har udtrykt begejstring for vores vision og strategi, og det er rigtig fint, at en spiller med hans c.v. ønsker at være en del af Silkeborg IFs fremtid, tilføjer han. 
 
32-årige Martin Thomsen glæder sig til at fortsætte karrieren i Silkeborg, hvor han nu kan være fuldtidsprofessionel i stedet for tilværelsen som deltidsprof i Hobro.
 
- Det er et spændende projekt, SIF har i gang, og det glæder jeg mig til at blive en del af. Vision2018 og klubbens ambitioner om at rykke op i Superligaen igen med det samme tiltaler mig. Klubbens fuldtids-koncept spiller ligeledes en stor rolle. At jeg kan koncentrere mig udelukkende om fodbolden glæder jeg mig til, og jeg tror på, at det kan være med til at forlænge karrieren med et par år. Desuden mærker jeg, at klubben vil mig, så man kan vel sige, at det er den samlede pakke, der har fået mig til at slå til. Jeg glæder mig enormt til at komme i gang, siger han.
 
Martin Thomsen har underskrevet en to-årig kontrakt, der løber frem til sommeren 2017.

 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Optakt: Brøndby - AGF

Der venter endnu et topopgør, der kan få stor betydning for begge hold. Et nederlag kan koste dyrt i tabellen.

Mere Superliga

Fokus