Silkeborg henter Hobro-profil

Martin Thomsen skifter fra Hobro IK til Silkeborg IF efter denne sæson.



Silkeborg IF og Hobro IK rykkede sammen op i Superligaen i sidste sæson, men hvor Hobro har overlevet i landets bedste række, tager Silkeborg turen ned i 1. division efter denne sæson, bliver Hobro oppe. En af de spillere, der har bidraget til Hobros succes, fortsætter imidlertid karrieren i næstbedste række hos Silkeborg.

Der er tale om Martin Thomsen, der efter denne sæson skifter på en fri transfer fra Hobro IK til Silkeborg IF. Det oplyser Silkeborg på sit website. 

– Jeg vil kalde det en ambitiøs signing. Han har spillet alle kampe rub og stub for Hobro, og det er en spiller, der med sin erfaring og spillemæssige kvaliteter er tiltænkt en rolle på vores hold fra første færd. Han bliver en vigtig spiller for Silkeborg IF, siger klubbens sportschef Jesper Stüker.
 
– Martin er en solid fyr, og hans personlighed kombineret med den erfaring, han bringer ind, har vægtet tungt i vores beslutning om at hente ham. De dyder, han står for, får vi brug for i vores projekt. Han har udtrykt begejstring for vores vision og strategi, og det er rigtig fint, at en spiller med hans c.v. ønsker at være en del af Silkeborg IFs fremtid, tilføjer han. 
 
32-årige Martin Thomsen glæder sig til at fortsætte karrieren i Silkeborg, hvor han nu kan være fuldtidsprofessionel i stedet for tilværelsen som deltidsprof i Hobro.
 
– Det er et spændende projekt, SIF har i gang, og det glæder jeg mig til at blive en del af. Vision2018 og klubbens ambitioner om at rykke op i Superligaen igen med det samme tiltaler mig. Klubbens fuldtids-koncept spiller ligeledes en stor rolle. At jeg kan koncentrere mig udelukkende om fodbolden glæder jeg mig til, og jeg tror på, at det kan være med til at forlænge karrieren med et par år. Desuden mærker jeg, at klubben vil mig, så man kan vel sige, at det er den samlede pakke, der har fået mig til at slå til. Jeg glæder mig enormt til at komme i gang, siger han.
 
Martin Thomsen har underskrevet en to-årig kontrakt, der løber frem til sommeren 2017.

 







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s Europa League-modstander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Rangerer AGF over Lech Poznan

Denne klub drømmer om Højbjerg

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

England – Kroatien

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord