Silkeborg IF og Hobro IK rykkede sammen op i Superligaen i sidste sæson, men hvor Hobro har overlevet i landets bedste række, tager Silkeborg turen ned i 1. division efter denne sæson, bliver Hobro oppe. En af de spillere, der har bidraget til Hobros succes, fortsætter imidlertid karrieren i næstbedste række hos Silkeborg.
Der er tale om Martin Thomsen, der efter denne sæson skifter på en fri transfer fra Hobro IK til Silkeborg IF. Det oplyser Silkeborg på sit website.
– Jeg vil kalde det en ambitiøs signing. Han har spillet alle kampe rub og stub for Hobro, og det er en spiller, der med sin erfaring og spillemæssige kvaliteter er tiltænkt en rolle på vores hold fra første færd. Han bliver en vigtig spiller for Silkeborg IF, siger klubbens sportschef Jesper Stüker.
– Martin er en solid fyr, og hans personlighed kombineret med den erfaring, han bringer ind, har vægtet tungt i vores beslutning om at hente ham. De dyder, han står for, får vi brug for i vores projekt. Han har udtrykt begejstring for vores vision og strategi, og det er rigtig fint, at en spiller med hans c.v. ønsker at være en del af Silkeborg IFs fremtid, tilføjer han.
32-årige Martin Thomsen glæder sig til at fortsætte karrieren i Silkeborg, hvor han nu kan være fuldtidsprofessionel i stedet for tilværelsen som deltidsprof i Hobro.
– Det er et spændende projekt, SIF har i gang, og det glæder jeg mig til at blive en del af. Vision2018 og klubbens ambitioner om at rykke op i Superligaen igen med det samme tiltaler mig. Klubbens fuldtids-koncept spiller ligeledes en stor rolle. At jeg kan koncentrere mig udelukkende om fodbolden glæder jeg mig til, og jeg tror på, at det kan være med til at forlænge karrieren med et par år. Desuden mærker jeg, at klubben vil mig, så man kan vel sige, at det er den samlede pakke, der har fået mig til at slå til. Jeg glæder mig enormt til at komme i gang, siger han.
Martin Thomsen har underskrevet en to-årig kontrakt, der løber frem til sommeren 2017.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT
